Nacházíte se zde
Domů > 2016 > Vědou pro ekologii > Krásný prevít estrogen a jeho parta

Krásný prevít estrogen a jeho parta

Jak tak koukám na stav svého posledního článku, jsem poněkud zklamaná. Říkala jsem si, že všem rozšířím obzory, a ono nic, žádné nadšení se nekoná a překotné zázračné pochopení problematiky šlechtění rostlin se také nekoná. Potřetí se mi to vysvětlovat nechce. Dnes dám GMO haterům pokoj, naštvu pro změnu uživatele hormonální antikoncepce.

I když na jedno miminko připadají tak dvě tuny spotřebovaných plenek, statisticky se z něj vegan nestane, bude si hrát se spoustou barevných plastových hlučných hraček, tak braní hormonální antikoncepce není žádné vítězství, a jestli, tak Pyrrhovo.

Tělo totiž většinou nespotřebuje všechen hormon, který dostane, a tak se ho musí zbavit. Přirozenou snahou těla je z cizích látek udělat něco, co může vyloučit s močí a potom pápá, do kanalizace. A protože estrogeny jsou docela malé molekuly, o něco málo větší než obyčejný cukr, je poměrně těžké je z vody dostat. A tak milý estrogen putuje dál, do řek, kde si ho užívají žabky, a zase zpátky k nám, prostě ho vypijeme v pitné vodě. Sice ho tam není moc, vyskytuje se v koncentracích jednotek až desítek nanogramů na litr (příznivci homeopatie mi dají jistě za pravdu, že takové množství účinky má; deset nanogramů na litr odpovídá asi dvaceti tisícům miliard částic v litru), ale v těle se s podobnými koncentracemi operuje běžně.

Takže i když nemáte biochemického vzdělání, snadno si dokážete představit, co se stane s živočichem, nebohým žabákem, kterého vystavíte takové dávce hormonů. Stane se z něj žabí ženská. Živé organismy jsou totiž na tyhle látky nesmírně citlivé.

Znáte rybičky mečovky? Mají jednu zajímavou vlastnost – pokud se v hejnu nevyskytuje sameček, nejsilnější samičce vyroste na ocasní ploutvi meč a právoplatně, se vším všudy zaujme jeho místo, a to jenom proto, že velice citlivě vnímá jemné chemické signály celé skupiny. Teď si představte, že do tak citlivého systému naperete tak brutální dávku ženských hormonů. Přírodu dočista zmatete. Podobně zmatete i lidský organismus, ženské budou šílenější a pánové neplodnější.

Nicméně je to spolu s antidepresivy hlavní business farmaceutických firem, a tak se o tom mlčí. A pan prezident Obama raději zakazuje peelingové krémy místo toho, aby se soustředil na závažné problémy. Ale co už. Třeba to má promyšlené. Třeba to je součástí sofistikovaného boje proti přelidnění.

Takže až budete další rok přemýšlet, s jakou výzvou se do EKOvýzvy zapojit, popřemýšlejte, jestli náhodou není čas vysadit zbytečné pilulky a zkusit něco, co je šetrnější jak k přírodě, tak i k vašemu tělu.

16 0
Ereandil Aleanath
Jsem fyzik biomolekul, kdyby někdo chtěl, můžu mu o své práci dlouhé hodiny povídat. Kromě školy a práce mám ráda asi tak tisíc a jednu dalších věcí od japonského šermu přes cestování, fotografii, hudbu až po psaní povídek. K EKO výzvě jsem se připojila už podruhé, tentokrát s vědeckou osvětou, protože mě štve, jak někteří ekologové mají vědce za náfuky a někteří vědci ekology za bandu nevzdělanců. Ale protože mám ráda výzvy, je dost dobře možné, že letos skončím u veganství a vysazování lesů. :-)

Komentářů: 15

 1. A co teprve to dělá z těly těch nebohých dívek, které do toho nechali přemluvit. Protože dneska je gynekolog spíš obchoďák farma firem a rovnou nabízí a píše recepty jak na běžícím pásu.

  1. To je další věc, nicméně bohužel většinou nejsou k dispozici jiné než statistické údaje, a to je potom těžké, protože když chceš, ze statistiky dokážeš vytáhnou, co se ti zrovna hodí a líbí, a pokud se tím člověk nezabývá důkladně, těžko sestaví nosnou protiargumentaci.

 2. Super! Problém je, (aspoň  já to tak měla) že 15 letá holka dojde na gyndu a první co jí gynda cpe je HA. V 15 letech nepřemýšlíte nad tím jaký vliv, to má na vás natož pak na přírodu. Já takhle asi po 7 letech vysadila HA  před rokem. Ale všímám si lidí ve svém okolí, kteří na to taky dochází a z 70% jsou proti tomu.

   1. Vypadá to, že jsi komentář nejprve psala v MS Word, nebo podobném editoru, pak ho zkopírovala, vložila sem a systém to nezvládl 😀 Omlouvám se za šok.

 3. Vaše články jsou super, nemyslím si, že to lidi nebere, prostě jenom těžko pro mnohé přijatelné do praxe. Bez pilulek, bez léků. Bez chemie.

  Sama za sebe, se vyhýbám všem léčivům, jak to je jenom možné. Jde to. Je mi 35 let a dosud jsem nechtěně neotěhotněla a to nepoužívám žádný druh antikoncepce a sexuální život vedu. Je to jenom o přístupu, jak nad věcmi uvažujeme a jak je dokážeme v životě interpretovat.

  Lidé sáhnou po té jednodušší variantě jenom proto, že je to prostě jednoduché, a že nechají za sebe přemýšlet ty druhé, doktory a společnost. Tak to potom je. Důsledek v té horší podobě?

  Stáváme se neplodnými. Za prvé protože si plodnost nezasloužíme, /užíváme chemickou antikoncepci/, za druhé mužům hormony ve vodě taky vadí, stávají se také neplodnými, a po deseti letech pozorování, jsem došla k závěru, že je to za dveřmi. Co? Obrovské kvanta lidí, co tam stojí na průchod umělým oplodňováním. A stojí tam hodně párů. ŽE?

  Přitom jednodušší by bylo, nevalit peníze do koncertů a hazardováním s našim zdravím. Protože jej neléčí, jako spíše devastují, aby měli z oné manipulace populace peníze. Vím to, jsme jenom pokusní králíci. Prošla jsem si těžkou nemocí a znám jejich postupy. Vyléčit jsem se musela ale sama a bez nich!

  Tak kdy si zasloužíme přirozeně rodit v dnešní době, kde nic už skoro přirozené Vám ani nepřipadá? Přirozené je to hlavně neřešit. Přirozené je dělat to co chceme, ale mockrát nevíme ani co to je. Když není láska v našich životech, budou tam pilulky, zábava v sexu a pak velké zaplakání – nad zbořenými životy. Bez lásky. Lásku hledat je proto důležité. Lásku, do které rodiny pak dítě vlastně může přijít. 🙂

   

  1. Kdyby to bylo relevantní, mohla bych se rozepsat o metodách rozšířeného vědomí, které efektivně nahrazují antidepresiva, o práci Dr. Learyho, prof. Grofa a jiných, jak se dá nahradit hromada anxiolytik a antidepresiv poměrně sofistikovanou psychologickou a psychiatrickou praxí, ale to by bylo na dlouho a příliš to nesouvisí s výzvou… I když… Vlastně by i mohlo, v rámci osvěty a náhrady chemie přirozenějšími metodami. Díky za inspiraci!

   Těší mě, že se moje články líbí, snažím se inspirovat ostatní, aby o věcech přemýšleli, nejen o špatných, ale o všech, aby je slepě nepřijímali jenom proto, že je pod nimi napsaná nějaká autorita, kterou mají rádi nebo si váží její odbornosti.

   Ale tyhle věci je hrozně těžké řešit, vlastně skoro nemožné, protože nákupní ceny surovin do farmaceutického průmyslu jsou oproti ceně léku zanedbatelné. Ne že by farmaceuti nedělali ve výzkumu skvělou práci, ono za tím stojí opravdu hodně, ale bohužel jako všechno je to tažené penězi…

 4. Já bych šla do toho, každý podmět i článek si svůj čtenář totiž najde, a co je vlastně velký třesk, rozvětvené vědomí.. Práce na Ekovýzvách už sama o sobě je osvěta. A každý z nás vlastně hledá a nachází způsoby, kde ještě může zajít dál. Já taky se svou EKOstopou píšu o věcech, které zdánlivě nesouvisí. Ale jenom zdánlivě. Neboť co je důvodem proč to děláme, je to jak osvěta tak přání, aby naše planeta byla zdravá a pro ty co jdou dál, uzdravená. Ne nemocná, z toho, jak ji špatně chápeme, když posloucháme ony autority.  My to přeci dělat nechceme a nemusíme. Nikdo nás nenutí, ale najít způsob jak v tom žít, je to, co si tu prezentujeme. A pro mnoho určitě i o způsobech, jak se vyhnout všemožné chemii. Ve všech oblastech, když se zdraví týkají. Zdraví – štěstí – láska – život na zemi – v té krásnější podobě. Bez zbytečných následků, našeho neuváženého chování. A děkuji, pokud napíšete. 🙂

 5. Ahoj, super článek, jen mě trochu v kontextu tvých znalostí zarazila ironie v souvislosti se zakázáním peelingů. Vnímám znečišťování vody plasty za stejně závažný problém jako její znečišťování hormony nebo chemikáliemi. To, že je hormonální antikoncepce součástí lobbingu nejrůznějších firem a její působení se neřeší, ještě neznamená, že jakékoliv jiné kroky jsou zbytečné. Znečišťováním vody plasty se zabývá např. tato organizace, kdyby ses na to chtěla podívat  http://www.plasticsoupfoundation.org/

Top