Nacházíte se zde
Domů > 2016 > Minimum odpadu > Nákup bez mrtvých delfínů

Nákup bez mrtvých delfínů

První nákup s pytlem, a skoro nic do něj nepřibylo! Jak se mi to daří? Je to jednoduché, stačí se víc zamyslet nad tím, kam chodit nakupovat a co si tam brát ssebou.

Pro luštěniny a obiloviny jednoznačně doporučuji chodit do obchodů jako je CountryLife nebo bezobalu. Já mám zkušenost s CountryLifem, mají tam dávkovače s širokou nabídkou luštěnin, obilovin, semínek a jiných pochutin. Ty si nabírám do papírových sáčků, které posléze na nákup použiji i několikrát.

zws620

Zeleninu a ovoce lze pravděpodobně nakupovat kdekoli, i když z ekologického (či ekoanarchistického?) hlediska je nejlepší ji brát od místních zemědělců. Jediná doporučitelná změna, která však ovlivní leccos, je přechod od igelitových sáčků k látkovým sáčkům na víc použití. Já například nosím svoji zeleninu v tomto: Terra organica sáček na zeleninu.

Čemu vlastně vadí mikroténové sáčky?

No tak kromě toho, že je nechci nosit ve svém pytli do konce měsíce, je potřeba si uvědomit, že se jedná o ropné produkty, které vůbec nepotřebujeme a můžeme je nahradit strašně jednoduše něčím šetrným. Zároveň snadno podléhají zkáze, takže je těžké je používat častěji – a jednorázové předměty zrovna ekologické nejsou. Nejhorší ale je to, cos e s mikrotenovými sáčky děje po jejich vyhození: putují do volné přírody. Všichni známe iritující pohled na igeliťák vlající v koruně stromu. Ale to je jen slabý odvar, to nejhorší se děje pod hladinou, kde končí igeliťáků většina. Mořští živočichové jako delfíni a želvy si pletou igeliťáky a medúzy, a když si uloví několik takovýchto nestravitelných medúz, tak umírají na zneprostupnění trávicího traktu. Hloupý, co? Tak si ty tři housky příště vemte do látkáče!

více na: zivotspytlem.wordpress.com

5 0
cahounek
Devatenáctiletý, za měsíc maturující, anarchistický, veganský, sluníčkový a vůbec naivní student Gymnázia Jana Keplera. Píšu básně, písničky a právě rozjíždím sólový hudební projekt "Zkaženej pomeranč". Asi rok jsem byl aktivní v Mladých básnících pražských, nyní se organizačně podílím na projektu "To si piš!"
Top