Nacházíte se zde
Domů > 2017 > Bez chemikálií a jedů > Nejlépe propagované toxické látky

Nejlépe propagované toxické látky

Před pár měsíci běžela reklama na čistič na okna, s výtažkem z octa. Z reklamy bylo jasně patrné, že ocet udělá to samé, jen smrdí. Lepší antireklamu jsem neviděla – řekla vlastně to, že je lepší si koupit dvacetkrát levnější produkt…

Já sem používala ekologické čističe, které jsou ale neskutečně drahé a stále balené v nesmyslných plastech. Postupně jsem je nahrazovala..až to došlo tak daleko, že se mi podařilo uklidit celý byt jen s trochou sody, octa, mýdla, vody a starého trička.

Jak na to?

V koupelně se používá čistících prostředků asi nejvíc a i teď je to pro mě místo, kde strávím úklidem nejvíce času. Umyvadlo a vanu nejdříve vyčistím sodou a pak octem (který mám zředěný v jednom starém rozprašovači). Soda vydrhne povrch jako písek a ocet lehce dezinfikuje a navíc krásně leští. Záchodovou mísu vydrhnu sodou a veškeré povrchy kolem zase vezmu octem. Nepoužívám jednorázové utěrky, stačí rozstříhaná stará trička, která jednou za čas vyperu. Podlahu vytřu vodou s octem.

A to je vlastně takový základ, který se dá použít na celý byt – podobně to vypadá v kuchyni, kde ale ještě používám domácí jar (olivové mýdlo, soda, ocet) ve starém dávkovači. Také nepoužívám žádné ty pěnové houbičky a hadříky, které se musí po chvilce vyhodit. Nahradila jsem je houbičkou z lufy, obyčejným kartáčkem a vychytávkou mé maminky – žínkou. Ano, přesně tou žínkou, co by se měla používat na mytí těla, je to mnohem lepší než takový ten pěnový hadřík (a taky tak divně nesmrdí).

Prádlo peru v mýdlovém slizu a místo aviváže používám ocet. Občas přidávám ještě místo aviváže pár kapek esenciálního oleje.

Také mi přijde, že hodně zapomínáme na kouzlo ručníků a utěrek a nahrazujeme je těmi jednorázovými. No nevím jak vy, ale jednorázovou utěrku nemohu použít místo chňapky, neodeženu s ní mouchu a taky do ní nemohu zabalit chleba (jen pro úplnost, ne nutně v tomto pořadí).

Mám pocit, že jsme si prostě jen zvykli na to, že nastříkáme nějaký drahý čistič a ten vše udělá za nás. Občas ale opravdu jen stačí vzít kartáč a pořádně to vydrhnout.

Navíc děsivá upozornění na obalech o škodlivém vlivu na naše zdraví by měla být dostačující. A nemá to vliv jen na nás, vždyť většina prostředků skočí v odpadních vodách… Takže nejen uchovávat mimo dosah dětí, uchovávat mimo dosah jakékoli živé bytosti. Včetně naší planety.

P.S. Obrázek je odsud (to aby se neřešil nějaký copyrajt)

P.P.S. To už vážně je za pár dní konec výzvy? Taky vám to tak uteklo?

 

 

 

1 0
Nela
Snažím se žít "eko". Většina lidí na to reaguje: Fajn, to z ní dobře, dělat si doma pastu, ale na tohle nemam prostě čas. Já taky ne. Žiju naprosto stejný hektický život jako vy. A právě zjišťuju, že změna životního stylu mi přináší více času, ušetřené penízky a dobrý pocit. Během výzvy chci zjistit, co kvůli mě končí na skládce, co vypouštím do odpadu, zkusím domácí kosmetiku a čistící prostředky a velkým finále bude pořízení vermikompostéru.
Top