Nacházíte se zde
Domů > 2015 > Tajemné fosfáty

Tajemné fosfáty

Tak jo. Poté, co jsem lehce přeléčila svůj březnový mor, jsem se rozhodla, že je čas sepsat něco poučného.

Co může být lepší než něco z mého vlastního oboru. Jelikož se zabývám fyzikou biomolekul, dostanu se ke spoustě zajímavých informací. Takže třeba vím, proč je špatný nápad pokoušet se o potomky se svými sourozenci nebo přehánět to s fruktózou. Anebo také, proč jsou fosfáty špatné.

Fosfáty jsou soli kyseliny fosforečné. Jsou pro živé organismy velice důležité, protože jsou limitujícím faktorem pro jejich růst, nemá-li buňka dost fosforu, nemá dostatek materiálu na tvorbu nové DNA a tím pádem se nerozdělí. A to má za následek, že neroste, zemědělci jsou nešťastní a zase mají důvod, proč plakat na příslušných místech.

A aby zemědělci nemuseli tak často plakat na všemožných úřadech, s velikou radostí svá pole hnojí fosfáty. Ty se dají získávat mnohými způsoby. Je možné dolovat na fosfor bohaté minerály, používat exkrementy nebo průmyslově vyráběná hnojiva. Kupříkladu Inkové používali guano, což je ptačí trus. Měli prostě bandu posvátných ptáků, které nikdo nesměl rušit.

A kde je tedy problém, když fosfáty jsou vlastně přirozeně vyskytující se látka?

Problém nastává v případě, že jsou fosfáty užívány víc, než na kolik je příroda zvyklá. Jelikož mizí meze, pole se zřizují v blízkosti vodních toků, i nevinně vyhlížející větřík nebo déšť může velkou část fosfátů spláchnout. Tak se fosfáty dostávají do vodních toků, jezer a rybníků. V pohybujících vodách by to zase takový problém nebyl, fosfáty se odplaví do oceánu, klesnou na dno a je od nich pokoj, nicméně ve stojatých vodách dokážou napáchat opravdu velké zlo.

Sinice, vyhládlé ekologicky šetrným zemědělstvím, se zaradují, že konečně ukážou ostatním životním formám, zač je toho buněčné dělení, a začnou se zuřivě množit. Netřeba zdůrazňovat, že sinice nejsou právě organismy, s kterými se chcete koupat.

Bez problému není ani odplavování fosfátu do moře. V přírodě platí zákon, že jakmile nějaký kámen vykopete, už jenom těžko naroste zpátky, takže ložiska kvalitního fosfátu se povážlivě tenčí a je potřeba kupovat nekvalitní materiál, který často obsahuje těžké kovy. Nic, co by patřilo do zdravého jídelníčku. Na takovém poli si pak můžete vypěstovat akorát tak konopí, které do sebe těžké kovy ochotně nasává.

Dalším zdrojem fosfátu jsou také města, respektive městské stoky, jelikož fosfáty jsou ve velké míře obsaženy v exkrementech. Problémem zde nejsou ani tak vyspělá města, jejichž představitelé pochopili, proč je dobré stavět čističky odpadních vod, ale města v regionech jako Čína nebo Indie. Se zvyšující se populací se zvyšuje i jejich nevábný odkaz, a tím znečištění vod.

Mohlo by se zdát, že jsme zcela odsouzení ke smrti hlady, ale myslím, že to tak zlé není. Velice atraktivním se totiž v poslední době stává výzkum různých bakterií, které fosfát velice rády požírají a ukládají ho. Takhle je docela dost dobře možné, že něčí výzkum pokročí do té míry, že založí velkou bakteriofarmu, fosfát bez těžkých kovů vychytá, bakterie sklidí a znovu si jimi někdo pohnojí pole. Nevím sice, kde a jestli se něco takového používá, nicméně myslím, že to není úplně slepá ulička v biovědách.

0 0
Ereandil Aleanath
Jsem fyzik biomolekul, kdyby někdo chtěl, můžu mu o své práci dlouhé hodiny povídat. Kromě školy a práce mám ráda asi tak tisíc a jednu dalších věcí od japonského šermu přes cestování, fotografii, hudbu až po psaní povídek. K EKO výzvě jsem se připojila už podruhé, tentokrát s vědeckou osvětou, protože mě štve, jak někteří ekologové mají vědce za náfuky a někteří vědci ekology za bandu nevzdělanců. Ale protože mám ráda výzvy, je dost dobře možné, že letos skončím u veganství a vysazování lesů. :-)

Komentářů: 1

  1. Anncoo, Thanks.LCOM, kids just keep asking us to bring them to this swimmin po.hs.smartlouoewife, ya, so relaxing..Cairol, no, I have back home.. Thanks for dropping by, I did visited your blog, but some how I couldn't not leave a message in your blog..Cindy, hahaha, they were really enjoy this tub..

Top