Nacházíte se zde
Domů > 2017 > Veganství > Genocida mrkve

Genocida mrkve

Jako buddhista – sympatizant jsem pro, aby se umenšilo utrpení myslících a cítících bytostí, nezabíjela se zvířata. Jenže: copak rostliny nejsou také živé, cítící bytosti? Copak stromy, keře, rostliny nic necítí?

Pamatuji si na začátek devadesátých let, když jsem odebíral časopis Regenerace, jak v něm popisovali experiment s pokojovými květinami, jak reagovali přes různé senzory na vytažený meč nebo pohlazení. Známé jsou experimenty s několika květináči se stejnými rostlinami, ale s jiným přístupem opatrovníka. Mnohem lépe prospívaly rostliny, které byly opatrovníkem hýčkány slovem či dotykem než ty, které naopak byly slovně zatracovány. Přítelkyně mi říkala o experimentu s namočenou rýží ve sklenicích, které byly jen jinak popsány. Rýže ve sklenici, na které byly napsány pozitivní slova, zplesnivěla mnohem později než ta, na které byla napsána slova nenávistná nebo žádná. Až je tomu těžké uvěřit.

Cítí tedy něco rostliny nebo ne? Zakouší také utrpení? Nerad bych se dožil toho, že se budu zodpovídat u soudního tribunálu za genocidu mrkve či holocaust petržele. Napište si recept:

Mrkvový koláč: 1/2 hrnku rostlinného oleje, 1/2 hrnku jablečného pyré, 1 hrnek cukru, 3 hrnky strouhané mrkve, 2 hrnky polohrubé mouky, špetka soli, lžička sody, lžíce skořice. Smícháme vlhké ingredience a suché zvlášť a potom dohromady. Pečeme na 180 stupňů asi 40 minut ve vymazaném a polohrubou moukou vysypaném plechu. Dobrou chuť.

28 0
Ruda
„Ještě před pár lety bylo veganství výzvou pro ekologické radikály a dnes? Pod tíhou argumentů tato výzva prokapala i mezi poklidný mainstream. Pakliže nechci být ekologickým pokrytcem a pískat si nahlas Kalamajku při každé zmínce o vlivu živočišné stravy na životní prostředí, musím jednat. Došlo i na Husákovy děti a poezii otlučených kytar, rozpadajících se paneláků a buřty nad ohněm ze starých necek…. V předešlých dvou letech bylo veganství při EKOvýzvě už někým zpracováváno, ale nejen dojmy a recepty živ je příspěvek. V mých příspěvcích se zajdeme podívat na pražskou vegavečeři, uspořádáme si doma vegapárty, zajdeme na trhy, do vegajídelny, něco dužnatého si „vydumpsterujeme“, podíváme se, co nabízí pro vegany internet nebo knihovny. Ale nebojte. O dojmy z abstinenčních křečí a recepty dobrot nepřijdete.“
Top