Nacházíte se zde
Domů > Výzvy 2017

Letos jsme pro vás připravili deset zastřešujících témat, kterým se můžete věnovat a z nichž si můžete vybírat výzvy, nebo si je tvořit na míru. Prostudujte si naše texty, abyste lépe pochopili, jak můžete snížit svůj dopad na životní prostředí.

Omezení živočišné výroby – více rostlinné stravy, vegetariánství, veganství

Bez palmového oleje – individuální bojkot palmového oleje

Snížení vodní stopy – omezení živočišné výroby, šetření vodou, slow fashion, obnovitelné zdroje 

Minimum odpadu – omezení odpadu, zero waste, recyklace, kompostování, z druhé ruky, reuse 

Bez chemikálií a jedů – ekologická kosmetika, biopotraviny, domácí kosmetika, vaření

Šetrnější cestování – bez auta, na vlastní pohon, MHD, carsharing, spolujízda, stopování

Rozumná energetika – obnovitelné zdroje, zateplení, změna vytápění, úspory

Lokální potraviny – potravinová družstva a biobanky, KPZ, samosběr a pěstování

Snížení ekostopy – dobrovolná skromnost, šetrné cestování, omezení spotřeby

Inspirace okolí – změňte nejen sebe, ale celý svět


Omezení živočišné výroby

Intenzivní průmyslová živočišná výroba vyčerpává životní prostředí – je náročná na energii, na vodu, na zemědělskou půdu, kácí se kvůli ní tropické pralesy a vypouští do vzduchu velké množství skleníkových plynů. Má tedy smysl spotřebu masa, mléka i sýrů výrazně omezit.

Livestock, Santa Amalia do Tangara farm, Tangara da Serra, Mato Grosso State, Brazil.

S živočišnými produkty se můžete rozloučit velmi rázně, nebo postupně. Pokud se jich nechcete vzdát hned a natrvalo, má smysl alespoň změnit jídelníček, zařadit do něj bezmasé dny a začít jíst více rostlinné stravy. Také se můžete vzdát hovězího a přejít na druhy masa, které mají menší dopady na životní prostředí – u nás to může být například zvěřina, býložravé ryby a zvířata chovaná v domácích podmínkách a krmená na pastvě, senem či zbytky jídel.

Pokud má ale vaše Ekovýzva kromě environmentálních aspektů i etický rozměr – a byli bychom rádi, kdyby to tak bylo – staňte se vegetariánem či veganem, alespoň na měsíc. Díky této zkušenosti objevíte spoustu nových chutí, rozšíříte si obzory a třeba už mrtvá zvířata nikdy jíst nebudete.

Aby ale vegetariánství a veganství mělo kýžený ekologický efekt, měli byste dodržovat pár základních tipů. Nemá totiž moc smysl vzdát se masa a nahradit ho exotickými plodinami, které se dováží přes půl planety, či rostlinnou alternativou, jejíž výrobní proces je zbytečně dlouhý, složitý a energeticky náročný. Zjednodušeně řečeno: mrkev s bramborem a domácím seitanem bude ekologicky vždy vycházet mnohem příznivěji než avokádo s quinoou a průmyslově zpracovanou vegeklobásou. Proto doporučujeme výzvu omezení živočišné výroby nakombinovat s výzvou lokální potraviny. A samozřejmě je třeba tělu dodat všechny potřebné látky, proto musí být váš jídelníček pestrý a případně doplněn potravinovými doplňky s obsahem vitamínu B12 či nenasycených mastných kyselin.


Zpět na výzvy


Bez palmového oleje

Palmový olej reprezentuje vše, co dnes děláme špatně. Kvůli jeho produkci se kácí obrovské plochy tropických deštných pralesů především v Indonésii. Přirozené prostředí ohrožených orangutanů mizí a jako škodnou je zabíjejí přímo na plantážích. Každoroční požáry zakládané kvůli rozšiřování plantáží halí celou jihovýchodní Asii do neproniknutelného toxického kouře. Místní lidé nemají z masivní produkce palmového oleje většinou žádný užitek, naopak je trápí znečištěné řeky či spory o půdu.

Baby orangutans at the Orangutan Foundation International Care Center in Pangkalan Bun, Central Kalimantan. Expansion of oil palm plantations is destroying their forest habitat.

Na plantážích se porušují lidská práva – pravidlem je dětská práce či dovážení chudých dělníků z jiných zemí na otrocké práce. Lidé zde pracují za směšné platy a bez ochranných pomůcek proti jedovatým postřikům. Přitom do Evropy tropické oleje dovážet v tak obrovském množství nepotřebujeme. Máme vlastní lokální oleje, které můžeme používat v potravinářství. A polovinu dovezeného palmového oleje v Evropě (a zhruba 25 procent celosvětově) zničíme ve spalovacích motorech automobilů, což vůbec nedává smysl. Pokud se nechcete osobně účastnit největší ekologické katastrofy 21. století, je tato výzva přesně pro vás.

Individuální bojkot palmového oleje je důležitý krok, kterým má smysl začít, ale sám o sobě nestačí. Musíme dohlédnout, aby se palmový olej v EU v budoucnosti nepřimíchával do pohonných hmot. A velmi důležité je, aby se změnil celý systém, kterým je dnes palmový olej vyráběn. Proto je potřeba tlačit na velké globální firmy, aby plnily své závazky nulové deforestace a požadovaly po svých dodavatelích jen olej, který není pěstovaný neudržitelným způsobem místo vykáceného pralesa. Systém mohou kromě spotřebitelů změnit i banky, když přestanou financovat kontroverzní palmoolejné projekty.


Zpět na výzvy


Snížení vodní stopy

Voda je život. Přes miliardu lidí na světě ovšem nemá přístup k čisté pitné vodě a jejich počet neustále stoupá, zatímco my ve vyspělých společnostech s vodou neuvěřitelně plýtváme a tu pitnou používáme i ke splachování na záchodech. Část vody, kterou spotřebováváme či znečišťujeme tím, že si kupujeme hromady oblečení nebo si dopřáváme masné výrobky či potraviny z dovozu, se fyzicky nachází v rozvíjejících se zemích třetího světa včetně těch nejsušších míst ohrožených rozšiřováním pouští.

Letní vlny veder, kterých bude podle expertů kvůli klimatickým změnám přibývat, ale ukazují, že ani my v České republice nemáme nekonečné zásoby vody a můžeme se snadno ocitnout na suchu. Bylo to vidět v posledních létech, kdy se kvůli nedostatku životadárné tekutiny vyhlašovaly zákazy jejího odběru.

voda

Obrovským žroutem vody je intenzivní průmyslová výroba masa, a to především hovězího – na jeden kilogram červeného masa se spotřebuje neuvěřitelných 15 tisíc litrů vody, kilo sýra si pak vyžádá 5000 litrů. Kvůli čemu? Kromě vody, kterou krávy vypijí, se musí zavlažovat pastviny, umývat kravíny, splachovat výkaly… Omezení živočišné výroby tak dává velký smysl i pro snížení vodní stopy. Dobré je navíc omezit plodiny náročné na zalévání – k nim patří například kakao, mandle, arašídy, rýže, olivy…  Vzhledem k tomu, že i při dopravě plodin a spotřebě pohonných hmot se voda ztrácí, můžete se zaměřit i na lokální potraviny a šetrnější cestování.

Kapitola sama pro sebe je oděvní průmysl. Na výrobu jednoho bavlněného trička je potřeba 4000 litrů, kožené boty se vyšplhají i na 8000 litrů vody. Tu přitom výroba textilu nejen spotřebovává, ale i znečišťuje. V továrnách v rozvojových zemích platí slabá pravidla pro používání chemických látek a nebezpečné látky často odtékají rovnou do vodních toků. Nepodporujte rychlou módu (fenomén fast fashion). Nový textil si dobře vybírejte, aby vám dlouho vydržel, případně nakupujte v second handech. Nepořizujte si víc, než sami potřebujete. Staré oblečení nevyhazujte, ale pošlete je dál.

Podobně macešsky jako oděvní firmy se k vodě chovají výrobci řezaných květin. Tento byznys v Africe a latinské Americe odčerpávají velké množství vody kvůli zalévání a pokud ji vracejí zpět do oběhu, bývá znečištěná pesticidy, hnojivy a dalšími chemikáliemi. Takže před jednorázovými pugety z pochybným rodokmenem dejte raději přednost lokálním sezónním květinám třeba z farmářských trhů nebo darujte pokojovou rostlinu v květináči, která vydrží dlouhé roky.

Přirozený koloběh vody v krajině narušují tepelné elektrárny, které vodu kvůli chlazení odčerpávají z řek. Například v Polsku měli při vlně veder v roce 2015 velký problém, protože nebyl dostatek vody k chlazení místních uhelných zdrojů. Dalším problémem uhelné energetiky je znečištění vody – pára, kterou elektrárny vypouštějí, se v ovzduší či přímo v chladicí věží míchá se škodlivinami ze spalování uhlí. Také povrchová a hlubinná těžba uhlí ve velké míře negativně ovlivňuje čistotu podzemní vody či vodních toků. Ke znečištění vody pak dochází i při tzv. praní vyrubaného uhlí. Pro snížení vodní stopy má proto smysl i šetřit elektřinou či přejít doma na obnovitelné zdroje energie.

Můžete také šetřit vodou přímo v domácnosti. Začněte na záchodě, zde se dá ušetřit spousta vody jednoduchou změnou – nahraďte starou desetilitrovou nádobu novou s dvojitým tlačítkem, která při splachování využije jen tři nebo šest litrů. Obecně se ví, že rychlá sprcha potřebuje méně vody než napuštěná vana. Vodu pomohou šetřit i sprchové hlavice s dešťovým efektem či perlátory na kohoutcích. Vodu pouštějte jen v doběm kdy ji opravdu potřebujete – nenechávejte ji při čištění zubů či mytí nádobí zbytečně odtékat do výlevky. A při praní vždy naplňte celou pračku – jeden cyklus spotřebovává kolem 40 litrů vody, u starších praček dokonce až 100 litrů. Totéž platí i pro myčku nádobí, která při správném naplnění potřebuje méně vody než mytí nádobí v ruce. Trochu složitější je pak pořízení kompostovatelného záchodu či přečerpávacího systému pro opakované použití vody v domácnosti.

A ještě jeden tip pro vás máme, pro někoho asi úsměvný – přestaňte hrát golf. Hřiště se zeleným pažitem jsou obrovskými plýtvači vody.


Zpět na výzvy


Minimum odpadu

Je až neuvěřitelné, kolik odpadu jsme schopni vyprodukovat. Často přitom končí na skládkách i v panenské přírodě. A odpadu přibývá. Každý kousek plastu, který jsme vyrobili, je tu stále s námi. Odhaduje se, že v roce 2050 bude v oceánech víc kilogramů plastů než ryb.

Scavengers collecting garbage at the Bantar Gebang dump site in Bekasi, West Java.

Jak to změnit? Nejjednodušším způsobem, jak snížit množství vyhazovaného odpadu, je recyklace a kompostování. Ještě lepší je ale odpad vůbec neprodukovat. Nakupujte věci bez obalových plastů, pořizujte si je z druhé ruky nebo zkuste žít zero waste, tedy úplně bez odpadu. Staré věci si opravujte, nové si vyrábějte sami podle zásad DIY a reuse.


Zpět na výzvy


Bez chemikálií a jedů

Nebezpečné chemikálie jsou všude kolem nás. Ve vzduchu, který dýcháme. V potravinách, které jíme. Jsou ve spotřebním zboží, textilu i kosmetice. Vyhnout se nebezpečným látkám je velmi obtížné, ale ne nemožné.

Sledujte složení výrobků, ty vám narozdíl od marketingových výrazů typu “jemná, přírodní, vláčná, soft či natur”  řeknou, co kosmetika, drogerie či potraviny doopravdy obsahují a jaká představují rizika.  Výrobci se zuřivě bránili povinnosti uvádět složení, ale když se to podařilo prosadit, vyplatí se na ně koukat. Seznam látek, ze kterého je výrobek složen je psán v pořadí podle množství použité látky či ingredience. První položka na seznamuje tak ve výrobku nejvíce zastoupena a poslední nejméně.
A na jaké látky je třeba dát si obzvášť pozor?

Campaigner Lisa Otte is producing and testing some vegan and organic beauty products. Greenpeace Campaignerin Lisa Otte testet verschiedene vegane und natuerliche Rezepte für selbsthergestellte Naturkosmetikprodukte in Bio-Qualitaet.

Kosmetika a drogerie:

 • Syntetická pižma (vůně)
 • Ftaláty
 • Parabeny
 • Sulfáty (SLS, laurylsulfát sodný, dodecylsulfát sodný, E487 nebo  Sodium Lauryl Sulfate)
 • Formaldehyd
 • Galaxolid a tonalid
 • Silikony (vše s koncovkou -icone nebo –icon, např. dimethicon či Cyclopentasiloxane
 • Triethanolamine (TEA)
 • Imidazolidinyl-urea (Germal 115) a DMDM hydantoin
 • Ethylenglykol

Uvedený seznam je jen krátký výčet z mnoha desítek látek, na který je dobré dát si pozor. Ucelenou databázi nabízí americká stránka organizace EWG,  informace naleznete i na českých stránkách

Potraviny:

 • Náhradní sladidla – aspartam E951, cyklamáty E952, sacharin E954
 • Zvýrazňovač chuti – glutaman sodný E621
 • Konzervanty – dusitan sodný E250, kyselina benzoová E210,
 • Barviva – E110 žluť, E132 indigotin, E133 brilantní modř
 • Antioxidanty – butylhydroxianislo E320, butylhydroxytoluen E321

Pokud chcete mít jistotu, že vaše kosmetika je v pořádku, nakupte si výrobky ekologických značek. V jídle dávejte přednost biopotravinám, které neobsahují zbytky pesticidů. Nekupujte hotové jídla a průmyslově zpracované výrobky, které obsahují problematické látky (sladidla, konzervanty, barviva). U potravin kupujte základní suroviny a vařte si sami. Zkuste si také nakoupit nezávadné ingredience a vyrobit si kosmetiku doma.


Zpět na výzvy


Šetrnější cestování

V dnešní době každý někam cestuje. Doba je rychlá a vyžaduje neustálý přesun. Každý den do práce, do školy, na schůzky, na návštěvy, na nákupy a jednou za rok letadlem na dovolenou… Jak cestujete vy? Jezdíte autem, nebo na kole? Létáte letadlem? Nebo všude chodíte pěšky?

Bicycle rally is held supporting a referendum to make Berlin safer for cyclists. The participants call for a climate friendly transportation policy in Berlin. Fahrradfahrer beteilgen sich an einer Sternfahrt fuer einen Volksentscheid Fahrrad, der Berlin fuer Fahrradfahrer sicherer machen will. Gefordert wird eine Verkehrswende, die staerker auf das Fahrrad setzt.

Cestování osobním autem je rychlé a pohodlné, pokud se tedy vyhnete dopravní špičce ve velkých městech. Zároveň má ale spalovací motor obrovský vliv na životní prostředí a obzvlášť v zimních měsících přispívá ve městech ke vzniku smogu a nedýchatelného vzduchu. Výjimkou zatím bohužel nejsou ani elektromobily – v České republice jsou většinou napájené elektřinou z uhlí a jsou proto zodpovědné za zplodiny z komínů uhelných elektráren.

Největší zlo je, když člověk jezdí sám. Když totiž  auto naplníte, můžete osobní příspěvek ke znečištění ovzduší snížit klidně na pětinu. Někdy stačí jen upravit režim a počkat na zbylé členy rodiny nebo se domluvit se sousedy, kteří jezdí stejnou cestu. Mohlo by třeba pomoci i lepší plánování pracovních schůzek a nejezdit autem do práce každý den. Dalších způsobů, jak se podělit o vůz je hned několik – kromě klasického stopování můžete zkusit carsharing či spolujízdu.

Zkuste to ale třeba měsíc vydržet bez auta. Česká republika má velmi hustou síť hromadné dopravy, určitě i vy si najdete ideální spojení, které vás dostane do cíle. Nebo se zkuste chvíli dopravovat na vlastní pohon – pěšky a na kole.


Zpět na výzvy


Rozumná energetika

Pokud chcete výrazně snížit svůj dopad na životní prostředí, má smysl zamyslet se, odkud berete elektřinu a především jak topíte. Je váš domov zateplený? Jestli ne, začněte zde. Doporučujeme využít trojitá okna a rekuperaci vzduchu. Může se to zdát jako velká investice, ale je třeba si uvědomit, že mimo jiné i díky programu Nová zelená úsporám se peníze vložené do zateplení až na specifické výjimky vrátí a v dlouhodobém horizontu se takové opatření ekonomicky vyplatí.

Další na řadě je změna způsobu, jakým doma topíte, za ekologičtější variantu. Pokud ještě stále topíte uhlím, pořiďte si kotel na biomasu, nebo ještě lépe tepelné čerpadlo. Na výměnu vám stát přispěje v rámci kotlíkových dotací.

A girl with a sun painted on her face visits the Rainbow Warrior. The Greenpeace's ship holds an open boat day for the public in Tangiers, Morocco, as part of The Sun Unites Us tour promoting solar power in the Arab world in the run up to the COP22 United Nations Climate Change conference.

Svou spotřebu můžete snížit tím, že budete topit méně. V praxi to znamená pořídit si programovatelné kohouty na radiátory a nastavit si teplotu na 20 stupňů v obytných místnostech a 18 v ložnici, respektive u jedinců ze “studeného odchovu” i na 18 a 16 stupňů. Někomu ovšem tyto hodnoty nemusejí stačit. Dobrá poučka je, že nemá smysl topit tak, abyste v zimě mohli chodit v bytě v negližé či v tílku, vytopeno by mělo být tak, aby se ten nejzimomřivější z domácnosti cítil dobře v mikině či ve svetru. Poslední možností, jak snížit své účty za teplo je pověšení reflexních fólií za radiátory.

Pokud jde o elektřinu, není potřeba, abyste kvůli bojkotu uhelných elektráren trávili večery při svíčkách. Přece jen nikdo z nás nechce žít život v jeskyni bez moderních vymožeností. Dnes ale můžete snadno přejít na čisté zdroje. V Česku jsou minimálně dvě společnosti, které nabízejí tarif 100 % obnovitelné zdroje. Neznamená to samozřejmě, že by se elektřina, která vám putuje do zásuvek, vyráběla výhradně tímto způsobem, zatímco sousedům půjde ta uhelná, ale peníze, jimiž za spotřebovanou elektřinu platíte, dostanou jen výrobci čisté energie – například obecní bioplynka v Kněžicích. Elektřinu si ovšem můžete vyrábět sami. Instalujte si na střechu solární panel.

Chcete-li elektřinu ušetřit, máme pro vás několik tipů. Vyplatí se vyměnit staré tepelné žárovky za LED světla, také je výhodné používat šetrné spotřebiče pokud možno energetické třídy A+++. Dalším neviditelným žroutem energie jsou spotřebiče připojené ve fázi ve stand-by režimu. Jsou sice vypnuté, ale jde do nich pořád proud, který se ztrácí. Je proto dobré zapojit do prodlužovaček s vypínačem všechny spotřebiče, které například jako lednička nevyžadují non-stop provoz. Dobré je pořídit si elektroměr a o své nadbytečné spotřebě přemýšlet, měřit si ji a hledat, kde by se dalo ještě ušetřit.


Zpět na výzvy


Lokální potraviny

Až příště přijdete z nákupu, tak si vyskládejte obsah vaší nákupní tašky na stůl a podívejte se, z jaké země jsou vaše potraviny. Asi tušíte, že většina potravin nepochází z Česka a mnohé nejsou ani od sousedů z Evropy. Odkud je dovezeno vaše ovoce, zelenina, rýže, těstoviny, sušenky, pomazánky? Je na obalu napsáno “vyrobeno v Česku”? Opravdu to znamená, že veškeré ingredience pocházejí z Česka? Co třeba palmový olej ve vaší oblíbené sušence, kterou si na výletech dávali před 30 lety naši rodiče? Tahle výzva je náročná a zabere hodně času, než se člověk zorientuje ve změti nabízených potravin z celého světa. Ale stojí za to!

Organic carrots in the organic famers market in Perpignan. The GE Free Future bus is in Perpignan, France as part of a tour to petition for a GE free Europe.

EKOvýzva probíhá v únoru a březnu, takže možnosti lokálních či přímo vámi vypěstovaných potravin jsou značně ztenčené. Bylinky za oknem skomírají z nedostatku sluníčka, zahrádka je pod sněhem a květináče na balkoně zmrzlé. Pokud nemáte na zahradě speciální skleník vykopaný hluboko v zemi nebo zimní zahradu, asi si nic nevypěstujete. Samosběrem v lesích a loukách se na přelomu zimy a jara také moc neuživíte, i když některé dřevokazné houby jako hlíva ústřičná se najít dají. A pokud vám ještě ve sklepě nezbyla uskladněná kořenová zelenina, brambory a dýně z poslední podzimní dodávky, nemůžete využít ani KPZ – komunitou podporované zemědělství, které se v posledních letech rozšířilo i v České republice a je alternativou pro lidi, kteří si nemůžou pěstovat vlastní zeleninu a ovoce. Přesto se stále najdou prodejci, kteří prodávají české potraviny z vlastních zásob. Můžete tak najít na stánku třeba různé druhy fazolí, ořechy, slunečnicová semínka, pohanku a další trvanlivé a uskladnitelné výpěstky českých zemědělců, ale je potřeba hledat. Dobrou příležitostí se může stát například nákup v biobance či potravinovém družstvu, což jsou často neformální sdružení lidí, kteří nakupují od zemědělců či výrobců potravin ve velkém a sami si nakoupené potraviny rozebírají. Lokální potraviny naleznete také na některých farmářských trzích, zde je ale lepší si prodejce proklepnout, zda opravdu prodává lokální produkci.


Zpět na výzvy


Snížení ekostopy

Osobní vliv na životní prostředí se dá vypočítat. Zkuste to. Jeden človek by měl podle vědců zabírat 1,8 takzvaného globálního hektaru, jinak už žije na dluh na úkor někoho jiného. Někoho chudšího. Zatímco bangladéšský rolník se do hypotetického území na planetě, které je mu jako jednotlivci dáno, vejde i s celou rodinou, my Evropané si většinou žijeme nad poměry. Příliš mnoho toho kupujeme, příliš vyhazujeme, příliš pálíme, příliš jíme, příliš dovážíme a přitom se příliš nestaráme.

A footprint in the flood-mud, Niigata prefecture, Japan. After one week, torrential rains forced breaks in the banks of the swollen Igarashi River, flooding homes, businesses and agricultural fields. The floods in western Japan have so far caused the deaths of 18 people, more than 20,000 houses flooded in Niigata prefecture, 13,000 households ordered to evacuate. In one week more than 49 centimetres of rain had fallen in Niigata prefecture - nearly one-fifth of the annual average.

Snížení ekostopy je jakousi kombinací ostatních výzev založené na dobrovolné skromnosti. Patří sem tedy třeba konec plýtvání energiemi, snížení vodní stopy, cestování na vlastní pohon, minimum odpadu, lokální potraviny i omezení živočišné výroby a palmového oleje. Zkuste si výzvy nakombinovat tak, aby dávaly smysl vám.


Zpět na výzvy


Inspirace okolí  

Někdy největší výzvou není změnit sebe a své chování. Přijde vám, že už sami děláte všechno, co na těchto stránkách radíme a žádná výzva už vás nemůže posunout dál? Pokuste se změnit své okolí. Zkuste se podívat kolem sebe a vymyslet, co by se dalo změnit v rodině, ve škole, v práci či ve vašem sportovním či zájmovém kroužku a ve vaší partě. Třídí se u vás ve škole odpad? Dojíždějí vaši kolegové do práce autem, i když máte kancelář hned vedle zastávky MHD? Používá se u vás při úklidu na všechno Savo?

Greenpeace and Tcktcktck volunteers raise a wind turbine on the beach at dawn in Durban, South Africa. To send a message of hope for the latest round of UN climate change talks opening here on Monday. Campaigners say Durban must be a new dawn for the international negotiations to agree a fair, ambitious and legally binding treaty to avert climate chaos. They are demanding that politicians stop listening to the polluting corporations and listen to the people who want an end to our dependence on fossil fuels. Africa is on the front line of dangerous climate change, with millions already suffering the impacts through increased drought and extreme weather events, threatening lives and food security.

Někdy se okolí nechová neekologicky a nešetrně schválně, ale jen ze zvyku – protože to “tak vždy bylo” a nikdo zatím nenavrhl změnu. Možná se to zdá jako “moc práce”. Vyberte si tipy z ostatních výzev a vymyslete, jak by se daly rozšířit na vaše okolí. Vysvětlete svým spolužákům, kolegům či kamarádům, co se vám nelíbí, poskytněte jim dostatek informací a pomozte jim, aby o svém chování začali přemýšlet a chtěli ho změnit. Nebo přesvědčte někoho z vašeho okolí, ať se do EKOvýzvy také zapojí.

Ale pozor! Samozřejmě je třeba najít správnou míru, přílišná horlivost může naopak někoho odradit. Přejeme hodně štěstí.

Zpět na výzvy

Top