Nacházíte se zde
Domů > 2017 > Bez chemikálií a jedů > Možná se tak narodila, možná je to ropný derivát

Možná se tak narodila, možná je to ropný derivát

Reklamy útočí na sebevědomí slečen a žen s tím, že nebudou krásné, dokud nepoužijí ten a ten produkt. Poslední dobou už se to týká i mužů – pokud na sebe nenastříkáte tuhle chemii, žádná se za vámi neotočí (kdyby je raději učili přinést kytičku…)

Krása není o tom, jaký obličej si nakreslíme na náš ksicht. Ale je o tom, jak se cítíme. Kdyby mi někdo řekl, že bez makeupu mi to sluší víc, tak ho nepoužívám. Ale výrobci kosmetiky musí z něčeho žít, ne? A stejně tak výrobci těch obalů – kosmetika je snad nejvýkonnější odvětví, kde za nejmenší obal s nejmenším obsahem zaplatíte nejvíce. A samozřejmě tím hůře se ten obal dá recyklovat.

Neznamená to ale, že bych se o sebe nestarala- naopak, atopická kůže vyžaduje hodně péče. Řídím se ale podle pravidla – nedávej si na kůži nic, co bys sám nesnědl. Nevím, kdo chytrý to řekl, ale dnes je přeci normální příjímání léků přes kůži (náplasti na bolest, hormonální náplasti…). Těhotným ženám se často zdůrazňuje, ať si nebarví vlasy, že ta chemie může jít do těla. Ale proč se to má týkat jen těhotných, my ostatní taky chceme být zdravé!

Takže hodina chemie začíná…

Ftaláty

Používají se jako změčkovadla, všude, je třeba upravit strukturu výrobku – jsou pak  pružnější a voňavější a barevnější. Deodorant, lak na nehty, balzám na rty… Problém je, že je ve složení často najdete pod skupinou „fragrance“. Společnosti tvrdí, že je to obchodní tajemství, a proto nemusí specifikovat jednotlivé složky.

Olovo

Víme, že je pro nás špatné, proto jsme ho přestali dávat do barev. Tak proč je stále v rtěnkách, makeupu a  bělících pastách? Olovo je neurotoxin – a to vlastně stačí jako charakteristika. Do kosmetiky se nedostává „schválně“, ale právě v umělých barevných přísadách. Protože používání přírodních barviv vyšlo z módy…

Formaldehyd

Karcinogenní plyn, který se uvolňuji při reakci jiných chemikálií. EU tvrdí, že konzervanty uvolňující formaldehyd musí být označeny na obalu pouze v případně, že překročí 0,05% obsahu.

Hledejte: DMDM hydantoin, BHUT (butylated hydroxytoluene), bronopol, diazolidinyl urea, sodium hydrozymethylglycinate, imidazolidinyl urea, methenamine, quarternium….

Ten poslední se používá nejvíce a je hlavně v řasenkách a očních linkách.

Polyethylenglykol

Tento potvorák dělá všechny ty superkrémové produkty. Často je ale kontaminován ethylenoxidem, které je karcinogenní. Jo a PEG taky umožňuje lepší vstřebávání látek do kůže. Bohužel i těch špatných.

Konzervanty (BHT, BHA..)

Mají vliv na endokrinní systém a také se v těle ukládají, bohužel dlouhodobě. Můžeme je najít od parfému až po žvýkačky. EU naštěstí BHA zakazuje . Takže bacha na věci zakoupené v USA.

Parabeny

Nejslavnější konzervanty. V těle napodobují estrogen a dělají si z našeho hormonálního systému horskou dráhu. Spousta firem ho nahrazuje phenoxyethanolem, který ale zase prý má negativní efekt na nervový systém. Vyberte si…
Tohle není kompletní výčet, ale já už prostě dál googlit nemůžu, protože mě to začíná děsit…

 

Pro ty, kterým „běžná“ kosmetika chybí, doporučuju knížku (nebo blog) Děláme si to doma sami, kde autorka došla tak daleko, že si vyrábí i pudr pro miminka, krémy, balzámy, řasenky… Vždy je nějaká alternativa, stačí ji jen najít! A díky googlu je to mnohem snazší než dřív. Ale mně samotné nejvíce vyhovuje minimalismus – čím méně tím lépe. Je to takový osvěžující pocit, nemít před sebou v koupelně desítky lahviček. A taky to ušetří místo v kufru při cestování.

Teď se mi to mluví hezky, ale už se „těším“, až budu mít doma dceru v pubertě…

 

4 0
Nela
Snažím se žít "eko". Většina lidí na to reaguje: Fajn, to z ní dobře, dělat si doma pastu, ale na tohle nemam prostě čas. Já taky ne. Žiju naprosto stejný hektický život jako vy. A právě zjišťuju, že změna životního stylu mi přináší více času, ušetřené penízky a dobrý pocit. Během výzvy chci zjistit, co kvůli mě končí na skládce, co vypouštím do odpadu, zkusím domácí kosmetiku a čistící prostředky a velkým finále bude pořízení vermikompostéru.

Komentářů: 1

  1. Milá Nela, myslím, že dcéra v puberte bude presne taká, ako ju vychováš. Moja má 13 rokov, a vôbec ju nelákajú rúže, riasenky alebo akýkoľvek make-up (chvála Bohu!). A skúsme sa ešte opýtať mužov, čo si o extrémne a „dokonale“ nalíčených ženách myslia. Pokiaľ ja viem, tak väčšina si myslí, že vyzerajú ako umelé figuríny. Napr. môj manžel mi vtedy nechce dať ani pusu 😛

Top