Nacházíte se zde
Domů > 2016 > Vědou pro ekologii > Průmysl zelenější spektroskopičtější

Průmysl zelenější spektroskopičtější

Jak známo průmysl je jedním z největších požíračů energie, surovin a všeho jiného, navíc produkuje spoustu odpadu neboli bordelu, který si pak užívá celá planeta.

Nicméně nemůžeme jen tak přijít do továrny a říct ‚Tak kamarádi, rušíme výrobu, protože je moc prasácká, a to není eko‘; je potřeba hledat cesty tam, kde jsou a hlavně kde jsou realizovatelné. Postavit si k továrně vlastní solární nebo větrnou elektrárnu je pohádkový sen, stejně jako neprodukovat vůbec žádný odpad.

Něco ale přece jen možné je. Výroba musí být rychlá, ale zároveň efektivní, aby obstála v ekonomické řeži. Když ale výroba bude rychlá, někde se může cokoliv pokazit, třeba vám začne reagovat něco špatně ve výrobní směsi. Nebo se vám do jogurtů začne sypat moc cukru. Případně do tabletek dáte místo jedné látky jinou. A najednou budete mít spoustu odpadu; bude ho tím víc, čím bude vaše výroba rychlejší a čím budou vaše metody detekce průserů pomalejší.

Právě v tomhle okamžiku si říkám, jak jsou moje studium i práce úžasné, že já vlastně pomáhám rozvíjet a rozšiřovat ekologii do průmyslu a vědy! Mohli byste si udělat chemickou analýzu pomocí plynové chromatografie, což není zrovna rychlé, nebo byste mohli provádět různé chemické reakce pro stanovení parametrů čehokoliv, co vám teče potrubím nebo se vám míchá v kádi. Ale tím ztratíte docela dost času a surovin, navíc co s tím vším odpadem? Kdyby tak existovalo něco, co vám chemické složení, pH, viskozitu nebo jiný potřebný parametr řekne během chvilky!

A ono opravdu existuje. Vibrační spektroskopie, jedna z mých velkých lásek. Můžete mít to, co má pan prezident na hradě a není to o moc větší než obtloustlý mobil, nebo něco, co se vám vejde na stůl a můžete si to sbalit na výzkumnou cestu do hor, nebo pořádnou vědeckou mašinku, s kterou si s trochou kreativity vyhrajete dle libosti. Velice stručně tyhle metody fungují tak, že na vzorek bliknete nějakým světlem (jednou vlnovou délkou – barvou – , anebo celým spektrem – žárovkou) a vzorek vám blikne zpátky nebo něco absorbuje. Každá chemická látka má svůj unikátní energetický otisk (něco jako otisk prstu, dokonce se tomu říká fingerprint), takže snadno a rychle rozlišíte metanol od etanolu nebo nízkotučný jogurt od smetanového.

A jelikož světlo cestuje… Ehm, rychlostí světla :-), tak se k vám taky hezky rychle vrátí a odpověď máte během několika vteřin; v případě náhlého průšvihu ve výrobě ušetříte rozdíl času obou analýz krát rychlost zpracovávání surovin, což někdy může být opravdu hodně, hodně moc odpadu.

P.S.: Kdybyste se o biovědách, spektroskopii a spektrometrech chtěli dozvědět ještě něco dalšího, neváhejte se mě zeptat, o tomhle tématu vydržím žvanit a psát celé hodiny! A vůbec, zapojila jsem se do EKOvýzvy za účelem šíření vědecké osvěty, tak se nechte osvítit a ptejte se.

1 0
Ereandil Aleanath
Jsem fyzik biomolekul, kdyby někdo chtěl, můžu mu o své práci dlouhé hodiny povídat. Kromě školy a práce mám ráda asi tak tisíc a jednu dalších věcí od japonského šermu přes cestování, fotografii, hudbu až po psaní povídek. K EKO výzvě jsem se připojila už podruhé, tentokrát s vědeckou osvětou, protože mě štve, jak někteří ekologové mají vědce za náfuky a někteří vědci ekology za bandu nevzdělanců. Ale protože mám ráda výzvy, je dost dobře možné, že letos skončím u veganství a vysazování lesů. :-)
Top