Nacházíte se zde
Domů > 2016 > Měsíc vegetariánem > Změna je život

Změna je život

Tak, původně jsem se chtěla pustit do sepsání tohohle článku již včera, ale tak dlouho jsem zvažovala, co všechno by měl obsahovat, až jsem se propadla do říše snů. Rozhodla jsem se to nijak nehrotit a prostě to napsat formou zpovědnice. Vím, že většina lidí nerada čte šíleně dlouhé slohy, ale možná by vám to mohlo i něco přinést! Nebo v to tedy alespoň doufám.

Jako výzvu jsem zvolila Měsíc vegetariánem. Ze začátku bych chtěla říci, proč jsem volila právě tuto výzvu. Už jako malé pískle (ne že bych teď byla o něco větší) jsem měla takový nějaký anti-vztah k masu a uzeninám, až jsem v šesté třídě oznámila rodičům, že mi maso prostě nechutná. Ale znáte to, když s tím přijdete k mamince, tak existuje hned několik možností, jak na to bude reagovat.

 • Může vás třeba pochopit, respektovat to, že vám to prostě nechutná a může se pustit do vegetariánské stravy.
 • Může vám zkusit vymluvit, jak je maso důležité, kolik obsahuje všech vitamínů a já nevím co všeho, a prostě se pokusí najít nějakou střední cestu, kdy vám bude maso podávat ve formě, jaká vám zachutná.
 • A pak to může být i můj případ, kdy vám rodič oznámí, že jste střelená a v žádném případě nemůžete maso vypustit ze svého jídelníčku.

„Zničíš si zdraví! Ti, kteří nejí maso, umírají mladí! Na to teda zapomeň! A co by jsi jako jedla? Člověk je všežravec, bez masa ani ránu!“

I přes to, jak však byla maminka proti tomu, začali jsme omezovat uzeniny. Žádné salámy, šunky, nic. To však přeci neznamená, že bych mohla maso vypustit. Sedávala jsem u stolu od oběda do čtyř do večera, protože jsem nebyla schopna do sebe nacpat ten pořádný, šťavnatý a propečený stejk!

Jak šel čas, z mého jídelníčku odpadávala játra, hovězí, telecí, stejky všeho druhu, až nakonec zbylo jen kuřecí, ryba a vepřové. To byl můj první úspěch a krok!

Díky tomu, že jsem na obědy chodila do školní jídelny, bylo to značně jednoduší, protože co oči nevidí, srdce nebolí. Už i kuchařky se naučili, že já a maso nejsme kamarádi a aniž bych musela cokoliv říkat, dostávala jsem suchou rýži, těstoviny bez chuti, špagety bez masových kuliček…

(Možná bych měla zmínit, že mi je jen šestnáct let a má rozhodnutí zatím stále putují nejdříve na schválení mamince.)

Není tomu dlouho, řekla bych i jen půlroku, ale i to bych asi přeháněla, kdy jsme změnili stravu. Hrálo v tom roli hned několik důležitých faktorů!

 • Už nějakou chvíli doma tiše pláču (čti: strašně hlasitě a strašně dlouho) nad svou váhou. Nejsem zase úplně obézní, ale mám prostě neuvěřitelně silná stehna a zadek, přičemž mi začínal lézt pupík přes pásek kalhot. Přes kamarády, kamarádky, známé i neznámé jsme se však dozvěděli o jisté ženě, Antónii Mačingové, která sepsala dietu. Neváhala jsem a koupila si hned její knihu s tím, že by mi to mohlo pomoci. Co je na tom nejlepší? Mačingová ve svých dietách uvádí minimum masa, najdeme jej jen v několika receptech. Prostě – výjimečně, téměř vůbec.
  (Začala jsem sama vařit, ačkoliv jsem předtím byla schopna spálit i máslo při dělání topinek a nějak jsem ukázala své mamince, že změna stravy vede jen a jen k lepším výsledkům a její příprava není nijak náročná.
  Jak jsem o něco výše zmínila, díky této dietě, ačkoliv autorka nerada toto slovo používá, jsem dostala možnost omezit maso neuvěřitelným způsobem a mým rodičům to vůbec nevadilo, soustředili se jen na ty centimetry, které mi začínaly mizet ze stehen a bříška.)
 • Má maminka se rozhodla, že do toho půjde se mnou. Začali jsme zase od začátku a tentokrát jsme v tom jeli spolu a naplno. Začali jsme společně i trávit více času, takže bych řekla, že to přineslo jen samá pozitiva! (poznámka: maminka v současnosti neuvěřitelně trpí, neustále zelený talířek jí již nečiní takovou radost, jako asi týden nazpátek.) Maso v našich nákupních košíčcích by už nikdo nehledal.
 • Další krok byla právě EKOvýzva, která byla vidinou mého vegetariánského snu. Hned toto pondělí jsem zašla za svou rodinou, že mám v plánu přidat se a stát se po dobu jednoho měsíce vegetariánem. Zabralo to jen pouhou půlhodinku, než se dostavila odpověď: „Bože, dělej si co chceš!“

Myslím, že všichni chápeme, že tahle věta znamená, že máte z její strany naprostý nesouhlas, ale začíná ji štvát, že neustále poskakujete před televizí a ona si nemůže pustit svůj oblíbený seriál.

Zmizela jsem z dohledu dříve, než si to stihla rozmyslet.

Ihned v pondělí jsem se přihlásila a čekala na email. Neustále jsem kontrolovala, kdy přijde, až mi to ve čtvrtek večer přišlo divné. Zkusila jsem to tedy poslat ještě jednou a vida, přišlo to do hodinky! Elektronika a já nejsme kamarádi asi tak jako já a maso, takže se mi ulevilo a mohla jsem se oficiálně stát součástí těchto úžasných lidí, kterým není naše planeta úplně ukradená.

(poznámka: původně jsem do tohoto příspěvku chtěla shrnout mnohem více věcí, ale netušila jsem, že bych se mohla až tak rozepsat.)

Takže tím bych to asi i ukončila. Pokud jste do dočetli až  jsem, máte můj veškerý obdiv
a doufám, že vás mé vyprávění alespoň trochu zaujalo.

Vaše Janička

3 0

Komentářů: 8

 1. Ahoj Jančo!
  Tvé vyprávění mě zaujalo víc než trochu, zejména kvůli tomu, že jsme si vybraly stejnou výzvu. Avšak každá z úplně jiného důvodu. Je úžasné, že Ti mamka vyšla takhle vstříc. Rodič má vždy důležitou roli v rozhodování a občas je celkem jedno, kolik je dotyčnému let.
  Líbil se mi i přístup k Tvé osobě ve školních jídelnách. Já měla na střední spolužačku, která byla vegetariánka, ale aby dostala talíř bez masa, musela pokaždé kuchařky upozorňovat, z čehož se stal protivný zvyk a nakonec to skončilo tak, že vždy odnášela talíř s masem k vyhození. To mi bylo taky líto… když už se to jídlo zpracuje, mělo by se sníst.
  Pokud jde o Tvůj „štíhlý sen“ – já osobně jsem s váhou nikdy moc problém neměla, proto nejspíš mé rady nebudou tak účinné, ale z mých pár zkušeností doporučuji, abys k zdravému jídlu přidala hlavně PRAVIDELNOST. Jak v čase, tak v dávkách. To je podle mého ten nejlepší recept na vysněnou váhu. 🙂
  Psát, že Ti budu držet palce, abys výzvu zvládla, ani nemusím, protože vím, že pro Tebe to nebude absolutní problém. Napíšu však, že se moc těším na Tvé další příspěvky! Určitě je budu sledovat a čerpat inspiraci pro dodržení své výzvy. 🙂

  K.O.

  1. Ahoj Kamčo. (:
   Děkuji, vážím si toho! Ach, naprosto tvou spolužačku chápu, není to nic příjemného, já za své kuchařky na základní škole byla moc vděčná.
   Už mi přijde trapné neustále opakovat v každém komentáři slovo děkuji, ale opět to slovo použiji. Děkuji moc za radu, pokusím se ji dodržet. (:
   Ani nevíš, jak mě poslední věty tvého komentáře zahřály, jsem velice ráda, že mohu být někomu inspirací, doufám, že tě nezklamu! (:

 2. Ahoj Janka!

  Na to, ze mas iba 16 rokov, pises uplne uzasne, dobre som sa zabavila na Tvojom clanku :). Dufam, ze moja dcera bude tiez takato uvedomela, ked bude v Tvojom veku (teraz ma 12). A krasne na tom celom je, ze Ty ako dcera uz tiez dokazes nieco naucit svojich rodicov (teda najma mamku). Co sa tyka knihy od p. Macingovej, na moj vkus este aj tam bolo vela masa :P. Najma ten treti tyzden. Ale krasne sa da prisposobit aj na vegetarianstvo, to mas pravdu. A hlavne, ja som nerada varila tie „tradicne“ jedla, ale ked som zacala experimentovat so zdravsimi jedlami, zrazu som si varenie oblubila. A to aj vdaka pani Macingovej :). Drzim palce, aby si dokazala rodicom, ze mas pravdu!

  1. Zdravím, Timi!
   Děkuji velice, vždycky mi polichotí, když někdo pochválí mé psaníčka. (: S maminkou jsme se o Mačingové a třetím týdnu také bavily, budeme muset najít ještě nějakou alternativní cestu, která by vypouštěla maso, ale také poskytla vše, co bych daný den měla sníst. 😀 No, chápeme se.
   Děkuji moc, pokusím se!

 3. Jani,

  držím ti palce a těším se na tvoje další články! Stejnou výzvu jsem podstoupila loni a ohromně mi to pomohlo po fyzické i psychické stránce, takže pevně doufám, že vytrváš a dotáhneš to do konce… ba ještě dál. Kdybys potřebovala radu, neváhej se ozvat! Jsem taky ráda, že jsem tady našla někoho stejného věku jako já, jsme tu takoví dva junioři. 😀

   

Top