Nacházíte se zde
Domů > 2016 > Měsíc vegetariánem > Za přírodu!

Za přírodu!

Mé zapojení se do EKOvýzvy bylo zprvu kvůli třem skutečnostem. Za prvé, abych si zkusila, jestli dokážu fungovat i bez masných výrobků (a pokusila se omezit i mléčné výrobky). Za druhé, abych si obohatila receptář zdravými recepty. A za třetí, abych dala najevo svoji nevoli vůči produkci masné a mléčné výroby a jejím důsledku v podobě velké spotřeby vody.

Nyní si však uvědomuji, že mi EKO výzva dala/dává mnohem víc!

Dnešní nádherný den doslova vyzýval k nějakému pohybu. Řekla jsem si tedy proč ne, půjdu si zaběhat! Abych však řekla pravdu, běhání v mém podání není nějaký náročný trénink, co Vám spálí milion kalorií. Pokud si někdo chce představit mě jako běžkyni, musí si představit vtipnou postavičku, která se důležitě navlíkla do sportovních hadrů – aby aspoň jako sportovkyně vypadala – ale poněvadž funí jak parní lokomotiva už po prvních sto metrech, rozhodně se za běžkyni považovat nemůže. Je to spíš exhibicionistka, která buď amatérsky tancuje na pecky, co jí zrovna zní ze sluchátek, či která se kouká ze strany na stranu po všemožných stromech, trávě, kamení, popř. i zvířátkách, jako by za sebou měla trest odnětí svobody deseti let (lepší přirovnání mě na konci týdne po x hodinách ve škole a sledováním Kravaťáků ve volném čase nenapadlo, promiňte).

Nature (2)

Ale k věci! Při „běhu“ jsem si promítala, co jsem během EKO výzvy zažila. Zejména pak obličeje lidí, když jsem jim řekla, že zkouším býti vegetariánkou. Je asi fakt, že kdybych se celý ten měsíc držela pouze v Brně, tyhle věty bych nepsala. Mé vzpomínky jsou hlavně z mého rodného města. Když jsem se o tom s někým odtud pokoušela bavit, překvapily mě dost následné reakce. Myslela jsem, že dnes už všichni toto rozhodnutí budou respektovat a co víc, že je donutím nad tím uvažovat právě kvůli ekologickým důvodům. To se však stalo málokdy.

Většinou jsem dostala reakce typu: „Maso ale musíš jíst! Já bych bez masa nevydržel.
Ježda, další? Co s tím všichni mají? To je to „in“?“

Málokdo se pozastavil nad tím, co jsem mu povídala potom – mé důvody, zejména pak třetí bod. Proč všichni vidí ve vegetariánství akorát omezení jejich pohodlí, nikdo však nepohlíží nad tím, že to může být dobré pro přírodu? Pro naši budoucnost? Stejně jako spousta dalších věcí. Spousta drobností, které připadají pohodlnému člověku zbytečné vyplňovat. Přemýšlela jsem tedy dneska… sakra, jak ty lidi přemluvit, aby začali trochu přemýšlet nad tím, jak se promítá jejich myšlení, jejich konání a jejich přístup v přírodě? Jak zachovat ty krásy, co tu ještě zbyly? Začínám si uvědomovat, že někdy fakta asi nestačí. Ale vážně se nikdo nepozastaví nad tím, že už teď máme téměř dvou set procentní vytížení zeměkoule? Kolik zbývá dní do vymizení neobnovitelných zdrojů, kolik dní zbývá do vysušení země, jak moc se pouště rozšiřují… A pokud jde zrovna o vegetariánství, které jsem si jako výzvu zvolila já… to nikdo nepřemýšlí o tom, jak by Zemi pomohl, kdyby maso omezil maximálně na dva dny v týdnu? Jak by se spotřeba vody snížila? (Třeba by se dochovaly i nějaké ty ledovce.) A v neposlední řadě by nebylo tolik zvířat zavřených a trpících v klecích, či natlačených vedle sebe, čekající na jatka jako na spásu. To nad tím fakt nikdo takhle nepřemýšlí? Nechce se mi tomu věřit.

Navíc… žít zdravě a v souladu s přírodou. To snad dělá člověka i veselejšího, ne? Já to tak aspoň mám. Musím říct, že od doby, co jsem vyškrtla ze svého jídelníčku maso a masné výrobky + se snažím nahradit i většinou mléčných výrobků, cítím se plná energie, šťastná a každá radostná chvilka je pro mě jako oslava druhých Vánoc. 🙂

Nature (1)

Většinou takové myšlenky nemívám, ale když pak jednou za čas vyrazím na běh / kochání se, kde na to mám fůru času, chytnu takovou nostalgickou náladu. Náladu, která mi dopomohla si i uvědomit, co pro mě EKO výzva znamená. Jak mě posunula dál. Díky EKO výzvě jsem navázala nespočet rozhovorů na téma ochrany přírody. Jasně, ne všechny byly pozitivní, ale to nevadí. Při nejmenším jsem těm lidem dala brouka do hlavy. Díky ní jsem si uvědomila, jak skvělé je být součástí lidí, které o záchranu planety bojují. Díky ní jsem si uvědomila, kterým směrem budou cesty v mém životě vést (jak doufám). Díky ní si každý den připomínám, jak neuvěřitelná příroda je.

Tyhle „omezení“ (ve skutečnosti však obohacení) přece k něčemu jsou,
tak je pojďme konat všichni! Příroda za to stojí!

Doufám, že budu mít tyto věty vždy na paměti a budu doufat, aby takových lidí bylo víc a víc.

V závěru děkuji všem, kteří si mé myšlenky, které mi naskakují do hlavy právě při takových podobných nostalgických chvílích, přečetli do konce a ještě víc těm, které to aspoň trochu bavilo.

Jo a ještě – omluvte mé fotografické schopnosti. Dobrý foťák nemám a tak se snažím se průměrnému fotografovi (takovému tomu turistickému) přibližovat alespoň na takových podobných pochůzkách, na kterých mám po ruce jen mobil. Takže asi tak…

Mějte se hezky!

K. O.

7 0
Kamča
Ahoj! Jsem Kamila, je mi 19 let a momentálně studuji na MU. Je spousta věcí, co mě zajímá, a mezi ony věci patří i ochrana naší Matky přírody. Její krása a budoucnost našich následovníků za to stojí! EKOvýzva mě ihned zaujala a vzápětí jsem začala uvažovat, co bych brala opravdu jako VÝZVU. Bloudila jsem stále kolem potravin, jelikož to je věc, o kterou se zajímám už dost dlouho. Nebo dlouho... od doby, co jsem si řekla, že už je na čase udělat něco s mými kuchařskými (ne)dovednostmi. Nakonec jsem si vybrala VEGETARIÁNSTVÍ.

Komentářů: 4

 1. Ahoj Kamča, som rada, ze som si konecne od teba mohla precitat nieco nove. A ako vidim, zase mame velmi podobne pocity 🙂

  Drzim palce, aby si to dalej zvladala takto zlahka, velmi sa mi paci tvoja veta, ze si tym ludom aspon dala chrobaka do hlavy… to si musim zapamatat a drzat sa toho tiez, ked sa budem rozpravat s ludmi o prirode a jej ochrane.

  Ak si na FB, budem rada, ak si ma najdes, mozeme trochu viac popisat – Timea Bagackova Zollerova.

  Pekny vikend zelam!

  1. Ahoj Timiko!

   Díky moc za zpětnou vazbu, velmi mě Tvůj komentář potěšil! Při zapojení se do EKO výzvy jsem chtěla přidávat články pravidelně, bohužel mi v tom však stojí dvě skutečnosti. Čas a inspirace. Taková zpětná vazba mě ale posunuje dál.
   Na FB se ozvu, ráda mám kolem sebe lidi, co mě můžou v tomto směru obohatit. 🙂

   I Tobě nádherný víkend!

 2. Mám ráda takovéhle články, ze kterých je úplně cítit dobrá nálada. Mám podobné pocity, tak držím palce, ať je to tak i nadále. Není lehké to vysvětlit lidem, taky se často setkávám se nepochopením a takovou tou myšlenkou: „Maso nejde nahradit!!“. Bohužel moje argumenty, že nechci nic nahrazovat (a ani nemám co), jelikož si hlídám plnohodnotný jídelníček, jen málokdy najdou pochopení. Vždycky si říkám, že bohužel nejde zachránit všechny. A každý sebemenší krůček se počítá. Proto už jen to, že tuhle myšlenku někomu předáme dál, je záslužná činnost. Osvědčilo se mi hned uvádět příklady toho, co jíme. Vzbudit zvědavost, povzbudit chuťové buňky 🙂 Třeba si na tom pak ten člověk vzpomene, až bude přemýšlet, co k večeři :)))

  1. Opožděně moc děkuji za odezvu a za tip, Lily! 🙂
   Příklady jsem doposud neuváděla, nebo si to alespoň nevybavuji. Zprvu asi proto, protože jsem spoustu potravin teprve poznávala. Časová vytíženost mi dříve moc nedopřála sestavovat si pestřejší jídelníček (a to tam ani nemuselo být maso) – i z tohoto hlediska mi výzva přinesla své ovoce. O pestrosti tedy můžu mluvit jako nově poučený nadšenec, takže této argumentace rozhodně využiji! 🙂

Top