Nacházíte se zde
Domů > 2017 > Minimum odpadu > Odpadový týdeník-druhé vydání

Odpadový týdeník-druhé vydání

Přináším odpadové zpravodajství!

Tohle jsou fotky odpadu naší čtyřčlenné rodiny posbíraného za víkend a uplynulý víkend. Tentokrát jsem odpad rozdělil podle materiálu, nejvíce je plastových obalů, následuje papír, největší hmotnost mají skleněné obaly. Odpadu je více než minulý týden, jednoznačně vedou obaly od potravin , i přesto že jsme se snažili nakupovat do vlastních obalů. Nákupy spravuje ponejvíce maminka, obaly hromadící se na stole už jí začínají vadit, třeba ji to motivuje k obalově méně náročným nákupům:)

Tohle je směsný odpad, který už se nedá začlenit zpět do koloběhu a skončí tak buď na skládce nebo v brněnské spalovně odpadů. Minutu ticha za nebohou makrelu, jejíž tělo skončilo v maminčině žaludku.

Tady jsou naopak obaly, které se dají použít opakovaně i bez toho, aby je bylo nutné nějak recyklovat.

A nakonec ještě zamyšlení nad odpadem, který vetšina z nás vytváří každý den, tuhé a tekuté exkrementy, stolice a moč, které často ani jako odpad nevnímáme. Ze záchodové mísy putují pomocí vodního proudu výtvory mého trávicího systému kanalizácí do čistírny opdadních vod (Brno-Modřice), kde se separují, vysuší a následně použijí k výrobě bioplynu, ze kterého se spalováním získá elektrická energie.

Alternativou může být kompostovací toaleta, jenž odděluje tuhé od tekutého, tudíž nezapáchá a obsah se dá využít na hnojení zhrádky. Splachuje se pilinami (víc info). A nebo také můžeš využít open source projekt dánské umělecké skupiny SUPERFLEX a zařídit si třeba na zahradě vlastní domácí bioplynovou stanici.

Vyměšování zdar a svěračům sílu!

Zdraví Šimůnek.

Uložit

1 0
Šimon Talanda
Jak zmenšit objem odpadu v domácnosti? Na to budu hledat odpověď během letošní EKOvýzvy. Když odpad vznikne, přemýšlíme, jak se ho co nejdřív zbavit, nechceme ho. Přitom jsme za něj zodpovědní my. Mně půjde o to nejdříve přemýšlet, jak vzniku odpadů při chodu naší převážně tříčlenné domácnosti předejít. Takže, jednorázové obaly a všichni další odpadci, dávám vám minimálně měsíční dovolenou!
Top