Nacházíte se zde
Domů > 2016 > Bez palmového oleje > Masakr motorovou pilou

Masakr motorovou pilou

 

Nejíst sušenky nestačí. A tak se musím pro záchranu indonéských pralesů zaměřit na domácí drogérii a kosmetiku, kterou používám. Na pomoc jsem si vzal „mustr“ Koalice proti palmovému oleji. http://www.stoppalmovemuoleji.cz/dobrovolnici.php A stanu se na měsíc ve čtyřech etapách Patronem přírody alias dobrovolníkem v boji proti palmovému oleji. Jaký je první krok?

Vyplnit dotazník a zjistit si, jak jsem na tom. Dotazník jsem si tedy vyplnil a výsledek? Masakr motorovou pilou. Obstál jen pur, jelení lůj a WC gel. Za mnou v koupelně zůstal zhruba hektar pralesa. No a abych se mohl aspoň čím umýt a vyčistit zuby, vydal jsem se na nákupy.

Vypsal jsem si na ápětku seznam asi čtyřiceti chemických látek, pod kterými se palmový olej skrývá http://www.greenpeace.org/czech/cz/Kampan/Ochrana-pralesu/Palmovy-olej/Jak-poznat-palmovy-olej-ve-vyrobcich/a vyrazil do světa.

Do této chvíle jsem sehnal bez palmového oleje zubní pastu (Parodontax), mýdlo (Nivea water lily), antiperspirant (Adidas 6in1), šampon (Urtekram), krmivo pro kočky (konzerva Coop), prací prostředek (Denkmit), prostředek na mytí nádobí (Pur), pěnu na holení (Lavera), krém na ruce (Idea Toscana). Parfém, vodu po holení, sprchový gel nebo deodorant neřeším, bez toho se v tuto chvíli obejdu, stačí mi antiperspirant, šampon a mýdlo. Co neseženu, tak si pořídím na www.missiva.cz, který mi poradila dcera –  v zákaznickém centru, kam jsem volal, se dušovali, že místo palmového oleje používají lněný a kmínový. Shánění bylo ale mnohem těžší než jsem si myslel.

Máme za sebou první krok – obstarání si kosmetiky a drogerie bez palmového oleje. Příště se přesuneme ke kroku č.2 –  využijeme sílu klávesnice. 

 

24 0
Ruda
„Ještě před pár lety bylo veganství výzvou pro ekologické radikály a dnes? Pod tíhou argumentů tato výzva prokapala i mezi poklidný mainstream. Pakliže nechci být ekologickým pokrytcem a pískat si nahlas Kalamajku při každé zmínce o vlivu živočišné stravy na životní prostředí, musím jednat. Došlo i na Husákovy děti a poezii otlučených kytar, rozpadajících se paneláků a buřty nad ohněm ze starých necek…. V předešlých dvou letech bylo veganství při EKOvýzvě už někým zpracováváno, ale nejen dojmy a recepty živ je příspěvek. V mých příspěvcích se zajdeme podívat na pražskou vegavečeři, uspořádáme si doma vegapárty, zajdeme na trhy, do vegajídelny, něco dužnatého si „vydumpsterujeme“, podíváme se, co nabízí pro vegany internet nebo knihovny. Ale nebojte. O dojmy z abstinenčních křečí a recepty dobrot nepřijdete.“
Top