Nacházíte se zde
Domů > 2016 > Domácnost bez chemie > Jak jsem se zmýlila v přírodní kosmetice

Jak jsem se zmýlila v přírodní kosmetice

Včera jsem nadšeně psala o nové kosmetice, kterou si budu pořizovat. Chyba! Už nikdy, nikdy nebudu věřit proklamacím, jako že „minimálně 85 procent složek je přírodních“ a stránkám, které o dané firme píší jen samé dobré věci. Kupovola jsem na stránkách Econea, kde v popisu výrobku tvrdí: „Nobilis Tilia je ryze českou společností, která už přes 20 let vyrábí jen tu nejkvalitnější přírodní kosmetiku v harmonii s planetou – aby pěstování krásy a zdraví člověka nenarušilo pěstování krásy a zdraví přírody. V nejvyšší možné míře jsou využívány poctivé suroviny z ekologického zemědělství, naprostá většina produktů je certifikována jako přírodní kosmetika (certifikát CPK) nebo BIO kosmetika (CPK BIO). Společnost ctí ruční práci. Nobilis Tilia se zavázala nikdy nesnižovat kvalitu kvůli ceně.“

A co přesně to znamená? To znamená, že certifikát CPK nebo CPK BIO mají jen některé výrobky. A třeba ten, který jsem si koupila, ho vůbec nemá. Vlastně ani ten druhý ho nemá. Takže to už máme dva výrobky bez certifikátu. Kde je ta naprostá většina? Ale to už se na stránkách Econea nedočtete. Jasně, je tam složení, ale to jsem po přečtení celého popisu produktu už nečetla tak pozorně, první dvě složky jsou voda a sójový olej. Můj mozek nadšeně zareagoval na první signální a dál už nepracoval… A včera jsem ten gel chytla do ruky, podívala se na složení a jen zírala. Pak jsem si to šla ověřit na stránky Biooo. A znovu jsem zírala. Obsahuje například isoparaffin, laureth-7, PEG 8 a aby toho nebylo málo – tak třeba ascorbyl palmitate. A já se ptám, jak je možný, že firma, která používá takovýhle věci, vůbec může dostat CPK na jiné výrobky? Číst, číst a googlit. Pro příště a pořádně. Jsem si říkala, jak snadno to půjde… A ono ani nic.

Nedávno mě takhle zklamal třeba Lush, u kterého jsem objevila ve složení palmáč a jiné věci. Nobilis Tilia těží ze své krásné přírodní aury, jenže je to jenom zdání a vy v té auře musíte hledat palmáč a další nepříjemnosti. To není fajn.

A víte co? Znovu jsem si pročetla složení všeho nového, co jsem si koupila. Urtekram je čistý, ten má zelenou. Pleťová voda od Nobilis ještě jde. Fema od Nobilis je velké zklamání. Dneska jsem dobrou hodinu zasvětila hledání pleťového krému bez chemickýcha aditiv. Asi by šel Urtekram, ale vážně to nejde jinak než se 17 složkami a s xantanovou gumou?

Do příště si dávám za úkol přijít na to, jak nahradit pleťový krém něčím DIY, protože googlit každičkou složku s podivným názvem mě vážně nebaví!

7 0
Nadšenec do zahradničení bez zahrady. Čtenářka všeho možného, momentálně předstátnicové české literatury. Zajímám se o umění, design, slow-fashion, udržitelnost a o animaci a animovaný film a dětskou literaturu. Tož tolik o mně.

Komentářů: 9

 1. Před měsícem jsem poprvé navštívila Lush a zkoumala jsem složení krémů. Přistoupila ke mně slečna a ptala se, co zkoumám (asi dostala strach :D), tak jsem jí řekla, že koukám, jestli tam maj palmáč. Slečna mi odpověděla, že ho nepoužívají, říkala mi toho víc, bohužel si to už přesně nepametám. Bude asi třeba vznést dotaz ještě jednou, a to pomocí e-mailu 🙂

 2. Podstupuji poslední měsíce něco podobného a dost mi při tom pomáhá knížka od pana Syrového Tajemství kosmetiky http://www.vitsyrovy.cz/knihy/ (a taky selský rozum :-). Přešla jsem už téměř ve veškeré kosmetice na přírodní variantu; mýdlo, kterým se doma myjeme celí včetně obličeje, už si raději vyrábím vlastní, plánuji i domácí šampony, ale to až nasbírám více zkušeností.

  Z běžně dostupné kosmetiky mohu s klidným srdcem doporučit Alverde z dm, cena a kvalita se absolutně nedá srovnávat se zmíněnou českou značkou Nobilis, na kterou jsem i já sázela a nakonec byla obrovským zklamáním. Stejně jako drtivá většina rádoby přírodní kosmetiky, co se dá na trhu sehnat. Nakonec nejlevnější a nejdostupnější řešení je to nejlepší. Co si nevyrobím, nebo neoželím (postupem času zjišťuji, že polovina používané kosmetiky je pro mě naprosto zbytná), to nakupuji v dm (včetně dekorativní, když už ji chci použít), občas i v Rossmann drogerii od značky Altera (tam čtěte pozorněji, než u Alverde, občas se jim tak také něco vloudí).

  Po zhruba čtvrt roce přechodu na zcela přírodní produkty se mi méně mastí vlasy, pleť je bez zbytečných nánosů chemie čistější a více bezúdržbová 🙂 a nejvíce se vše projevilo na kvalitě a pevnosti nehtů. Celkově se i snížila spotřeba všeho, pleť o sebe prakticky pečuje sama.

 3. Dobrý den, ja si kosmetiku vyrábim sama a je to tá nejlepší jakou jsem kdy měla 🙂

  Kdyby jste měli zájem o plaťové krémy, balzámy, lesky či mydlá, tak se na mne obraťte

  http://www.agriotita.com 🙂

   

  Krásny sluneční den

   

  Lucka

 4. Česká přírodní kosmetika bez aditiv (xantan a spol.) a bez ropných i palmových suroviny je luxusní HappaMary. Kosmetický minimalismus pro náročné.

 5. Dobrý den, nezkoušela jste kosmetiku Eoné? Co si myslíte o složení jejich přípravků? Předem děkuji za odpověď

  1. Eoné neznám, nikdy jsem ji nepoužívala. Ale dívala jsem se na stránky a složení nevypadá zle. Jen nemám dobrou zkušenost s mycími gely a krémy založenými na složení z olejů. A taky by mě teda zajímalo, co má jako být energeticky upravená voda. To už zní trošku divně. Jinak by se to ale muselo vyzkoušet. 🙂
   Jak to mám po roce:
   Půlku věcí z koupelny jsem vyházela.
   U pleťových krémů jsem se nakonec ustálila u Havlíkovy apotéky. Tělový krém nepoužívám. Deodoranty jsem vyzkoušela snad všechny přírodní, co jsou na trhu. A jediný, který úplně nepropadl, byl tuhý od Lushe. Jenže v létě… Takže prostě na pokrytce používám obyčejný Dove.
   Jakékoliv přírodní mýdlo (tuhé) mi hrozně vysušovalo kůži. Olejové gely zase byly strašně mastné. Tak jsem rezignovala a používám gel od Alverde. A upřímně, moje pleť je spokojená a peněženka taky.
   Dekorativky vlastním jen pár kousků. A to buď od Alverde, nebo zpracovávám staré zbytky.
   Ideální mýdlo nebo něco na obličej stále hledám. Mám za sebou Lush, Nobilis Tilliu, Alverde, Naturinku, různé konjaky, Havlíka, Laveru a kdovíco dalšího. A zatím to vyhrává zcela ne-eko Mixa.
   Mýdlo na ruce používáme jakékoliv bezobalové, většinou Naturinku. Uf. A to je snad všechno 🙂

Top