Nacházíte se zde
Domů > 2016 > Lokální potraviny > Jak pejsek a kočička vařili pro dobrovolníky Greenpeace

Jak pejsek a kočička vařili pro dobrovolníky Greenpeace

Minulý víkend jsme se s dalšími dobrovolníky a dobrovolnicemi z Prahy, Brna a Liberce setkali v kanceláři Greenpeace a věnovali jsme se tématu fungování lokálních skupin. Program byl nabitý k prasknutí, zábavný a přínosný. Ale detaily o programu vás zatěžovat nechci. Zaměřím se na nižší pud, než je ochrana přírody… a tím je hlad.

Takže… hladoví jsme nakonec nebyli, ale dalo to zabrat. Ptáte se proč? Představte si, že se sejde dvanáct lidí a každý drží nějakou výzvu (samozřejmě tu EKO) a Vy pro ně máte udělat něco k obědu. Navíc je sobota, takže ve slušných obchodech je zavřeno. Jídlo muselo splňovat podmínky výzev „bez plastových obalů“, „lokální potraviny“, „ne supermarketům“, „bez palmového oleje“ a samozřejmě muselo být veganské. Co s tím? Možná i Chuck Norris by s tím měl problém. Ovšem ne tak náš David, který pro nás sehnal k obědu české lečo z večerky ve sklenicích, žampiony v nálevu a Katka přinesla vydumpsterovanej chleba. Uf, hlady jsme neumřeli, ale ještě nás čekala večeře, snídaně a oběd.

pejsek_a_kocicka

Během přípravy oběda byla jedna ochotná osoba vyslána koupit cokoli, z čeho bychom mohli uvařit večeři. Po hodině se vrátila s tím, že nic nesehnala. Veškerá zelenina v malých obchodech (večerkách) byla z dovozu a na nic dalšího nenarazila. No jo, přesně jsem si vzpomněl na první den své výzvy.

Ještě, že jsem vzal z domova nějaké ingradience. Takže surovin bylo po málu, ale vyšvihli jsme luxusní hrachovou polévku s kroupami. Původně to měl být hrách s kroupami, ale během programu jsem na hrách zapomněl a on se rozvařil… což se ukázalo jako skvělé řešení, protože jsme byli kapku vymrzlí a horká polévka nás pěkně rozehřála. Po večeři jsme vyrazili na Kliniku, kde jsme si dali lokální pivo a někteří i druhou večeři.

Večer jsme usínali u sledování sedmnácté řady Simpsonů (viděl jsem asi půlku dílu a vytuhnul jsem) a ráno bylo těžké. O to víc jsem obdivoval Davida, který vstal, došel nakoupit tunu potravin a ještě nám všem udělal snídani. Byla ovesná kaše s jablky a domácí marmeládou. Skvělý start do nového dne. Program ve vyprávění přeskočím a už se blížíme do finále. Tradá a máme zeleninovou polévku z brambor, cibule, česneku, celeru a mrkve. EKOvýzvě bylo učiněno zadost a my jsme to přežili a dokonce nám chutnalo.

Pokud se vám zdá, že jsem celý text psal nadšeným tónem, tak máte pravdu. Tím jsem vás chtěl navnadit, abyste si alespoň jednou zkusili smíchat více výzev dohromady a užít si díky tomu kopec srandy třeba celý víkend.

2 0
Petr
Tento rok se zapojuji do EKOvýzvy zevnitř jako technická podpora. Minulé roky jsem řekl NE supermarketům a užíval si lokálních potravin.
Top