Nacházíte se zde
Domů > 2016 > Minimum odpadu > Kompostování-jak geniální

Kompostování-jak geniální

Vlastně se dnes chci vrátit trochu do minulosti a popsat své zkušennosti, protože s kompostováním jsem začala už dříve. Jsou to asi 2 roky co jsem se z městského paneláku přestěhovala do baráčku na vesnici a jelikož k němu máme velkou zahradu, pustila jsem se s nadšením do zahradničení. Je to krásný pocit, když vám pod rukama ožívají rostliny a ještě lepší pocit, když celá vaše domácnost funguje jako ekosystém, kdy váš odpad je další živinou pro rajčata rostoucí vám před domem.

Když jsme domek koupili, už na zahradě ležela hromádka kompostu od předchozího majitele. Bohužel kompost nebyl nic moc, dlouho ho nikdo nepřehazoval, nebyl ani nijak uspořádaný, jen navršená hromada, něco z něj jsem použila, ale zbytek nebyl vyzrálý a moc použitelný. V té době, krátce po nastěhování, bylo spousty jiné práce a na znovuobnovení kompostu nebyl čas, takže jsem se k němu dostala až před nedávnem. Uvědomila jsem si kolik odpadu mi doma denně vzniká a úplně zbytečně končí v opelnici a začala jednat. Prvním krokem bylo obnovení kompostu. Zakládat nový kompost je delší a náročnější, já to měla snadnější, protože jsem mohla použít stávající. Vytvořili jsme kolem něj dřevěný rám a navršili lepší hromádku. Co se týče zahradničení a věcí kolem, jsem úplný začátekčník a tak jsem se vše učila za pochodu a i jistě teď není můj kompost ideální a někdo by mohl mít výhrady, ale funguje a to je hlavní. Až se k tomu dostanu vyfotím ho sem. 🙂

Druhým a důležitějším krokem bylo vytřídění odpadu, bylo mi jasné, že s každou slupkou nebudu běhat na konec zahrady a vzledem k mé malé kuchyni nebylo možné pořídit 2 koše (i když i to jsem zvažovala). Nakonec se na mě usmálo štěstí a já v obchodě „náhodně“ objevila dvojkoš- jediná nádoba uvnitř rozdělená na 2 části. Perfektní vynález 🙂 Odteď už můžou slupky končit na správném místě. Přesto jsem ještě dlouhou dobu zbytečně házela i další věci, které by mohli přijít na kompost,1918526 do směsného odpadu, proto příště vypíšu co vše do kompostu patří a co už ne.

3 0
Jsem prostě člověk :-) Člověk co má velmi rád svou matku zemi a moc rád by, aby nás ještě hodně dlouho oblažovala svou přítomností.
Top