Nacházíte se zde
Domů > 2016 > Bez palmového oleje > I don’t eat animals coz they don’t eat me

I don’t eat animals coz they don’t eat me

Dobré ráno,

večer mě přepadla jakási přemýšlecí nálada… Normálně se to týká školy, vztahů, ale včera to bylo úplně jiného charakteru, totiž – co budu další dny jíst?!

Za uplynulé tři dny jsem zjistila, že nejíst maso mi nečiní žádný problém, ale nejíst výrobky s palmovým olejem? To je složitější.

O víkendu jsem jela s kamarádkou na chatu a cestou jsme se stavily ve městě. Při procházce po městě jsme narazily na krámek hlásající „Nejlevnější potraviny!“. To nám znělo skvěle – hlavně v těchto obchodech člověk často narazí na ojedinělé druhy všemožných sladkostí. Vlezly jsme do krámku a začaly kontrolovat etikety různých sušenek, čokolád a dalších dobrot. Prodavačky nás z povzdálí pozorovaly a zřejmě jim běželo hlavou, že jsme od inspekce. My jsme přitom „jen“ kontrolovaly složení. Prošmejdily jsme celý krámek a já se smutkem konstatovala, že si zde mohu koupit jen müsli tyčinku nebo hořkou čokoládu. To se ten palmový olej už opravdu dává do všeho? Popadla jsem hořkou čokoládu a šla ji zaplatit. Prodavačky si mě u pokladny měřily pohledem a poté si začaly něco šeptat. Celá tato výprava pro mě byla velkým zklamáním.

Když jsme se prošly po městě, vyrazily jsme na autobus k nám na vesnici. Měl jet až za půl hodiny, a tak jsme se ještě rozhodly „dát šanci“ supermarketu. Jaké pro mě bylo potěšení najít perníčky bez palmového oleje! Tato malá výhra mi dala sílu ve výzvě pokračovat. Ne všechno je „zamořeno“ palmáčem.

IMG_20160221_165928

Po příjezdu na chatu mi hned babička radostně povídá, že kvůli mně koupila maso. Jelikož jsem babičku několikrát upozorňovala, že od pátku maso nejím, musela jsem ji zklamat a říct jí, že je to od ní pěkné, ale maso si nedám. To mě přimělo k zamyšlení – proč mají lidé slávu hned spojenou s masem?! Svíčková, rajská, knedlo-vepřo-zelo? Naštěstí si babička hravě poradila a já víkend „přežívala“ o různých druzích sýrů, vařené kapustě s mrkví a výtečnými domácími dalamánky.

Mohu tedy říct, že na maso si téměř nevzpomenu, ale s palmovým olejem? To je boj.

Je pondělní ráno a já se svým hafíkem snídám. Do toho si broukám písničku od Melanie Safky – I don’t eat animals a text je mi velmi sympatický. Určitě si ji poslechněte.

IMG_20160222_090018

Přeji nádherný den vám všem! 😉

 

1 0
Karolína
Ahoj, jmenuji se Karolína, je mi 19 let a studuji první ročník pedagogické VŠ. Jako výzvu jsem si vybrala měsíc bez výrobků obsahujících palmový olej a měsíc bez masa. Již v dřívější době jsem se snažila z jídelníčku vyřadit palmový olej a maso, ale moje okolí (zejména maminka - zdravotní sestřička) mě od toho odrazovalo, že si prý rozhodím metabolismus. Konečně se cítím dostatečně motivovaná, abych jim ukázala, že to tak nutně nemusí být. :-)

Komentářů: 6

 1. Myslím, že je to jednoduché, jelikož dřív se maso jedlo jen vyjimečně, většinou v neděli, takže to bylo vyjímečné a lidé si ho vážili, když si mohli v neděli upéct husu pro celou rodinu. Obzvlášť pro staré lidi, kteří ještě pamatují stav za války nebo po válce, kdy všeho (a obzvlášť masa) byl nedostatek. Proto babička stále vidí maso jako něco extra čím uctí své milované.

  1. Děkuji za reakci. 🙂

   Poté jsem to s babičkou konzultovala a řekla mi to samé. Je fakt, že to je stále v lidech zakořeněno.

 2. Ahoj, hezký článek! 🙂 Podle mě mají lidé spojené oslavy a vyjímečné situace s masem proto, že dřív se nejedlo v takové míře, ale jen o nedělích, nebo právě, když byla nějaká událost.. A to jim v hlavách tak nějak zůstalo. S PO to mám stejně. Ale dmko má řadu sušenek, které jsou nově (asi rok) dělány bez PO – v takových balíčkách. Teď nevím firmu, možná je to Zemanka :). Jinak připravovat dezerty doma a vždy něco s sebou 🙂 Nebo udělat zásobu v nějaké zdravé výživě. Osobně miluji tyčinky RawEnergy.

  1. Ahoj,

   děkuji za pozitivní odezvu 😉

   Ty sušenky v DM jsem už také potkala a zásoby začínám dělat ve zdravé výživě u nás ve městečku.  🙂

   Děkuji za tip na RawEnergy – vyzkouším.

Top