Nacházíte se zde

No poo!

Když jsem poprvé viděla tento název, trochu jsem se lekla – protože poo znamená hovínko.  Ale nebojte, jde o zkratku z No shampoo – bez šamponu. A taky nejde o to být prasátkem.

A proč vlastně bychom na tento krásný výdobytek civilizace měli zanevřít? Je to jednoduché – chemické látky, které se dostávají na tělo (a do těla), poté do odpadních vod, narušuje se přirozená ochranná vrstva vlasů a pokožky a také ty plastové obaly, kdy čím dražší šampon, tím menší obal. A taky ty různé dávkovače – to jsou části, které ani pořádně recyklovat nejdou. Bohužel i přírodní varianty se balí stále do plastu…

Metoda jako taková tvrdí, že stačí omývat vlasy buď jenom vodou a nebo jedlou sodou či octem. Zkusila jsem to. Sodu rozmícháte s vodou, nanesete, opláchnete, ocet nebo citronovou šťávu zředíte s vodou, opláchnete. Lehké ne?

Bohužel, já jsem u tohoto dlouho nevydržela. Ano, ze začátku prý trvá, než si na to vlasy zvyknou, takže se více mastí. Tento proces prý trvá až několik týdnů. Já to nevydržela ani dva týdny. Kůže mě svědila a jelikož mám ekzém na rukách a dlaních, byla pro mě aplikace jak sody tak octa nepříjemná.

No jo, ale co dál? Ještě jsem dostala tip, že si mam mít vlasy moukou, ale u mě byl výsledek dost podobný.

Tak jsem začala zkoušet různá tuhá mýdla. Tam jsem zase narazila na to, že vlasy byly po umytí těžké, slepené. Prý si mám vlasy proplachovat octem, který zbytky mýdla vymyje, ale  u mě to nemělo žádný efekt, navíc jak jsem už psala, ocet a ekzém se prostě nekamarádí.

Už jsem z toho byla zoufalá, můj poslední pokus byla objednávka z Mydloteka.cz, kde jsem si koupila hned několik mýdel na vlasy. Můžete si vybrat i dle typu vlasů, bez palmového oleje.

A přiznám se, že se stal zázrak – hned po prvním použití byly vlasy příjemné, ani suché ani slepené. Použila jsem šampon na suché vlasy a taky „kondicionér“ – malé mejdlíčko, které o sobě tvrdí, že funguje jako kondicionér. A skutečně funguje! Mé vlasy jsou na tom lépe, než po použití speciálních šamponů, balzámů a kdoví čeho.

Je mi jasné, že to, co vyhovuje mně, nemusí vyhovovat každému. A proto zkoušet zkoušet zkoušet, dokud nenajdete tu svou oblíbenou no poo a zero waste metodu!

 

 

3 0
Nela
Snažím se žít "eko". Většina lidí na to reaguje: Fajn, to z ní dobře, dělat si doma pastu, ale na tohle nemam prostě čas. Já taky ne. Žiju naprosto stejný hektický život jako vy. A právě zjišťuju, že změna životního stylu mi přináší více času, ušetřené penízky a dobrý pocit. Během výzvy chci zjistit, co kvůli mě končí na skládce, co vypouštím do odpadu, zkusím domácí kosmetiku a čistící prostředky a velkým finále bude pořízení vermikompostéru.
Top