Nacházíte se zde
Domů > 2016 > Snížení ekostopy > Výzva jde do finále

Výzva jde do finále

Když jsem s touto výzvou začínala, moje ekostopa dosahovala hodnoty 3-3,7. Tímto výsledkem jsem byla zděšená a odhodlaná snížit ekostopu na 1,8 globálních hektarů. To se mi však během měsíce úplně nepovedlo a má ekostopa se dostala na hodnotu 2,6. Jsem však odhodlaná i nadále pokračovat a dostat se na předsevzaté číslo.

Během měsíce jsem změnila několik věcí. První z nich je to, že už nebudu cestovat letadlem pokud to nebude nezbytně nutné. Stejně tak se budu vyhýbat autu vyjma autostopu a spolujízdy. Další věcí je stravování. To bylo třeba změnit zásadním způsobem. Důvodem bylo to, že má cesta za nákupy potravin vedla většinou do supermarketu pro zahraniční produkty. Lokální produkty byly v mém jídelníčku jen zřídka. To se mi na Ukrajině podařilo změnit hladce. Zde je tomu naopak. Lokálních potravin je většina. Stejně tak v restauracích je spousta lokálních jídel. navíc je možné si v obchodech nakoupit produkty na váhu – cukr, těstoviny, oplatky, bonbony, luštěniny, cereálie….a to bez zbytečných obalů.

N2000_EkoStopa_14_netNa východě Ukrajiny jsem cestovala stopem a přebývala u místních lidí, kteří mne hostili svými produkty- například jsem zde ochutnala domácí placky a růžové víno. Je mi jasné, že až se vrátím do Česka, bude to daleko složitější, ale zaregistrovala jsem se v Brně do Bio banky, kam hodlám pravidelně chodit a odnášet si potraviny ve svých miskách dle toho, kolik toho chci spotřebovat a ne tak, jak mi to určí balení produktu.

Co se týče odpadů, tak s tím jsem měla na Ukrajině problém, protože se tu téměř netřídí. Odpadu jsem však zde měla minimum, jelikož jsem nekupovala ani balenou vodu a většinou chodila do restaurací, které jsou velmi levné a vaří zde chutná ukrajinská jídla. Jsem moc ráda, že jsem se do výzvy zapojila. Doufám, že letošní ekovýzva motivovala spoustu lidí, kteří se do toho zapojili s námi a budou ve výzvě stejně jako já i nadále pokračovat.

2 0
Majda
„Málokdo ví, že v Česku existují nějaké lokální ekonomické sítě, které obchodují prostřednictvím společné místní měny. V Brně funguje RozLEŤse, které má několik desítek členů a nedávno jsem se stala členkou i já. Mým cílem pro letošní výzvu bude rozšířit povědomí o těchto skupinách, především o RozLEŤse a aktivnější zapojení do chodu skupiny. Budu propagovat větší směňování věcí, služeb a třeba i motivovat některé z vás, aby se zapojili.“
Top