Nacházíte se zde
Domů > 2017 > Minimum odpadu > Kupuju odpad…

Kupuju odpad…

Problém s odpady vzniká už ve chvíli, kdy nakupujeme. Protože vše, co si přineseme domů, musíme buď zkonzumovat, nebo vyhodit.

Bezobalové prodejny už se rozšiřují, ale stále je to pro mě z ruky, a proto musím spoléhat na místní supermarket. Pohled na regály plné zbytečných plastových obalů je občas dost frustrující. Pečivo balené v plastu, zelenina v plastu, mléčné výrobky (malá balení vždy v plastu), množstevní akce (kdy to stejně nestihnete sníst a vše skončí v koši), spontánní nákupy. Jo a cukrovinky.

Naštěstí není vždy tak těžké najít alternativu. Pečivo se dá koupit volné, často i v papírovém sáčku. Na zeleninu nosím vlastní sáčky. Fascinuje mě, že někteří jsou schopni „zakondomovanou“ okurku dát ještě do plastového sáčku. Nebo třeba banán. Škoda, že nemá od přírody přirozený obal, který by ho chránil…

Některé potraviny se často liší obalem, ale obsah je stejný. Cukr, rýže, luštěniny jsou často vedle sebe v regálu – jednou v plastu a jednou v papíru.

Určitě nemusím připomínat, že nosím látkovou tašku na nákupy. Omezení igelitových vítám, ale nedávno jsem narazila na názor, že i ty papírové tašky nejsou tak ekologické, jak si myslíme. Takže než si to rozhodnete, jak to tedy je, látkovka to jistí.

Ale i tak se snažím nakupovat v různých specializovaných prodejnách. Je skvělé, že v takovém menším obchodě mi často vyjdou vstříc se žádostí o bezplastové zabalení. Stačí se jen zeptat. V malých pekárnách mi dají housku přímo do ruky. Ale záleží, jednou mi paní prodavačka vynadala, že to jako musí dát do toho sáčku, protože jako hygiena. Chtěla jsem jí na to říct, že právě zabila jednu želvu, která se tím sáčkem udusila, ale raději jsem mlčela.

A protože nám začíná jaro, můžu se těšit na farmářské trhy (a taky pylovou alergii), kde konečně seženu ten druh okurky, která nemá takový ten lesklý obal. Nechápu, co to pěstujou…

 

P.S. Ty cukrovinky nemám ráda proto, že je to malý obsah ve spoustě plastu, spousta cukru a palmového oleje. Takže nic extra pro naše zdraví a taky prostředí.

 

 

 

 

2 0
Nela
Snažím se žít "eko". Většina lidí na to reaguje: Fajn, to z ní dobře, dělat si doma pastu, ale na tohle nemam prostě čas. Já taky ne. Žiju naprosto stejný hektický život jako vy. A právě zjišťuju, že změna životního stylu mi přináší více času, ušetřené penízky a dobrý pocit. Během výzvy chci zjistit, co kvůli mě končí na skládce, co vypouštím do odpadu, zkusím domácí kosmetiku a čistící prostředky a velkým finále bude pořízení vermikompostéru.

Komentářů: 2

  1. Ahoj Nela, pozeram, ze sme si dnes dali rovnake clanky :D. Ja pri chodeni na nakup davam prednost ruksaku, ten je velmi prakticky (mam obe ruky volne), a zaroven ekologicky. A k tej predavacke, ktora ti nechcela dat pecivo do ruky, by som povedala, ze som zakaznik, a je to moje prianie! Nech len pride hygiena a skusi mi to vysvetlit…

Top