Nacházíte se zde
Domů > 2017 > Minimum odpadu > Odpad může být i múzou

Odpad může být i múzou

Po naordinování vlastního léčebného postupu proti obalové chřipce jsem byl s maminkou nakoupit v brněnské Biobance, suroviny jsme nabrali do vlastních sáčků a na váhu zaplatili. Po zaregistrování a vložení peněz na biobankovní účet v provozní době si můžeš objednat i potraviny přes objednávkový systém na internetu. Z dlouhozrnné rýže, slunečnicových semínek a zeleniny z biobedýnky jsem vytvořil bezobalovou večeři. Jé.

 

Ohleduplný způsob chování k celoplanetárnímu ekosystému se snažím uplatňovat i při vytváření školních prací. Studuju druhým rokem na Střední škole umění a designu na oboru produktový design. Ze dvou posledních zadání–háček na zeď a kinetická, pohyblivá hračka–vznikla tahle roztomilá stvoření. Věšák vyrobený ze starých klíčů, z držadel od plastových kanystrů a nádob na prací gely, kartáčový autovláček prospívající psychomotorickému rozvoji dítěte i čistotě podlahy. Architekt Michael Reynolds pocházející z USA dokonce projektuje a staví domy-zemělodě, při jejichž stavbě se využívají staré pneumatiky, plechovky, skleněné i PET lahve. Jedna taková zeměloď jménem Zeměnka připlula i do našich českých vod a zakotvila poblíž města Sázava, kde si můžete prohlédnout jak funguje a zjistit zda vyhovuje své posádce. Odpad je zdroj, pro který jsme kvůli svému neuvědomělému, chamtivému, spotřebitelsky nenasytnému chování nenašli využití. Ve zužitkování těchto zdrojů nám často brání jen společenská norma, že věci v koši nebo popelnici jsou tabu, jako kdyby byly pohlceny černou dírou a přesunuly se do jiné časoprostorové úrovně. Za svůj odpad však každý/ každá neseme odpovědnost a měli bychom se o něj náležitě postarat a v prvé řadě ho vytvářet co možná nejméně. V Brně na podobné téma vznikl smysluplný projekt RE-USE, v rámci kterého můžeš odevzdat pro tebe už nepotřebné věci, jako nábytek, přebytečné nádobí, hračky po dětech, atd. do vybraných sběrných středisek odpadů. Jestli tě odpadní umění zaujalo doporučuji prozkoumat tvorbu umělkyň, umělců, designérek a designérů, jejichž práce a díla byly ukázány na výstavě Má plast v plzeňském DEPU 2015.

love, peace and anarchy

2 0
Šimon Talanda
Jak zmenšit objem odpadu v domácnosti? Na to budu hledat odpověď během letošní EKOvýzvy. Když odpad vznikne, přemýšlíme, jak se ho co nejdřív zbavit, nechceme ho. Přitom jsme za něj zodpovědní my. Mně půjde o to nejdříve přemýšlet, jak vzniku odpadů při chodu naší převážně tříčlenné domácnosti předejít. Takže, jednorázové obaly a všichni další odpadci, dávám vám minimálně měsíční dovolenou!

Komentářů: 2

  1. Obdiv… Moc se mi líbí, jak tohle dokážeš zapojit do svého studia a vlastně i budoucí práce. Tomuhle říkám parádní design!

    1. Díky, pokud bys měla o nějaký kousek zájem, napiš, zatím nemají domov a uživatele nbo uživatele nebo uživatelku.

Top