Nacházíte se zde
Domů > 2015 > Uzavírka

Uzavírka

Proběhla Hodina Země, a tak je čas na poslední ohlédnutí za mojí výzvou.

Krom jednoho dne, kdy jsem vozil na pohřbu smuteční hosty a věnce, jsem poctivě chodil buď pěšky nebo jezdil na kole. A neselžu ani poslední den, kdy mi přijede kamarád z dalekého severu. Holt půjdeme od nádraží domů 3 km pěšky, host nehost. Už jsme velcí a tmy se nebojíme.

Počasí mi celkem přálo, jen 2x jsem jel ve slabém dešti a mráz (který mne překvapuje skoro každý den) se dá snést. Pamatuji si, že začátkem devadesátých let jsem jezdil na kole, i když bylo hluboko pod mínus dvacet. Tohle je sranda.

Nejprekérnější situace jsem musel řešit s omezenou kapacitou brašen při nákupech. Smůlu měly i mávající stopařky kolem cest… nebo spíš já? Vážná byla i situace, kdy jsem si zapomněl doma kapesník, páč jsem měl v těch ranních a nočních mrazech věčně nudli u nosu.

Pozitivní bylo, že jsem díky omezením při nakupování nechtěně ušetřil nezvykle peněz a když k tomu přičtu měsíc bez návštěvy benzínky, vychází mi cca dva tisíce, které mám navíc. Můžu si koupit do auta novou baterku a stěrače a třeba zbude i na škrabku na okna.

Nedostavil se kupodivu žádný „absťák“. Jen jednou jsem se přistihl, že jsem si sedl do auta, vymáčkl spojku a asi minutu řadil, Né, nezapomněl jsem to. Mám ale už starší vůz. Jak bych se tvářil, kdyby mi stálo v garáži nové Audi nebo BMW a já ho těžce splácel, asi tuším. Možná bych po čase začal s autem i mluvit a občas bych ho dlouze hladil po střeše.

Tož jak tedy dál s těmi auty? U mě dobrý. Zkouknul jsem všechny díly nové řady TOP GEARu (zvlášť ten díl o sanitkách byl povedený) a díky pořadu Autosalon mi neunikly ani novinky z ženevského veletrhu. Do práce budu jezdit na kole dál a omezím auto na minimum. Dcerce jsem odmítl přispět na Peugeot 206 a když mi syn napíše na seznam do sámošky vedle brambůrek Trabant, tak mu ho opakovaně škrtám. A vehementně.

0 0
Ruda
„Ještě před pár lety bylo veganství výzvou pro ekologické radikály a dnes? Pod tíhou argumentů tato výzva prokapala i mezi poklidný mainstream. Pakliže nechci být ekologickým pokrytcem a pískat si nahlas Kalamajku při každé zmínce o vlivu živočišné stravy na životní prostředí, musím jednat. Došlo i na Husákovy děti a poezii otlučených kytar, rozpadajících se paneláků a buřty nad ohněm ze starých necek…. V předešlých dvou letech bylo veganství při EKOvýzvě už někým zpracováváno, ale nejen dojmy a recepty živ je příspěvek. V mých příspěvcích se zajdeme podívat na pražskou vegavečeři, uspořádáme si doma vegapárty, zajdeme na trhy, do vegajídelny, něco dužnatého si „vydumpsterujeme“, podíváme se, co nabízí pro vegany internet nebo knihovny. Ale nebojte. O dojmy z abstinenčních křečí a recepty dobrot nepřijdete.“
Top