Nacházíte se zde
Domů > 2016 > Lokální potraviny > A je tu konec – nebo ne?

A je tu konec – nebo ne?

Tak EKOvýzva končí, pro mě (jako ostatně pro víc lidí) však ne úplně.
Teď už můžu čokoládu, semolinové těstiviny a kdoví co ještě. Ale jakmile vypotřebujeme co máme, budeme nakupovat – kromě nějaké té výjimky – už jen lokálně.Těstoviny si děláme vlastní, tofu snad v budoucnosti taky (z české sóji) a kakao omezíme na minimum. Samozřejmě že nějakou tu čokoládu si někdy dopřeju, ale už po takovách věcech ani tak nebažím.U každého výrobku kromě čtení složení (kvůli palmáči) hledáme i zemi původu. A musím přiznat, že je to kapku težší – zvlášť když tam píšou prostě jenom Zemědělská produkce EU
Den před koncem výzvy jsem dostala kostičku čokolády, ale odolala jsem a odložila ji, že ji sním potom. Druhý den už tam kostička samozřejmě nebyla. Motají se nám doma totiž dvě kočky a dva psi, no a zbytek si domyslíte

Co se týče výzvy bez velkochovů, u té zůstanu už navždy. V létě máme 100% lokální a 100% bezvelkochovové mléčné výrobky a v zimě mléčné výrobky prostě omezíme. Už se moc těším, až prodáme kůzlata a budeme mít naše mléko a sýry.

Co se týče vajec, je to už několik let zpátky, kdy jsme byli nedostatkem vajec nuceni koupit v našem vesnickém krámě velkochovová. Máme totiž velice výkonné sousedy – vajíčka nám prodají za 30,- /10 ks. Teď jsme k našim kachnám přikoupili ještě slepice, protože kachny nesou jen na jaře –  pak si sednou na vejce a neslezou, dokud se jim to nevylíhne.
Na debatě jsem slíbila, že napíšu jak dopadlo to domácí tofu. Bohužel ještě nedopadlo – sója ještě není, nějak se to protáhlo… Zjistili jsme, že nevinné označení  pytel sóji skrývá dokonce 50 kg a to za celkem nízkou cenu. Takže to tofu se nám povést prostě musí, jinak co s ní…? Tak až tofu dopadne a pokud to bude ještě letos, napíšu o tom příspěvek.                                   Už se moc těším na příští rok!

6 0
Linda Kutáčková
Jmenuju se Linda a je mi 12 let. Jsme v celé rodině vegetariáni už od mého narození a od podzimka celá rodina včetně prarodičů také bojkotujeme palmový tuk. Letos v únoru jsem narazila na Eko výzvu a spolu s mámou nás to hned chytlo. Vybrala jsem si hned dvě výzvy a to lokální potraviny a stop velkochovům. Mléčné výrobky si v létě díky našemu stádečku koz a ovcí obstaráváme sami, v zimě je to horší. Lokální potraviny pro mě budou větší výzvou. Do teď jsem byla těžce závislá na kakau a tofu a jiné dobroty taky byly mnohdy součástí mého jídelníčku.
Top