Nacházíte se zde
Domů > 2016 > Šetření elektrickou energií > Obdivuhodné náhrady

Obdivuhodné náhrady

Nechci psát o tom, že nesvítím lampičkou a do varné konvice si dávám jen tolik vody, kolik zrovna potřebuji. Takové informace naleznete třeba v naší Greenpeace příručce 40 tipů jak šetřit energií. Místo toho jsem si pro vás připravil výčet těch věcí, o kterých si myslím, že jsem je nahradil kreativně a u kterých se tedy nemusíte ostýchat projevit mi svůj obdiv.

 

Budík

Velmi se mi osvědčilo nahrazení budíku třemi sklenicemi vody. Ne, nevyrobil jsem si důmyslné zařízení poháněné křečkem, které mě každé ráno vodou polije. Nemám totiž křečka. Stačí ty tři sklenice vody vypít před spaním. Množství vody pak závisí na tom, za jak dlouho chcete vstávat. Tělo se v tomto ohledu má tendenci chovat stabilně, takže se nemusíte bát velkých výkyvů. Ráno vám pak navíc zaručuji, že si neřeknete „Ještě pět minut…“, ale vstanete, protože jinak se počůráte…

Další výhody: hydratovaná pleť

 

Výtah

Vstupujíc do klubu lunoschodů jsem si spočítal, kolik energie ušetřím, budu-li místo jízdy výtahem chodit pěšky. Já bydlím v pátém patře. Když nahradíte elektrickou energii energií vlastní, vrátí se vám to nejen v dobrém pocitu a ušetřených penězích, ale také ve zpevněné postavě. Nicméně jsem prve nevzal v úvahu, že máme v celém domě světla s pohybovým senzorem. Jdu-li pěšky, rozsvítím o osm žárovek více, než když jedu výtahem. Díky tomuto uvědomění si teď lépe organizuji čas. Už nechodím do obchodu dvakrát za sebou. Když teď něco zapomenu, improvizuji. Tím kromě času šetřím i peníze a rozvíjím svou kreativitu. Navíc to má pozitivní vliv také na mé okolí, které se přestává plácat do čela, jaká jsem hlava děravá, a omezují tak zabíjení svých mozkových buněk. Když mi včera došla při vaření cibule, zvažoval jsem sice slezení po balkóně, abych ta světla nerozsvěcel znovu, ale výjezd hasičů by byl jistě ještě energeticky náročnější a raději jsem nikam nešel.

Tabulku můžete stáhnout na webovkách klubu lunoschodů. Do váhy ve výtahu („my weight“) nezapomeňte přičíst také věci, co máte s sebou. V mém případě je to například dvoukilový notebook a nějaká další dvě kila počítejte oblečení a boty. Pokud se tedy nevážíte běžně v bundě a botách…

vytah

 

Prezentace

Jako web developer používám samozřejmě množství aplikací, bez kterých se neobejdu. Nemůžu ani klientovi, který ode mě chce vytvořit web, navrhnout alternativu v podobě nedigitální kampaně. Tedy mohu, ale nedigitální kampaně neumím, takže bych se neuživil. Existují ale i aplikace, které jdou nahradit docela dobře. Kromě diáře jsou to třeba myšlenkové mapy nebo prezentace.
Když jsem si za sebe na zeď začal lepit barevné papírky, abych si graficky znázornil strukturu právě vyvíjeného projektu, kolegové mě chválili. Děvčata ocenila estetický vliv na šedivou místnost, u kluků to vzbudilo zájem o můj projekt a majitel firmy v tom dokonce viděl jelena. To sice nikdo z nás nepochopil, ale bylo to milé.

12695886_1814030448824161_1697375474_n
Větší wow efekt měly ručně rozkreslené interaktivní grafy, kde kolegové mohli tahat za papírky ve stylu leporel, na které jsme sice všichni už dost velcí, ale stejně za ty papírky tahat chceme. V obou případech bylo jasné, že nejsem sám, koho nebaví celé dny koukat jen do monitoru a ocení, když se udělá něco kreativněji, ručně. Samozřejmě musíte mít při takových činnostech na paměti ekologickou stopu používaných materiálů, aby to nakonec nevyšlo ještě hůř.

 

Diář

Stejně jsou všechny ty mobilní aplikace omezené. I když v práci používáme Trello, zapisuji si úkoly taky do papírového diáře, který můžu nosit všude s sebou bez nutnosti plýtvání elektrickou energií. Nespornou výhodou papírových diářů je možnost kreslit si vedle úkolů malé pandičky, když se nudíte při poslouchání klientových požadavků. Papírový diář se vám taky nikdy nevybije. A navíc to nevypadá, že si při jeho výkladu píšete esemesku. Nevýhodou samozřejmě je, že diářem esemesku skutečně nenapíšete, když zrovna budete chtít… Zase ale až nastane celosvětový blackout, nás, „homo chartaceus“ (nebo modernější „homo notes“), se to nedotkne tak citelně jako ostatních.

 

MP3

Nějakou dobu jsem uvažoval o najmutí barda. Popravdě o tom uvažuji mnohem déle – asi od doby, co jsem hrál Skyrim. Protože se mi ale zatím nepodařilo žádného pěvce, co by mi každý den zpíval při cestě do a z práce, najít, nabíjím si MP3 solárním panelem. V práci máme takový menší, spíše panýlek. Na notebook to nestačí, ale na MP3 a telefon je ideální. Uvádím to zde hlavně proto, že byste mě venku mohli potkat a myslet si, že zhýrale plýtvám, když mám na uších sluchátka.

medard huttenbach

 

Protože jezdím do práce tramvají a pěšky to mám skoro hodinu, budu si pořizovat také jízdní kolo. Pokud jste si tedy mysleli, když jsem se nějaký ten den neozýval, že jsem mrtvý, příště už to možná bude pravda.

38 0
Medard
Jsem chovný panda evropský, poslední svého druhu. Vegan, nekuřák, nenakupuju věci v plastových obalech, neplýtvám vodou... Jsem tak super, že letos bylo opravdu těžké vybrat si, v čem bych se mohl zlepšit. A tak to padlo na elektrickou energii, kterou využívám hojně, protože pracuju jako web developer a rád trénuju pokémony.

Komentářů: 3

  1. Ahoj! Jak je možné, že jsem tenhle článek přehlídla? 😊Skvěle napsané super rady. A ať se snažím sebevíc, jelena nevidím 😁

  2. Ahoj tak to jste slepí,já jelena vidím a z mladého pandy mám radost je to hezké počtení.

  3. Ad Prezentace, nějak nechápu daný přínos, kromě zábavy šéfa 🙂 Ad plýtvání vodou: jde o obecný mýtus, že voda která proteče kohoutkem je vyplýtvaná. Není to pravda, vrací se zpět do řeky 🙂 Jde jen o finanční plýtvání. Ad kolo: asi bych si předtím spočítal jako stopu má takové kolo, a pravděpodobně bych si koupil staré, abych nepřidával znečištění a abych vypadal jako frikulýn 😉

Top