Nacházíte se zde
Domů > 2016 > Bez palmového oleje > Sýr a cesta

Sýr a cesta

Dnešní den jsem si zpestřila výrobou sýra, ale s použitím citronu, namísto syřidla. Líbí se mi na tom ta jednoduchost. Mléko ve větším hrnci se nechá uvařit a vzkypět, v té chvíli se vlije šťáva z citronu, na litr mléka asi jeden citron, ale pro jistotu je lepší mít v pohotovosti větší množství. V té chvíli se mléko srazí a zbývá jenom přes plátýnko slít syrovátku a sýřeninu. Po chvíli odkapávání je hotový bochníček. Sýr chutná trochu po citronu a jelikož zatím nemám vyzkoušeno, jak a kdy ho ochutit solí a kořením, budu experimentovat. Se syrovátkou se dá naložit různě, pro dnešek jsem použila mixér banán, skořici a karob. V mé mléčné výzvě se bojím másla, jsem na něj hodně zvyklá. Sice jsem si vzpomněla, že kdesi na půdě je máselnice po babičce, ale kdo by půl dne točil klikou a ztloukal máslo to nevím. A máslo mi chybí, napadlo mě přešlehat smetanu a stvořit nějakou pomazánku … . Přítel si mezitím pořídil máslo z obchodu, že by měl strach? Sousedce se kráva ještě neuzdravila, děkuji za vynález mlékomatu.

Už delší dobu jsem doma nenašla nic, v čem by byl palmový olej. Že bych měla vyčištěno, anebo se někde ještě něco skrývá?

Už podruhé jsem použila namísto šampónu mycí zem. Mám z ní radost, vlasy po ní vypadají dobře, použití je jednoduché a metoda mytí vlasů bez šampónu navíc slibuje, že se vlasy po nějaké době přestanou tak rychle mastit a na to se moc těším.

Před několika dny mě napadla myšlenka na žiletkový holící strojek. Proč vyhazovat náhradní hlavice a po nějaké době, kdy výrobci vymyslí jiný typ holících strojků a staré hlavice přestanou vyrábět, měnit celý strojek. Anebo proč používat elektřinu, když to jde jinak? A žiletkový strojek ke mně připlul sám, stačilo se zmínit. Bála jsem se nějakého nepěkného vzhledu, ale je zlatavý, blyštivý, skoro šperk 🙂 Takže bylo třeba ho vyzkoušet. Nebyla jsem si úplně jistá, jak to dopadne, člověk musí být obezřetnější. Ale až na maličkou ranku která vznikla, když se synek dobatolil do koupelny a zapískal, to dopadlo dobře a tuhle věcičku si ráda nechám.

Bez supermarketu se mi zatím žije dobře, jediný problém, který mi nastává je parmazán! V okolí nejspíš opravdu není žádný obchod, kde ho koupit, takže budu muset opravdu oželet parmazán? Celý měsíc? Ne! Pomooc! Teď, když mi na facebooku kamarádka dobře poradila s mým ošemetným těstovinovým problémem. V Sedlčanech je malá firma, kde vyrábí čerstvé těstoviny a tak se mi možná podaří, nekupovat zbytečné plastové obaly a zároveň si dát naprosto luxusní těstoviny. Ale bez parmazánu?!

0 0
Andrea
Ahoj, jsem Andrea a EKOvýzvy se zúčastňuji s desetiměsíčním Danečkem. Žijeme na malé vsi (asi deset rodin, stádo ovcí, stádo dětí, deset psů, jeden kůň, několik koz, jedna kráva, směs myslivců, hasičů křesťanů a různých týpků), s naší trochu chaotickou a bláznivou rodinou, v něčem co dřív býval statek a s myšlenkou, že by to šlo více soběstačně a eko - ovšem, každý si to představujeme jinak. Alespoň je téma pro smysluplný rozhovor. EKOvýzvu jsem pojala trochu ze široka, ale znáte to video o mužskym mozku s krabicema a ženskym mozku, kde vše souvisí se vším? Jsem žena, že. Většina tich věcí mi delší domu vrtá v hlavě a částečně je mám vyřešený, takže teď to chci dotáhnout. Držte mi palce.

Komentářů: 2

  1. Robinson udělal máslo tak, že celý den běhal s mlékem na zádech a ono se vyrobilo samo. 🙂

     

Top