Nacházíte se zde
Domů > 2017 > Minimum odpadu > Znám svůj odpad jako svoje boty z odpadu

Znám svůj odpad jako svoje boty z odpadu

 

Skoro jsem ani nezavřel víko popelnice a už je tu konec Ekovýzvy. Výsledky nejsou popravdě tak minimalistické, v jaké jsem na jejím začátku doufal. Největší překážkou při vyhýbání se zbytečnému, nejčastěji obalovému odpadu, se ukázal být čas. Nákup potravin byl v naší domácnosti tak běžnou věcí, že už jsme během této činnosti příliš nepřemýšleli a brali potraviny zabalené často i do několika vrstev materiálů jako nedílnou součást dnešního světa. V průběhu naší Ekovýzvy jsem si uvědomil, že je důležité přemýšlet hlavně před nákupem. Naplánovat si, co přtebuji nakoupit, kde to koupím ideálně bez obalu, vzít si s sebou dostatečné množství vlastních obalů. Dalším výrazným faktorem vzniku odpadu je fakt, že finance určené na nákup potravin spravuje má drahá matička, tudíž záleželo i hodně na jejím výběru při nakupování a časových možnostech. Kladně ohodnotila brněnské biobedýnky, které mohou být rychlou a spolehlivou alternativou k nákupu na famrmářských trzích. Já jsem začal více myslet na další využití obalů z obchodu, jako papírových sáčků a sklenic.
To že odpad může být i surovinou mi budou i po Ekovýzvě připomínat na každém kroku sandále, které jsem vyrobil z duše jakési velké pneumatiky. Jeden z návodů zde.

Posbíraný odpad z minulého týdne jsem rozdělil podle materiálů. Výrazně dominuje plast, byli jsme před Velikonocemi obdarováni prarodiči. Pozitivním krokem by v této oblsati mohly být plasty vyrobené z rozložitelných složek, například kukuřice. Ty se rozloží za určité teploty, vlhkosti a jiných podmínek po uložení na kompost. Papírové sáčky na fotce vpravo se ještě využijí. Předminulý týden také vznikla reportáž o Ekovýzvě v brněnských Událostech v regionech.

 

 

 

 

Tento týden jsem se svou zavařovačkou strávil na školním výletě v Berlíně, skončilo v ní několik vstupenek do galerií a muzeí, obaly od jídla. Poměrně heroickým výkonem bylo skaldování slupek a nepoživatelných částí ovoce, které se dalo koupit bez obalu a následný převoz do České republiky, kde skončily v nádobě na bioodpad.

 

Doufám, že ti tento a předchozí příspěvky něco přinesly, (snad ne odpad). Mělo to totiž být jejich cílem. Třeba teď taky budeš o odpadcích a odpadkách přemýšlet v jiných souvislostech. Já mám každopádně pocit, že mě má dnes odpad raději než kdy dřív. Jsme si teď tak nějak bližší…

Šimon

 

 

 

 

2 0
Šimon Talanda
Jak zmenšit objem odpadu v domácnosti? Na to budu hledat odpověď během letošní EKOvýzvy. Když odpad vznikne, přemýšlíme, jak se ho co nejdřív zbavit, nechceme ho. Přitom jsme za něj zodpovědní my. Mně půjde o to nejdříve přemýšlet, jak vzniku odpadů při chodu naší převážně tříčlenné domácnosti předejít. Takže, jednorázové obaly a všichni další odpadci, dávám vám minimálně měsíční dovolenou!
Top