Nacházíte se zde
Domů > 2015 > Bez palmového oleje

Organizace bojující proti palmovému oleji

V dnešním článku bych vám chtěla představit pár organizací bojujících proti palmovému oleji: První je GreenLife. Vlastní rezervaci deštného pralesa a nabízí lidem možnost koupit si jeho část (http://pralesdetem.cz/darkove-kupony-prales). Taky se snaží zachránit ohroženého tygra sumaterského. Další je Koalice proti palmovému oleji, ti medializují, co se skrývá za konzumací palmového oleje, a snaží se přesvědčit lidi, aby nekupovali výrobky s palmovým olejem (www.stoppalmovemuoleji.cz) A samozřejmě nemůžu zapomenout na Greenpeace, který bojuje za deštné pralesy :)

Píseň o ničení planety

Protože jsem se s výzvou smířila a palmovému oleji se vyhýbám stejně jako mléku, vajíčkám a masu, tak bych vám chtěla ukázat videoklip k písni Michaela Jacksona - Earth song, na který jsem předevčírem narazila. Už v roce 1995 Michael ukazuje, co je špatné na kácení deštných pralesů... Zvířata umírají, lidé přicházejí o místo kde žili... Michael v téhle písni zpívá o tom, jak se chováme špatně k Zemi. Co říkáte na tuhle píseň a videoklip? :)

…rostlinné tuky

O víkendu jsem potřebovala rostlinné máslo na dortový krém. Žádné rostlinné máslo se nedá sehnat bez PO, i můj oblíbený Alsan obsahuje palmový olej (i když ten je certifikovaný - to znamená, že se kvůli němu nekácely deštné pralesy). Zítra zkusím zajít do mé oblíbené zdravé výživy, jestli tam náhodou nemají nějaké rostlinné máslo bez palmového oleje, snad mě nezklamou :-)

Zlevněnky jsou super!

Dnes, když jsem šla na oběd, procházela jsem okolo zlevněnky. Tak jsem se šla podívat, jestli tam nemají nějaké levné brambůrky bez palmového oleje... Většina z nich byla jen se slunečnicovým, s palmových skoro žádné... Tak jsem si dvoje vzala. Ještě jsem se dívala, co tam tak mají, a objevila jsem lékořicové bonbóny bez želatiny a PO - jsem veganka, takže mi udělaly velkou radost :) Takže pro brambůrky příště už jen do zlevněnky!

Moje oblíbené věci, kterých jsem se zatím musela vzdát

Před výzvou jsem si říkala, že vynechání PO bude v pohodě. Včera když jsem navštívila Tesco, jsem zjistila, že moje oblíbené Manner sušenky jsou v akci - bohužel jsou s PO :(. Popcorn neexistuje bez PO, a zeleninové chipsy Tretter's jsou vyrobeny ze 100% palmovýho oleje... Aspoň mi zůstali Bohemia chips ( Slunečnicový olej ) a Stražnické brambůrky s řepkovým olejem.

Další problém… Mýdlo

Když začala výzva, zkontrolovala jsem si všechny šampóny, sprchové gely, zubní pastu, ... Problém nastal, když jsem v neděli přijela na intr, kde jsem najednou měla nejlevnější jar a mýdlo s palmovým olejem... Mýdlo jsem dočasně nahradila sprchovým gelem, ale to jsem nemohla dělat do konce měsíce. Šla jsem proto do výroby vlastního mýdla. Nikdy dřív jsem mýdlo nedělala, takže to byl můj první pokus. Koupila jsem si mýdlovou hmotu, skořici a pomerančovou vůni do mýdla a šla na to...  575

Věděli jste, že…

Věděli jste, že v současnosti jsou nejrychleji a nejvýznamněji odlesňovány pralesy v Indonésii? Kvůli rozsáhlému zakládání plantáží palmy olejné, z které se získává palmový olej. Přes 80% deštných pralesů již bylo zničeno či poškozeno a kácení stále pokračuje. Jeho důsledky zasáhnou nás všechny. Ačkoliv deštné pralesy pokrývají jen malý zlomek zemského povrchu, je v nich uloženo největší množství uhlíku ze všech pevninských přírodních ekosystémů. Existence těchto uhlíkových rezervoárů je nezbytná pro udržení stability našeho klimatu.   Přidejte se do výzvy a udělejte něco dobrého pro sebe i naši planetu!

Top