Nacházíte se zde
Domů > 2016 > Vědou pro ekologii > Drogou proti drogám?

Drogou proti drogám?

Sunwise mě dnes inspirovala k dalšímu článku, *děkuji, Sunwise!*, a to k článku o alternativě k antidepresivům, anxiolytikům a dalším lékům, kterými se snažíme ulevit své duši. Trochu jsem váhala, zda článek napsat, jestli se to ekologie netýká moc málo, ale nakonec jsem došla k tomu, že je-li zdravá lidská duše, chce, aby byl zdravý i svět, takže tak.

Prvně bych se ráda zmínila o tom, že si vážím práci psychiatrů (aby ne, když můj děda je jeden z nich) a tyhle léky opravdu mohou pomoci mnoha lidem, problém však nastává v případě, kdy si uživatel myslí, že léky samy za něj udělají veškerou práci a není potřeba nic dál řešit. Tyhle látky samy o sobě nijak k osobnímu rozvoji nepřispívají, pouze stabilizují výkyvy nálad, zmírňují úzkostné projevy, případně potlačují projevy psychóz. Často se musí brát dlouhodobě a je zpravidla těžké (rozhodně nedoporučované, nemám vlastní zkušenost) je vysadit, což představuje velkou zátěž pro tělo a jako každá průmyslová výroba také pro životní prostředí (ne že by to v porovnání s jinými odvětvími bylo nějak závratné, ale znáte to přísloví o sto nicích a jednom umořeném oslovi).

Jelikož informační kanály jsou, co se týká alternativ k těmto lékům, poměrně skoupé, rozhodla jsem se, že převezmu jejich práci a vzdělám vás za ně. Takže se pohodlně usaďte a vyprázdněte hlavu od předsudků. Vezměte v úvahu to, že není droga jako droga, opiáty nebo ketamin se běžně používá v humánní i veterinární medicíně a některé látky jsou mezi těžkými drogami zařazeny spíše z neznalosti problematiky než z důvodu jejich nebezpečnosti. Jste připraveni?

Budu se teď na několika řádcích snažit nastínit, jakým způsobem fungují psychedelika, stavy změněného vědomí a v čem nám mohou být prospěšné. Mezi psychedelika se řadí látky, které navozují stav změněného vědomí, a patří mezi ně například lysohlávky, LSD, kaktus peyotl, indiánská liána ayahuasca a mnoho dalších. Onen kouzelný účinek navozují již ve velmi malé koncentraci, účinná dávka LSD je pouhých 30 mikrogramů (pro srovnání běžná dávka antibiotik je půl gramu až gram neboli  pět set tisíc až milion mikrogramů). Pokud by vás zajímala chemie a další podrobnosti, můžete se podívat na článek, který jsem kdysi dávno vytvořila.

Teď vás možná zajímá, co je to ten stav rozšířeného vědomí, že? Je to speciální stav mysli, v kterém si více uvědomujete sami sebe, své tělo, vědomí i podvědomí. Můžete se na věci snáz podívat z různých úhlů, může vás napadnout řada věcí, o kterých byste za normálních okolností vůbec nepřemýšleli. Součástí stavu rozšířeného vědomí můžou být sluchové halucinace nebo různé vize, zkrátka způsoby, kterými s vámi vaše podvědomí komunikuje, můžete se také ‚naučit‘ nové myšlenky. Každá vize má svůj význam a může vám něco sdělit. Více opět v mém článku.

A jak vám může takový stav pomoci? Představte si, že děláte zkoušku. Vy víte, že nemáte být nervózní, ale víte to jenom racionálně a prostě nervózní jste a stokrát si říkáte, že nervózní být nemáte. Třeba víte, že je rozumné netrápit se, když vás někdo ignorujete, ale beztak to děláte. Stav rozšířeného vědomí vám může pomoct tenhle užitečný nápad přenést z vědomí do celé vaší duše a pak nejen, že budete vědět, že se nemáte trápit, ale skutečně se trápit nebudete.

Další věcí, která se vám může přihodit, jsou pokusy vašeho podvědomí o přehodnocení různých traumatických nebo nepříjemných událostí. Může se stát, že vaše podvědomí si vybere jednu konkrétní událost, která vám působí v životě problémy (a kvůli které možná berete léky), protáhne vás jí znovu a pokusí se na ni nahlédnout jinak, tak, aby vás tolik netrápila.

Také se pomocí psychedelik dají léčit závislosti na drogách. Vtipné, že? Že něco, co stojí podle práva vedle heroinu, vás může závislosti na něm zbavit, a to se přitom nejedná o vytloukání klínu klínem, neexistují žádné výzkumy, které by dokazovaly možnou závislost na lysohlávkách nebo LSD (jiné látky jsem z tohoto pohledu nezkoumala a jsem si jistá, že kdyby se něco takového dokázalo, příslušné orgány by na LSD nenechaly nit suchou). Bylo by to na dlouhé povídání, nicméně tenhle článek má sloužit spíš jako informativní řádky, které vás mohou inspirovat ke studiu celé problematiky.

Možná si říkáte, co jsem to za smažku, která si sem přišla opěvovat LSD, lysohlávky a jiná svinstva, co? No… Možná vás zklamu, ale smažka nejsem. Prací s psychedeliky se zabývala řada inteligentních vizionářsky smýšlejících odborníků – A. Hoffman, T. Leary nebo náš psychiatr Stanislav Grof. Pokud by vás zajímalo něco víc, mohu doporučit:

 • Learyho projekt resocializace vězňů za použití lysohlávek
 • Grofovu metodu holotropního dýchání, která po zákazu psychedelik měla tyto látky nahradit
 • Grofovy knihy, v kterých popisuje léčbu deprese a závislostí pomocí LSD
 • Hoffmanovu knihu LSD, mé problémové dítě, Grofovo Když se nemožné stane (kromě podivných ezočástí je to dobře ilustrující) a Learyho Velekněze

Závěrem už jen obligátně: Jakýkoliv měnič vědomí musí být používán samozřejmě zodpovědně, nejlépe pod dohledem zkušené osoby. Před samotným požitím látky je potřeba znát dobře svou duši a dobře připravit prostředí, v kterém se má sezení/ležení/tancování odehrávat, a je potřeba být v tom okamžiku fyzicky zdravý. Psychedelika mohou být spouštěčem schizofrenie, má-li k tomu dotyčný předpoklady, a jejich použití je v ČR trestné. Autorka článku nenabádá nikoho k požívání drog, drogy nedistribuuje a neužívá. Holotropní dýchání se doporučuje zkoušet pouze pod vedením kvalifikovaného psychiatra, v Praze například doktorky Zdenky Kmuníčkové, která je certifikovaná a školená přímo S. Grofem.

3 0
Ereandil Aleanath
Jsem fyzik biomolekul, kdyby někdo chtěl, můžu mu o své práci dlouhé hodiny povídat. Kromě školy a práce mám ráda asi tak tisíc a jednu dalších věcí od japonského šermu přes cestování, fotografii, hudbu až po psaní povídek. K EKO výzvě jsem se připojila už podruhé, tentokrát s vědeckou osvětou, protože mě štve, jak někteří ekologové mají vědce za náfuky a někteří vědci ekology za bandu nevzdělanců. Ale protože mám ráda výzvy, je dost dobře možné, že letos skončím u veganství a vysazování lesů. :-)

Komentářů: 5

 1. No, bezva. Já bych k tomuto tématu jenom poreferovala, nevydávejme se do neznámých vod, jenom protože jsou neznámé a chceme je ochutnat.

  Vždy si uvědomme, že každá věc, kterou zaznamenáme má dva protipóly. Takže přírodní drogy tady sice existují, ale nejsou pro všechny. Stejně jako potřeba jíst maso není pro všechny. A tak i individuální potřeba něco poznat, bez připuštění si následků, (CO SE MŮŽE STÁT) může být ta, kterou zrovna nečekáte a nebo jste s ní nepočítali.

  Co se týče psychiatrické praxe – podávání léků. Ano ty jsou jenom k udržování nějaké hladiny, nejsou východiskem k vyléčení. Napíšou Vám je a řeknou, to už máš na celý život. V mnoha případech to tak je, hlavně u diagnóz schizofrenie.

  Protože tuto záležitost mám na sobě ozkoušenou, i jak vznikla, i její příčiny a následky. Začla jsem v minulosti o tom psát blog. A co se nestalo, přišli lidé, kteří mé poznatky potřebovali. Zjistila jsem, že je to ale tak těžká disciplína, že není radno se jí na 100% zaobírat. Kor když se snažíte, víte kde je chyba v systému a přesto přijde k Vám jeden člověk, který žádá o pomoc, ale vy jako jedinec k onomu nemáte prostředky. Požádáte instituce a oni řeknou, toto nespadá do našeho regionu. Víte co se stalo následně? Daný člověk to neunesl, a domů se nikdy nevrátil.

  I když si myslím, že mám podněty, které v ní jsou třeba připomínat. A tři roky jsem pracovala v zařízení, kde se s těmito lidmi navazuje kontakt, podpora a zařazení do života. Shledala jsem, že jde o další systémovou chybu. Někdo pracuje aby měl zaměstnání a peníze, někdo tam dochází, aby měl vůbec třeba kam docházet, ale k uzdravování nedochází, přestala jsem vnímat, že tato cesta má smysl, a musela jsem jít od toho pryč.

  Proto já osobně nikomu drogy v žádném případě nedoporučuji a ti co si je vyzkoušeli, nebo ono zažili, ví. Že na každého působí jinak. Zdravý člověk ve všech ohledech si to dovolit může, protože zodpovídá i za své rozhodnutí. Někdo ale psychicky labilní, může zapomenout, proč to dělá i kam ho to dovede.

  Změny vědomí nejsou o tom si je uměle rozšiřovat za pomocí nástrojů a halucinogenů. Změny vědomí nastanou v člověku automaticky v ten čas, kdy si uvědomí, že na sobě pracuje a velmi pomalými kroky se mu přibližuje. Životním postojem, prací, zkušenostmi, stravováním a pak poznáním a jiným. To je ta bezpečnější cesta pro většinu populace. Nemít všechno hned, ono to totiž nejde. Vše má svou daň i cenu za to, chceme-li dobu uspěchat.

  Ale děkuji za téma i článek. Jak nebýt závislý na drogách, nebo léčivech je velký pojem a docela se ho obávám zde otevírat. Protože hodně lidí by nabylo dojmu, že to taky zkusí. Ale věc je o tom, že nejde něco zkoušet, je třeba důsledně něco znát, poznat, vědět a pak teprve víme, co je kdy třeba. Uvědomte si prosím, že neznámá voda je opravdu voda neznámá. A že když někdo umí plavat, není to rovnítkem, že když to zkusíme, budeme to umět. Na to je potřeba velká vůle, bojovnost a smysl, proč to člověk vůbec udělá.

   

 2. Díky za doplnění, samozřejmě bylo myšleno tak, že všechny tyhle věci jsou vhodné provádět nejlépe pod dozorem psychiatra. A samozřejmě je nejlepší, když ti není potřeba.

  A chtěla jsem hlavně inspirovat i zamyšlení, jestli jsou vždy léky potřeba. Takových stavů jde dosáhnout i bez jakýchkoliv látek, meditací nebo třeba holotropním dýcháním, ale i tak se člověk může dostat do nepříjemného stavu, ke kterému potřebuje asistenci psychiatra.

 3. Co jsem pochopila ve svém životě já, pokud se zblázníme – rychlo-otevřením vědomí, ať už vedené je nebo není, protože to u otevírání vědomí a nepoznaného opravdu hrozí,..

  nikdo Vám procenta neřekne, a nikdo to neví. A i když u Vás někdo sedí a dohlíží, nezaručí Vám, že se vrátíte k pozemskému vědomí zdraví.  Protože dohlíží na to kde jste fyzicky, zákonitě ale při stejném vědomí s Vámi v ten okamžik není. Proto ne jen psychicky labilní jedinci by se onomu měli opravdu vyvarovat, ale jakýkoliv jedinec, který má náznak pochybností a i když je nemá, tak citlivé osoby určitě na to nejsou stavěny.

  Pak už by byl jenom zázrak, pokud by se někdy vzpamatovali. Pochopme totiž, že věci podvědomí, nadvědomí jsou plné informací, které náš nervový systém bez přípravy neunese. Proto s ahayuaskou pracují pouze třeba šamani. A jsou lékaři, kteří na sobě ony stavy vědomí poznali. To každopádně, otevřeli stránky aby je předali i poznali. Jenom nevím, zda by je používali jako léčivý prostředek aplikovatelný na lidi.

  Možná toto poznali, aby medicínu osvětlili, že není jenom jeden směr. A že jsou způsoby a metody, jak se k onomu závěru dostali. ? .

 4. Právě doktor Grof a doktorka Kmuníčková používají metodu holotropního dýchání pár desítek let k léčbě depresí, závislostí, úzkostí a podobně. Grofa osobně neznám, ale o Zdence můžu říct, že je to jeden z nejzodpovednejších lékařů, co znám, a nevím o případu, kdy by se jí někdo vymkl z ruky.

Top