Nacházíte se zde
Domů > 2015 > Vesnice kdesi na Vysočině

Vesnice kdesi na Vysočině

K této výzvě mě nepřivedly ani tak ekologické dopady supermarketů jako spíš ty sociální. Docela pěkně to ilustruje příklad jedné malé vesnice na Vysočině, kde mám od jara do podzima babičku. Je to malá ves, kde žije 86 stálých obyvatel a dříve tam býval malý obchod, kde jste mohli nakoupit potraviny, dorgerii a u stolečku si dát kafe. Určitě si takový ještě pamatujete. Ten obchod vedla milá pani, která ke konci 90.let šla do důchodu. Po ní to přebrala mladší paní, ale obchod byl už otevřený jen v některé dny a otvírací doba se velmi zkrátila. Moc lidí tam nechodilo a po několika málo letech obchod zavřel úplně.

Teď už tam více jak 10 let obchod není a na nákupy se jezdí do supermarketu do blízkého, 7km vzdáleného, města. Většina lidí má auto, jen moje babička ne. Tak se jí občas někdo zeptá, jestli nechce něco přivézt z obchodu, ale poslední dobou už ani to. A když něco potřebuje, tak nasedne ráno na autobus, který jezdí 2x denně a vyráží za nákupem do města. Nejradši chodí na náměstí do Sázavanky (dnes COOP) a pro pečivo do malé pekárny na rohu. Projde se po náměstí a v poledne jede autobusem zpátky. Moc ji to nebaví a stěžuje si, že už ty nákupy sama pořádně neutáhne.

vesnice

0 0
Petr
Tento rok se zapojuji do EKOvýzvy zevnitř jako technická podpora. Minulé roky jsem řekl NE supermarketům a užíval si lokálních potravin.
Top