Nacházíte se zde
Domů > 2016 > NE supermarketům > Měsíc bez supermarketů

Měsíc bez supermarketů

Původně jsem chtěla psát články o své EKOVÝZVĚ  „NE SUPERMARKETŮM“ mnohem častěji a upřímně se i těšila, jak se rozepíšu, protože psaní mám velice v oblibě, ale bohužel jsem nakonec měla dost práce do školy a byla jsem docela unavená na to, aby mne napadlo něco smysluplného. Takže teď už k výzvě…

Už předtím jsem se občas zaobírala myšlenkou, že bych začala nakupovat výhradně ve zdravých výživách nebo v malých obchůdcích, aniž bych nějak zvlášť studovala, co jsou supermarkety a jiné velkoobchody zač. Ale co to vlastně je ve skutečnosti? Je to tak špatné? Upřímně řečeno – o supermarketech nevím ještě zdaleka všechno, ale to, co již vím, mi úplně stačí k tomu, abych o supermarketech pochybovala. A k zlosti mi bohatě stačí to, že plýtvají jídlem, které zbytečně vyhazují. Popravdě – něco podobného jsem měla totiž na brigádě, kde byly v nabídce ovocné a zeleninové drinky, polévky a saláty. Oznámili nám všem, že například polévka se může vystavovat pouze jeden den a tj. ten, kdy je uvařena a druhý den už z hygienických důvodů nesmí být podávaná zákazníkům (zajímalo by mne, zda tohle řeší i v restauracích?). Samozřejmě pro tohle sdělení jsem ještě měla docela pochopení, ovšem to, co jsem spatřila v následující chvíli, mi docela vyrazilo dech. Oni polévku vylévali do koše. A když jsem se zeptala, proč ji vylévají a neodnesou si ji domů, tak se někteří z nich zatvářili docela pochybovačně, naštěstí se mi podařilo jí alespoň zbytek zachránit. Tohle bylo pro mne něco naprosto nepředstavitelného, že bych jídlo, které je naprosto v pořádku, vyhodila. A v tomhle mi to také připomnělo supermarkety, které vyhazují spousty jídla (převážně však ovoce a zeleniny), které je stále ještě poživatelné a v pořádku, v horších případech nevypadá dostatečně „esteticky“. Tak povrchní!

Dalším důvodem, proč jsem se chtěla vyhýbat supermarketům (a velkoobchodům) byl, že jsou pro mne příliš velké a zalidněné a moje malá dušička z toho měla někdy málem amok. Kde na to ti lidé pořád berou tolik peněz? Jelikož jsem uzavřený a převážně samotářský typ, tak jsem se stala nadšenkyní spíše pro ony zdravé výživy a menší obchůdky, kde si také rovněž mohu koupit něco dobrého. Navíc – občas tam působí i sympatičtěji než prodavačky nebo prodavači v supermarketech, kteří často působí unaveně a otráveně – mnohdy skoro agresivně či apaticky.

Rovněž jsem ale díky této výzvě ráda, že se to stalo další záležitostí, o které mohu se svým otcem na milé úrovni diskutovat. Oba jsme toho druhého zahrnovali argumenty proč ne a proč ano. Moji rodiče běžně nakupují v supermarketech, zkrátka jsou na to už zvyklí a nevidí důvod to jakkoli měnit, přestože jsou i dny, kdy ve zdravé výživě něco nakoupí (hlavně pro mne), dávají ovšem přednost supermarketům. Předsunuli mi například argument, že v supermarketech je jídlo levnější. Ano, záleží ovšem co. Naopak ve ZV většinou můžeme najít jídlo větší kvality či rozmanitostí (a také značek bio, fairtrade, vegan, bez lepku atd).

Každopádně pro mne rozhodně není problém nakupovat spíše ve zdravých výživách a malých obchůdcích, problém se spíše vyskytuje o víkendu nebo pozdě večer. Člověk by si měl jídlo nakoupit víc dopředu – co se víkendu týče. Protože zdravé výživy a malé obchůdky bývají otevřeny (pokud o víkendu) spíše jen ráno. A běžně zavírají během pracovních dnů okolo 6. hodiny. Představte si situaci, že nestihnete dojít nakoupit jídlo a co potom? V tomhle spatřuju jistou výhodu u supermarketů či velkoobchodů – nemusí být samo sebou otevřeny mnohem déle či nonstop, to záleží na supermarketu jako takovém, každý to má trochu jinak. Přesto je pro mne tato výzva z více důvodů spíše pohodlnější než na obtíž. Snažím se tak také dávat přednost zdravějším jídlům, nikdo přesto neodolá pokaždé.

Na závěr chci tedy říci, že mám v plánu se podívat konečně na nějaké ty dokumenty o supermarketech, abych se o nich dozvěděla něco bližšího – již teď však vidím problémy u velkoobchodů a velkých firem, tak proč by supermarkety, zdánlivě vypadají jako úžasné, měli také takové ve skutečnosti být?

Přikládám odkaz, zde jsou různé filmy, které by mohly být dost zajímavé, na některé z nich se rozhodně chci kouknout, ale například film „Děkujeme, že kouříte“ jsem viděla a je docela dobrý:

http://www.csfd.cz/podrobne-vyhledavani/?type%5B%5D=0&type%5B%5D=1&type%5B%5D=2&genre%5Btype%5D=2&genre%5Binclude%5D%5B%5D=&genre%5Bexclude%5D%5B%5D=&origin%5Btype%5D=2&origin%5Binclude%5D%5B%5D=&origin%5Bexclude%5D%5B%5D=&year_from=&year_to=&rating_from=&rating_to=&actor=&director=&composer=&screenwriter=&author=&cinematographer=&production=&edit=&sound=&scenography=&mask=&costumes=&tag=469%3Akorporace%2C&ok=Hledat&_form_=film

(Snad se Vám můj článek alespoň kapku líbil.)

3 0
Top