Nacházíte se zde
Domů > 2016 > Minimum odpadu > O čtyři kelímky později…

O čtyři kelímky později…

Tak je po EKOvýzvě. Nebo není?

Podle mě by výzva měla být takovým zamyšlením a předsevzetím do budoucna. Asi vás tedy nepřekvapí, že nemám v plánu začít teď vyhazovat kvanta odpadků, když už zase „můžu“. Naopak mě mrzí, že jsem nestihl pár věcí, které jsem měl původně v plánu – například navštívit třídírnu odpadu a natočit z té exkurze video.

A jak to šlo?

  • Kompost mám snad celkem rozjetý, i když zatím do něj samozřejmě nedávám všechen svůj bioodpad, abych žížaly takhle zkraje nepřekrmil. Dávám ho do krabice od starého kompostu na balkon.
  • Do směsného odpadu jsem za měsíc vyhodil dva koše. A jsme dvoučlenná domácnost.  Takže koš na osobu na měsíc. Schválně, kolik toho vyhazujete vy? Zkoušeli jste si to někdy spočítat?
  • Hodně pozitivní trend posledních let je nástup kelímků z tvrdého plastu na více použití. Přestože jsem se nijak nekrotil a chodil ven do kina, na fotbal či na koncerty, spotřeboval jsem jen čtyři jednorázové plastové kelímky – tři na Festivalu otrlého diváka a jeden na koncertu kapely Sick of It All. Tři z nich jsem vytřídil. A vzhledem k tomu, že teď pracovně řeším něco s kinem Aero, asi se jich zeptám, proč ještě dávají pivo do neekologických kelímků na jedno použití.
  • Snažil jsem se vařit si doma (protože nejím maso, jsem celkem zvyklý). Nechtěl jsem totiž alibisticky nechávat vytváření odpadu na někom jiném. Snažil jsem se také dělat vlastní pomazánky, nebo péct vlastní pečivo.
  • Nakupování je až na výjimky složité, protože všechno je v něčem zabalené. Když si nezabalíte zeleninu, u pokladny na vás divně koukají, nebo začnou tahat igeliťáky sami.

kelimky

  • Z vymyvatelných kelímků jsem pil například v pražském klubu Cross. (c) Crossclub.cz – ilustrační foto

A co jsem nestihl? Nějakou větší studii, co se s odpadem děje poté, co ho vytřídíte. Nestihl jsem si vyzkoušet udělat domácí nekupovanou kosmetiku, k níž mě inspirovala Julia. Ono totiž spousta jiných výzev s omezováním odpadu nějak souvisí. Hlavní je nebát se jednu z nich si vyzkoušet…

3 0
Lukáš
"Pořád spoustu věcí vyhazujeme zbytečně. U některých váží obal pomalu víc než to, co si v něm kupujeme. Proto se na toto téma zaměřím v Ekovýzvě. V tomto měsíci bych rád rozjel nový, vlastnoručně vyrobený kompostér na bioodpad, snížil na minimum objem věcí, které vyhazuji, a stal se vyhlášeným odborníkem na recyklování. Sledujte mě, jak rozmnožuju žížaly. I odpad může být sexy téma!"
Top