Nacházíte se zde
Domů > 2017 > Veganství > Veganská bota

Veganská bota

Veganství je prvotně o nejezení zvířat a živočišných produktů z etických důvodů. Ale můžeme se nazývat vegany, když budeme mít na sobě kožené kalhoty a bundu z vepřovice? Veganství je v širším pojetí určitě i o neubližování živočichům obecně. Veganství není jen určitý stravovací režim, je to i životní styl. Měli bychom se tedy vyvarovat i koženým věcem v oblečení, kosmetice z živočichů nebo testovaných na zvířatech a kdo ví, co ještě. Co třeba boty? Mohou být také veganské?

Co to vůbec znamená? To je ta bota ku příkladu z kukuřice nebo řepy? Pro výrobu veganských bot by neměl být použit materiál živočišného původu a materiály i suroviny by neměly být testovány na zvířatech. Nejlépe by boty měli být lehce recyklovatelné nebo rozložitelné. Tato tématika mne zaujala po přečtení článku o veganských botách na běžeckém serveru Rungo.cz – zdroj. A které běžecké značky jsou podle článku Víta Kněžínka veganské? Americký Brooks, který je v tomto směru průkopníkem. Potom rovněž americký Newton a japonské Mizuno a Asics. Pár veganských modelů mají i Vivobarefoot nebo Inov-8 a další značky.

Že bych si nějaké koupil? Jenže běžeckých bot mám dost, chodím v nich i do práce. Ty koupit nepotřebuji, chtělo by to na Prahu nějaké vycházkové. Seženeme? Velký průzkum jsem si nedělal, narazil jsem totiž hned na značku Toms, nejenže má některé veganské boty (v těch bych si ale připadal jako primabalerína), ale navíc za každý vámi koupený pár posílá i jeden dětem v chudých zemích.

Jedny jsem si po internetu koupil. Došly, rozbalil jsem je a ….byly moc široké, těžkou podrážku jsem za sebou tahal jako kdybych měl paralýzu, stélka mi také nevyhovovala…ach jo. Putovaly zpět do skladu. Škoda. Snad poslouží někomu jinému lépe.

Jak dopadl další pár bot pro chudé děti v Africe za ty mé vrácené, nevím. Já našlapuji po pražské dlažbě opět v maratónkách.

 

9 0
Ruda
„Ještě před pár lety bylo veganství výzvou pro ekologické radikály a dnes? Pod tíhou argumentů tato výzva prokapala i mezi poklidný mainstream. Pakliže nechci být ekologickým pokrytcem a pískat si nahlas Kalamajku při každé zmínce o vlivu živočišné stravy na životní prostředí, musím jednat. Došlo i na Husákovy děti a poezii otlučených kytar, rozpadajících se paneláků a buřty nad ohněm ze starých necek…. V předešlých dvou letech bylo veganství při EKOvýzvě už někým zpracováváno, ale nejen dojmy a recepty živ je příspěvek. V mých příspěvcích se zajdeme podívat na pražskou vegavečeři, uspořádáme si doma vegapárty, zajdeme na trhy, do vegajídelny, něco dužnatého si „vydumpsterujeme“, podíváme se, co nabízí pro vegany internet nebo knihovny. Ale nebojte. O dojmy z abstinenčních křečí a recepty dobrot nepřijdete.“

Komentářů: 1

  1. A co je to vlastne ta „vychadzkova“ obuv? Pre mna su to stale len botasky, jednoducho sportova obuv… a kedze ty si chalan, tak nemusis riesit nejake super elegantne topanky 🙂

Top