Nacházíte se zde
Domů > 2016 > Snížení ekostopy > A co psi a kočky?

A co psi a kočky?

Ahoj, mám dnes zásadní zjištění. Nebo dotaz, pokud máte k tomu někdo co dodat.

Sebe řešíme a mockrát vyřešíme nebo najdeme schůdnou variantu. Ale co třeba opravdu ty zvířata ve společné domácnosti? Můj kocour je závislý na kočičím mléku. Zviřata krmím tím, co je pro ně přijatelné,  toto je velké téma asi pro mnoho lidí, kteří řeší, že konzumace a příprava jídla pro psy a kočky nese zásadní chyby a ekostopě a dopadu na zdraví a ekologii nehledě.

V posledních letech byl zaznamenán velký boom výrobců, kteří se na tento sektor zaměřili. I zde najdeme, že jsou takoví výrobci, kteří nesou nějakou filozofii a vypouští konzervanty a nahrazují přírodními. Granule, maso, konzervy, doplňky stravy, výživa nebo barfování. Prostě výživa. Chceme-li nechodit s miláčky po veterinách s civilizačními chorobami, rakovinami a jiném. Musíme to řešit. 

A tak při dumání, proč moje kočka vyžaduje mléko. Kupujeme bez laktózy. Ale vyžaduje. A každý den. Přicházím na zjištění – my to mléko nepijeme. Co když v něm jsou látky obsažené k jeho vlastní závislosti?? Nehledě na to, že pokud navyknete kočku na masičko z kapsiček nebo čehosi, co se tváří jako masičko, ale ve zkratce je to nějaká paštika ze zbytků masové výroby, tak máte doma závisláka jak vyšije.

Pomocníkem je kniha – Kočky by kupovaly myši aneb černá kniha o krmivech pro zvířata.

a

Pomocníkem jsou fakta a trendem je přírodní strava i pro ně. O výživě z pohledu veterináře: http://veterina.iap.cz/vyziva-psa

Pomocníkem jsou docela efektivní články na internetu: http://www.baron.cz/pes/prirodni-lekarna/clanky/vyziva-psa-jidelnicek-prirozene-syrove-stravy/i-0

Dojdeme prostě k závěru, že ze psa vegetariána neuděláte. Ani z kočky, oni si stejně myšku venku chytí. Takže moje situace dnes je taková, že hledám způsoby, jak v nich nevytvářet závislosti na látkách, které by mohly výrobky pro jejich konzumaci obsahovat.

Celým smyslem mého snažení je, abychom byli zdraví všichni. Nejen já, nejen mé zvířata. Nejen má rodina, ale zdravá celá populace. Neboť ta je důležitá. Když nelamentujeme nad tím jak jsme zase nemocní, negace – nad nimiž si mnozí mnou ruce. Vypustit.

Mám hodně způsobů jak se to dá dělat. Hlavně pozitivním přístupem k životu. Přemýšlením a také praxí. Věřte nevěřte, všechno je ale k něčemu dobré. Zlo je také dobré k tomu, obrátit se na druhou stranu. A hledat a nacházet. A už jsme zase u toho. Když se nebudeme zajímat, nic se v našem světě lepšího nestane. Nečinnost je tedy pro mne taky druh zla. A nemusíme být činní jenom na venek. Prostě znám lidi, kteří se hodí do ústranní, aby prostě nevytvářeli jenom další zlé činy. A můj kocour má dnes problém a já ho musím řešit. 🙂

 

1 0
Sunwise
Mým záměrem a posláním EKOstopy je uvést svůj život do rovnováhy. Za pomocí nástrojů, které už máme - bez zbytečného nakupování, hýření času i peněz a nalézání prostoru k věcem v životě důležitým. Vrácení se k sobě samému, umění vnímat vlastní opravdové potřeby. Umět je definovat, či popsat a umět je v praktickém životě uskutečňovat. A za své činy zodpovídat. Naučit se být skromný, neznamená, že v sobě nic nenajdete. Ba naopak, vše co vypustíme /z oné mísy našeho smetí/ - co tu být nemusí, objevíme obrovské místo a zdroje vlastního já, bohatství a také vlastní srdce.

Komentářů: 8

 1. Moja Nelly ma aj tak najradsej to, co jej uvarim… sice dostava aj granule, aj kapsicky, ale uz dlhsiu dobu uvazujem nad tym, ze je radsej budem varit. Da sa kupit aj lacnejsie maso, a varenie pre psa je taaaaaaaak jednoduche, proste nahadzem do hrnca s vodou maso, zeleninu, ku koncu ryzu alebo cestoviny… No a potom to naporcujem do misiek a dam do mraznicky. Sice si neviem predstavit take vyvaranie pre 4 ci 5 psov, ale urcite by to slo. A v konecnom dosledku je to aj lacnejsie ako kvalitne granule alebo konzervy. A ked takuto mnamku Nelly dostane, tak sa mi pride 5x podakovat, oblizuje sa pri tom, ako keby hovorila – toto je ono, taketo si prosim vzdy 🙂

 2. Muj pes neji maso neji. Nesnese je. Od mala mu to dela problemy s zaludkem. Krmim ho jiz tri roky vicemene vegansky.

 3. Mám doma na půl vlka, omezením jeho stravy na vegetariánskou bych ho poslala do hrobu. Ale jsou tipy psů, kterým může bezmasá strava nevadit. Tomu věřím, ..

  Jen mám doma čtyři psy a kocoura, dát jednomu lepší a ostatním říct – vy nee – nefunguje. Oni jsou moc chytří a z kamakoliv kdokoliv z nás přijde, zjistí si kde byli i co jedli. 🙂

  Vlci jako takoví do společnosti nedostanete, nejsou pro ni. Jim je dána příroda, kterou jim vlastně krademe. Když jsem se zaměřila na to, jak moc bych toužila s nimy být, zjistila jsem, že vzít je do společnosti je pro ně jed. Vezmete jim svobodu, vezmete jim smysl života. To přece nikdo nechce. A žít s vlky v lese dnes moc nejde. Ale mám variantu ČSV. I v tomto případě se vymyká jakémukoliv případu že je to pouze pes. Nese v sobě kód oné genetiky. A tak vychovat ČSV, nezbláznit se a vědět co s takovým plemenem obnáší velká úskalí i úsilí. Stojí za to, když mu dáte vše, co potřebuje.

  Moc lidem se toto plemeno líbí. Já v zásadě ho nikomu nedoporučuji, pokud nemá předchozí chovatelské zkušenosti, není dosti vyzrálá osoba, a nechápe, proč tu takový element vůbec existuje. Za mne je to stvoření nad stvoření. Co Vám přinese do života je nepopsatelné. A znamená to mu i kus vlastního života věnovat. Je to velké. 🙂

   

 4. To je přeci nesmysl snažit se z psa udělat vegetariána. Psi jsou šelmy, masožravci. My lidé nejsme masožravci, jsme plodožravci. Většinu naší stravy by měly ideálně tvořit plody ovoce, ořechů, semen, zeleniny (syrové). Pokud chcete pro svého psa udělat to nejlepší, dávejte mu syrovou stravu, která je pro něj přirozená, ale samozřejmě včetně masa. To se nedá nic dělat. Psi zdomáčtělí trpí civillizačními nemocemi (narozdíl třeba od vlků), protože je krmíme naší domácí vařenou, upravovanou stravou, ne protože jedí maso.

 5. Ještě k tomu mléku – v přírodě určitě žádná kočka nepije mléko své matky do dospělosti. Není to nic přirozeného. Bude to jen závislost :-).

 6. Tak jsem si napsala dlouhou odpověď a bez přihlášení zmizela. Tak znovu.

  Já osobně ze svých psů vegetvory nedělám. Za mne to smysl ani nemá. Ale vím, že i toto existuje. Jenomže pátrat, z čeho psovi jídelníček vystavit, projít si odbornými znalostmi v jejich potřebě vitamínů a stavebního materiálu – není o tom, že mu dám těstoviny se sýrem, nebo veganské granule pouze.

  Co se týče vařené stravy, proti ní zas tak nenamítám. Dělají to chovatelé, dělalo se to za našich babiček, a je to pořád ta lepší varianta, než třeba pouze granule. A při mém pozorování, pokud se takovýto pes dožije skoro dvaceti let, něco na tom bude. Bude v tom asi láska, doma upečená.

  Jinak pátrat jak je to s krmivy, kdy nesmíte nabýt dojmu, že veterinář ví všecko a když si projdete jeho vybavení a prodejnu, nabídne Vám cosik plné konzervantů a řekne ještě k tomu, že to má pes dietu! Je to jak s lékaři, také napíšou pilulku, i když ví, že čaj se zázvorem dělá ty samé zázraky. Napíšeme ale zázvor na krabičku od léčiv, a už to má mít stejný efekt? To asi těžko. Jakési placebo.

  Tak trošku to zjednodušuji, jinak by psaní o krmivech se tu asi velmi protáhlo. Kdo hledá, zajděte si sem: http://www.dogfoodanalysis.com/ je to v Angličtině, v česku tak nabitý portál zatím nenajdeme, nesmíme se řídit ani množstvím hvězdiček! Ani označením premium, superpremium a podobně. Jediné kam se podívat je složení! Výroba a filozofie prodejce. Pak zjistíme, že co se dělá pro trh za mořem, tak ve stejné značce v Evropě máme zase jiné složení – obsah a také kvalitu. A rozhoduje cena. Cena za kterou jsme ochotni nakupovat. Protože přiznejme si, co je levné – asi kvalitní rozhodně nebude. Je to šrot ovoňaný zbytkama, slisovaný do nějaký podoby, se spoustou voňavek, aby to ti psi vůbec sežrali, pro kočky platí úplně to samé.

  Ano náš kocourek je závislák, znáte to. Sedne si na kamna a mňančí, já chci ale toto.. Není to protože, by nic jiného ani nejedl, ale proto, že mu to zachutnalo. A já to řeším, pozoruji, jaký to má dopad jak na lidi, tak na zvířata. Naše závislosti a malá informovanost, proč nám ona závislost byla vnuknuta.

  Po projítí si tohoto terénu, jsem usoudila, že nejlépe jsou na tom s barfováním, podávání syrové stravy psům, a někdy varianta vaření – se zeleninou a přídavky. Pak pamlsky. Problém číslo dva. Výroba, složení, co to v nich vůbec je, že psům má chutnat.. Kdo by rád vyráběl domácí produkty, zajděte na FB a zadejte Planet Paws. Tam spoustu tipů najdete.

  Konečná verze je, že když chcete krmit kvalitně, stojí to úsilí, zjišťování, čas i peníze. Takže se tomu vlastně nevyhnete a pak domácí příprava jídla pro psy není taky jen rychlo-nasypání čehosi neznámého původu do misek.

  Pro mne je rovnítkem, prodejci nám to zjednodušují. Kupte si toto, protože to doporučují. A v tom kvantu reality a značek, je to byznys, pátý největší na světě.  Vyznejte se pak v tom.  Nevěřte prodejcům, ale sami sobě. A informujme se: http://krmeni.cz/item/jak-vybirat-psi-granule

  Sama za sebe, neodsuzuji jedno nebo druhé, ale hledám, co je pro nás nejlepší. Kvalita rozhodně, pak také filozofie a způsob výroby a přecházíme, v tuto dobu přecházíme na stravu, která není jenom o pytlu v prodejně.

  Kdyby ale někdo chtěl tipy, které granule jsme třeba vyzkoušeli: grain free a vysoký obsah masa, zpracování lisované, nebo šetrné k přírodě, hodím další článek..

  1. Presne tak, predajcovia nam zjednodusuju vsetko, nielen krmenie nasich chlpatych milacikov. Ale to zjednodusenie ide vzdy na ukor niecoho ine – penazi, kvality, zivotneho prostredia, zdravia…

Top