Nacházíte se zde
Domů > 2016 > Měsíc veganem > týden druhý – přestaň používat výrobky testované na zvířatech

týden druhý – přestaň používat výrobky testované na zvířatech

Tento týden EKOvýzvy jsem se rozhodla zasvětit testování výrobků na zvířatech. Včera jsem vysypala obsah koupelny na hromádku a udělala inventuru. Prací prášek a aviváž zůstali v bytě, protože jak jsem se dočetla, značka Ecover byla schválena v rámci Humánního standardu pro prostředky pro domácnost. Na veškerý další úklid používám vodu, mechanickou sílu, ocet a občas jar, respektive přípravek na mytí nádobí a záchodové mísy od značky Frosch. V Německu je prý testování na zvířatech pro detergenty a kosmetiku úplně zakázáno – značka Frosch navíc deklaruje, že její výrobky neobsahují žádné živočišné komponenty, takže mohou být označeny jako “vhodné pro vegany”.

 

logoHCS_HHPS

Větší problém nastal u kosmetiky – za prvé mě EKOvýzva donutila se zamyslet nad množstvím: opravdu potřebuju všechny tužky na oči, které se na mě vysypaly při inventurování? Polovina mazátek a šminek je značky Alverde nad kterou váhám – prošla jsem desítky diskusí a pořád nevím, jestli jsou tyto výrobky testovány na zvířatech, podobně to mám s Dove a L´Oreal. Kosmetika Alverde má certifikát BDIH, který teoreticky zahrnuje netestování na zvířatech, ale bohužel obsahuje výjimky – složky může otestovat jiný subjekt než je výrobce nebo dodavatel. A tak mohou být některé složky na zvířatech testovány. Naštěstí aspoň Freeman je v pohodě. Nakonec jsem se rozhodla netrávit desítky hodin na internetu pročítáním diskusí a popisů certifikátů a vyřešit kosmetický problém radikálně. Budu používat rostlinné oleje a vitamíny a malovátka jen od těchto značek http://www.protisrsti.cz/dokumenty/SvZv%20Kapesni%20Kosmetika%2011_2014%2056×86%20nahled.pdf.

Když jsem tak procházela koupelnu, napadlo mě, že jsem nikdy neuvažovala o testování zubních past. A co třeba roztok na čištění kontaktních čoček? No, nebudu to protahovat: z bytu zmizela pořádná polovina všech hygienických, mycích a čistících prostředků. Eko zubní pasta vyráběná bez trápení zvířat se přece jen dá koupit i v běžné drogerii, tak proč šahat jen po značkách propagovaných zubaři. A podoběn je to se vším, jen to chce změnit zaběhnuté nakupování. Jen k parfémům jsem nenašla žádnou jednoduše dostupnou alternativu. Poradíte?

2 0

Komentářů: 5

  1. Roztok na čočky bude pravděpodobně beztak jenom fyziologický roztok, který ani testovat není potřeba, ne? A i kdyby, nenapadá mě moc způsobů smrti jím způsobených, maximálně že bys to zvíře v něm utopila.

  2. Alverde je německá značka a v neměcku je testování na zvířatech zakázáno už dloho. Navíc spousta jejích výrobků má certifikát vegan, což znamená, že neobsahuje živočišné složky a podmínkou udělení je i to že výrobek není testován na zvířatech, takže asi tak. Loreal je asi to nejhorší zlo na této planetě, Dove bude spadat pod korporaci co rozhodně testuje, myslím že UNILEVER.  Navíc to, že něco nemá certifikaci HCS neznamená, že automaticky testuje /jako třeba Alverde/. Je to placený certifikát a proto spousta subjektů investuje peníze jinam než do marketingu, ale pak je to pro spotřebitele náročnější. Já používám všechno pouze vegan a cruelty free. Dalo to zabrat se v tom zorientovat, nejhorší je to s dekorativkou, ale rozhodně to není nic náročnýho 🙂 Tak přeju hodně štěstí.

Top