Nacházíte se zde
Domů > 2016 > Bez palmového oleje > „Koláčky koláčky dobré mám..

„Koláčky koláčky dobré mám..

..dělal jsem je z písku sám. Já chci koláč pečený, chutný sladký barevný.“ Tak tato písnička mi už několik dní zní z dětského pokoje a připomíná, že bych se měla vrhnout na další pochutiny často obsahující palmový olej – pečivo.
Trošku jsem se bála, že dopadnu jako v té písničce. Pokud budu chtít pečivo bez palmového oleje, budu si ho muset upéct sama. Realita je ale příjemnější. Na trhu je k dostání velké množství produktů bez palmového oleje, určitě si vybere každý. Takže kdo tvrdí, že je palmáč prostě všude a nemá cenu se tím zabývat, je buď příliš pohodlný, nebo k tomuto problému lhostejný. Proto zkusme každý trošku více číst, zajímat se co jíme, a tím pomoci k záchraně tak jedinečného a bohatého ekosystému jako jsou deštné pralesy.

Na baleném pečivu stačí jen číst etikety. V případě nebaleného pečiva je jeho složení k dispozici v seznamech zavěšených u pultu s pečivem (např. v Hrušce) nebo na vyžádání u obsluhy (např. v Lidlu). Některé pekárny uvádějí složení některého svého pečiva i na internetu (např. Penam). Z mé zkušenosti je nejlepší si projít všechny výrobky postupně. U stejné pekárny můžete najít pečivo vyrobené bez jakýchkoliv tuků, pečivo s palmovým olejem, pečivo s řepkovým olejem, pečivo s palmovým i řepkovým, atd.

Koukám, že i přehled výrobků na stránkách http://stoppalmovemuoleji.cz/ se rozrůstá. Parádní by bylo tam umístit přehled všech dostupných pekařských výrobků, ale to by byla prácička na samostatnou ekovýzvu. Navíc se složení mění.

A co máme u nás doma z pečiva dobrého? Chléb kmínový (Hruška), rohlík (Penam), bageta cereální a pšeničná (Lidl, přímo z pece), vánočka s rozinkami (Hruška), chléb toustový máslový (Lidl), Tortilla Wraps (Lidl). Vše bez palmového oleje. Bez problému.

A co posnídáte zítra vy?

1 0
v současné době matka na mateřské: Anička 3,5 roku Eliška 6 měsíců manžel 38 let
Top