Nacházíte se zde
Domů > 2017 > Bez chemikálií a jedů > Nechť Tě provází síla!

Nechť Tě provází síla!

Proč máme vlastně letos takovou motivaci si zařídit domov bez chemikálií a jedů? Né, to přeci není jenom měsíc, tak to s ekovýzvou nefunguje, tohle už je láska na celej život.

Tak néjen, že to chceme dělat pro sebe, necpat do sebe zbytečný jedy, néjen, že chceme ušetřit naší krásnou přírodu od zbytečný ekologický zátěže, ale zároveň – jelikož v tom nejsi nikdy nejsi sám – tak jako plánujeme za 5 tejdnů porodit mimino a chceme mu hned od startu nabídnout co nejlepší prostředí k životu. A taky do něj, nebo na něj necpat zbytečnosti, který mu akorát uškodí. Jo, bude to kluk 🙂

Zubní pasta a kurmuma, na tu si chlapec bude muset ještě chvilku počkat, ale úklid non toxic jistě ocení, až se rozhodne tady všechno na košt voblíznout. A ač se možná zdá, že se ho to dál vlastně nijak moc netýká, velká mejlka!

Taková malá obludka totiž za celý svoje plenkový období vyprodukuje, a teď pozor, jednu až jednu a půl tuny odpadu! Myslí se v plenkách! A JEDNA plenka se rozkládá až 400 let!!!!!!!!!!

Co vy na to? Neni to trošku masakr?

Nehledě na to, že plenky běžně kupované, od klasických komerčních značek (DM, Pampers, Dada, Huggies, …) jsou napuštěné toxiny, bělené chlorem, mají toxické savé jádro a další “nádhery”. Proto pak řešíme opruzeniny atd.

No rozkaz zněl jasně – bude se látkovat.

Chápu, že si každý představí při pojmu látkování jen obří horu čtvercových plen, který teď každej doma máme (ještě po nás samotných) spíš na smrkání. Ale dneska už je v rozmachu moderní látkování a i když je to pořád o dost víc práce než s jednorázem, výše zmíněné důvody nás prostě motivujou! Navíc se malej naučí rychleji na nočník, což chceš….

Každopádně jak to tedy dneska vypadá?

 

Představuji vám novorozeneckou výbavu pro odvážné látkovače, který teda není ještě úúplně komplet, ale chybí už jen pár kousků.

Vemu to zleva:

Medvídek sedí na klasické čtvercové pleně, kterých itak použijeme dost, cca 40 ks. Ty jsou pro novorozence supr a dají se složit na hodně způsobů – podle toho, co komu vyhovuje. Vedle nich je tkz. kalhotková plenka, která má savější jádro i díky tomu, že uvnitř obsahuje „vkládačku“. Vkládčka se přidává, aby se zvýšila savost – takže príma třeba na noc, nebo na ven. Přes oba typy plenek se dávají „svrchňáčky“, ty troje pod nimi, které zajistí, aby plenka neprotekla ven – jsou z různých materiálů a například ta úplně vpravo je z fleesu, která je vhodnější na noc, protože díky prodyšnosti zajistí větší pocit sucha. Vlevo dole jsou barevné vkládačky navíc, kterými se dá dovycpat jakákoli plena a vedle nepropustný pytel na cesty, když budem přebalovat někde venku/u doktora/na návštěvě, aby bylo plenku kam dát. Poslední jsou vpravo nahoře „separačky“, což jsou separační vložky vyrobené z kukuřice, které se vloží mezi mimino a plenku, aby snížili zněčištění plenky a zároveň omezují zpětné prosakování moči na pokožku. Ty můžou být buď jednorázové (jako jsou tyto) – dají se tedy pak spláchnout do záchodu, nebo suché vyhodit do koše (jsou 100% bioodbouratelné) a nebo existují na více použití a jsou tedy pratelné 🙂

Všechno z výbavy se tedy pere a používá znovu a znovu, klidně na další a další dítě 🙂

Nedílnou součástí tohoto rozhodnutí jsou i ubrousky na utírání, ktetý máme taky do pračky (perlan) s kombinací meruňkovýho olejíčku, nebo vlhčený, který si ale vyrobím kdyžtak sama, protože ty prodávaný jsou ooopět napuštěný tím vším, co pro dítě vážně nechceme.

 

Možná menší krok pro lidstvo, ale velký krok pro nás, protože tohle má v našich očích opravdu smysl. Tak jsem na nás teda zvědavá!!!

Nechť nás provází síla. I vás! 🙂

Slunce v duši!

 

Betty + Jakub + Anakin

 

14 0
Betty
„K letošní výzvě mě přivedla jednoduchá otázka: „Napila bych se šampónu na vlasy, který používám? Ne? Ale pokožka ho vstřebává skoro podobně, jako já jídlo…“ A to je jen otázka první…. Díky tomu mě tenhle měsíc čeká další dobrej vodvaz, teda vlastně nás! :) Na domácnost bez toxických prostředků se chystáme teď mnohem aktivněji než dřív a máme k tomu vážně, ale vážně velký důvod. Podaří se nám změnit zaběhlé návyky a najít alternativu takovou, která by byla přijatelná ve všech ohledech? Pojďte to s námi zjistit! ;)“

Komentářů: 1

  1. Zdravím eko mimčo, určitě se jeho pokožka bude tetelit blahem. Jako atopik musím říct, že nejen plenky, ale i běžné dámské hygienické potřeby, jsou napuštěné vším možným a kůži to fakt nedělá dobře. Já osobně fandím Anavy.
    Vracíme se vlastně k postupu našich babiček, ale co na to říct – ony si prostě uměly poradit… Občas bychom je měli poslouchat trochu více..

Top