Nacházíte se zde
Domů > 2017 > Minimum odpadu > Smutná veselá kráva

Smutná veselá kráva

Vím, že toto se přímo netýká mé výzvy, ale..

Mlékárna Kunín uspořádala soutěž Básníme s Kunínem. Nejvíce lajků získaly básně, které ale nebyly vybrány jako vítězné…

Kráva mléko nedává,
lidé jí ho berou.
To, že tele volá mámu,
na to všichni serou.
Až produkce mléka klesne,
kráva na jatka se vezme.
Takhle funguje mléčný průmysl
a vaše básničky jsou nesmysl.
Ámen, končím.

V železné kleci se opírám hubou,
o stěnu špinavou, kov do mě rubou,
nástroj tak humánní, nohy mi škubou,
bez citu, bez býka, rezavou tubou.
Až mládě porodím, ihned jej zcizí,
to aby ládovat, mohli se cizí,
víckrát ho nespatřím, zpátky jdu do klece,
jsem kráva veselá, na sýru, na mléce.

Pro zájemce  další takovéto básničky zde

A aby toho nebylo málo, musí se nyní Kunín bránit tomuto videu.

Nechci zde řešit, jestli skutečně Kunín bere mléko z těchto chovů – někdo ho od nich bere určitě. To, co mi vadí je, že reklamy nám tvrdí, jak budeme zdraví jen když budeme jíst každý den nějaký ten jogurtík. A ještě lépe když u jednoho nezůstaneme, k snídani mléko s cereáliemi a na svačinu jogurtový nápoj. Jenže když se na to podíváme, není to vlastně vůbec nic zdravého, produkty nastavované škrobem, cukrem a kolem ovoce jen prošly. Navíc čím dál menší balení za vyšší ceny a hlavně v plastu. Protože vratné skleněné obaly už vyšly z módy.

Jediné, co je mi jasné je to, že firmy jsou motivovány ziskem. Takže peníze cpou do reklam a od krav chtějí víc a víc mléka rychleji a rychleji. Už se neřeší to, jak trpí zvířata, co je pro lidi vlastně skutečně zdravé a jestli jejich podnikání nebude mít nějaký vliv na naše prostředí…

 

Pokud někomu chybí něco jako „jogurt“, doporučuji si udělat domácí puding – rostlinné mléko, škrob, cukr. Složení je podobné a nemusíte tím trápit kravičky. Veselá kráva není ta na sýru, je to ta, kterou mléčný průmysl nechá na pokoji.

2 0
Nela
Snažím se žít "eko". Většina lidí na to reaguje: Fajn, to z ní dobře, dělat si doma pastu, ale na tohle nemam prostě čas. Já taky ne. Žiju naprosto stejný hektický život jako vy. A právě zjišťuju, že změna životního stylu mi přináší více času, ušetřené penízky a dobrý pocit. Během výzvy chci zjistit, co kvůli mě končí na skládce, co vypouštím do odpadu, zkusím domácí kosmetiku a čistící prostředky a velkým finále bude pořízení vermikompostéru.
Top