Nacházíte se zde
Domů > 2016 > Minimum odpadu > Bílý sex? Už jenom přes aplikaci

Bílý sex? Už jenom přes aplikaci

Nejvíce věcí vyhodí člověk v kuchyni, zvlášť pokud si téměř každý den vaří jako já. Ale problém je i plýtvání jídlem, zkažené produkty, plíseň či před dávnými časy prošlá doba poživatelnosti. Existuje proto spousta návodů jak co nejvíce jídla zachránit.

best-before

Drtivou většinu těchto doporučení jsem se naučil dělat a mám i pár svých vlastních tipů. Ale některé rady jsou dost mimo mísu. Co tedy má smysl a co ne?

  • Nakupujte jen to, co potřebujete? S tím se dá souhlasit. Když ale odebírám zeleninové bedýnky, nebo dělám větší nákup, snadno tohle pravidlo poruším. Je proto podle mě důležitější se zamyslet, co se kazí nejrychleji a co může počkat a pak systematicky postupovat podle určitého klíče. Takže nejdřív sníst kadeřávek či jablka a dýni si nechat klidně několik měsíců za oknem. (dýni odrůdy futsu black z listopadové bedýnky jsem snědl až minulý týden) Co nemám šanci sníst včas, zamrazím.
  • Když máte hodně ingrediencí, které potřebujete zdělat, uvařte si hodně věcí. Udělejte si polévku, hlavní jídlo, sladký koláč, quiche i salát. Takhle se mi podařilo sníst obsah celé své staré ledničky a mrazáku, když vypověděla službu. (Pak jsem ji dal do zpětného odběru, samozřejmě…)
  • Datum minimální trvanlivosti je pověra. Potraviny jím podle čuchu.
  • Listový salát vydrží namočený asi 100 krát déle, než když je v suchu. Tohle opravdu funguje. Stačí seříznout košťál a dát řeznou plochu do vody.
  • Pečivo zamražuji, ale vlastně zamražuji skoro všechno, co jde.
  • Používám i nezvyklé části zeleniny – listy od ředkviček do salátu, listy od červené řepy jako špenát či mrkvovou nať místo petrželky.
  • A některé produkty (např. maso) nejím, tak nevím…

Ale jedna rada je opravdu úsměvná. Cituji: „Průběžně kontrolujte data spotřeby potravin v zadních částech lednice i  spižírny a posouvejte nejstarší potraviny dopředu.“ To opravdu někdo dělá? Že jídlo, které má v lednici nahání odzadu dopředu podle doby trvanlivosti?

To je hodně zastaralý přístup. Jako by se člověk zastavil a řekl si: Co by udělal Ježíš? Ano, ten by asi ve své galilejské špajzce potraviny přerovnával. Ale dnes si můžeme položit otázku: Co by udělal Steve Jobs? A ano, na skladování věcí v lednici, mrezáku či spižírně jsou dnes obstojné aplikace.

unnamed

  • A sákryš, někomu tu začíná zasmrádat losos. Ano, chtěl jsem sem dát vlastní fotku, ale on se mobil blbě fotí foťákem na mobilu. 🙂

Na předchozím mobilu jsem používal Fridge Reminder, ale trochu mě štvalo složitější zadávání. To, že musíte vyplnit i datum, kdy jste si věc koupili a do jaké kategorie věc spadá, mi nepřijde relevantní. Je mi jedno, jestli je uzené tofu v kategorii uzenina, nebo sýr, důležité je, že bych si z něj měl něco rychle uvařit.

Podle všech je nejlepší aplikací na světě Grocery Hero. Ale jak už to bývá, hrdina už není mezi námi. Nainstaloval jsem si proto několik jiných aplikací, zjistil, která má nejjednodušší zadávání. Nejlépe z toho podle mých požadavků vyšlo Best Before. To oproti jiným aplikacím nabízí i šikovnou fíčuru, že si zadáte, kde přesně daný produkt najdete. Takže žádné přehrabování v ledničce či převracení šuplete z mrazáku naruby kvůli pytli se zeleninou, který tam ani není. Já jsem si zatím rozdělil zóny na lednice, mrazák nehoře, mrazák vprostřed a mrazák dole. Kromě toho se zadává už jen jméno produktu a jeho datum spotřeby (u mražených věcí dávám od oka pár měsíců).

Po instalaci jsem tedy provedl hloubkovou inspekci (a zároveň mytí) mrazáku. Zjistil jsem, že v něm mám dost věcí, o kterých jsem netušil. A díky aplikaci teď přehled o jeho obsahu už jen tak neztratím.

5 0
Lukáš
"Pořád spoustu věcí vyhazujeme zbytečně. U některých váží obal pomalu víc než to, co si v něm kupujeme. Proto se na toto téma zaměřím v Ekovýzvě. V tomto měsíci bych rád rozjel nový, vlastnoručně vyrobený kompostér na bioodpad, snížil na minimum objem věcí, které vyhazuji, a stal se vyhlášeným odborníkem na recyklování. Sledujte mě, jak rozmnožuju žížaly. I odpad může být sexy téma!"

Komentářů: 3

  1. Haha, no zeby som si mala obsah chladnicky viest v nejakej aplikacii? Tak to by som tym musela travit asi dost casu :P. A veruze ja zvyknem robit to, ze sa pozriem, co je vzadu, a ked to ma uz bliziaci sa datum trvanlivosti, dam to dopredu. Alebo este lepsie – strcim do ruky manzelovi a poviem – zjedz 😛

  2. Tolik dobrodružství se dá zažít s ledničkou? To abych si po dvaceti letech taky nějakou pořídil.

Top