Nacházíte se zde
Domů > 2015 > Sviťte si olejem z kuchyně, aneb jak na olejovou lampu

Sviťte si olejem z kuchyně, aneb jak na olejovou lampu

Je to tak prosté! Potřebujete jen knot a nějaký ten rostlinný olej (může být i použitý olej z kuchyně).DSC01306

Určitě se vám už v kuchyni zkazil olej, přepálili jste ho, nebo jste si zahřešili s fritézou. A co s ním? Rozhodně nesmíte vylévat olej do kanalizace. Ničíte tím potrubí, působíte peklo čističkám a riskujete pokutu 5 000 Kč (restaurace i statisíce). Olej by se měl buď vyhodit v uzavíratelné nádobě do popelnice, správně zkompostovat nebo odevzdat ve sběrném dvoře. Anebo si jím můžete zasvítit!

Jak na to? Je to prosté, ale musela jsem si na to přijít sama. Internet selhal. Našla jsem sice různé návody, ale ty buď počítaly s použitím olejů na petrolejové bázi, nebo nefungovaly. Problém u rostlinného oleje je ten, že nevede dost rychle nahoru po knotu. Proto musí být plamen těsně u hladiny. Trvalo to dva týdny, ale vyzrála jsem na to a teď se s Vámi podělím o dva nejlepší triky.

Jediné, co potřebujete je knot a jakýkoli olej. Já měla doma řepkový, zhořklý lněný olej a starý dýňový. Nechtěla jsem to vyhodit, jako bych tušila, že se mi bude jednou hodně hodit.

1) Čajová svíčka na olej

DSC01304

Nevyhazujte hliníkové mističky od čajovek. Vyloupněte z nich zbylý parafín a očistěte jehlou plíšek, ve kterém stál knot. Stačí jím provléct 3 cm nového knotu, nalít rostlinný olej a až knot nasaje, zapalte a oslavujte! Máte svou první ekosvíčku!

Takto pálený olej by neměl nijak zapáchat. Knot udržujte dlouhý 10-15 mm (to mimochodem u všech svíček). Když ale svíčku sfouknete, bude nepříjemně čadit, proto ji místo sfouknutí vzduchotěsně přikryjte.

 

2) Plováček z PET lahve

Tak a tohle je vážně pecka! Inspirovala jsem se plováčkem, který jsem si koupila v Polsku, a zdokonalila jeho výrobu. Na výrobu plováčku bude potřeba trocha šikovnosti, ale stojí za tu snahu!

Zrecyklujeme spolu PET lahev! Vyberte si menší, která má dole tvar „kytičky“. Tento tvar je naprosto nezbytný. Vybouleniny poslouží jako vzduchové bójky, co plovák udrží na hladině, a ráfky budou přivádět olej do středu ke knotu.

Odstřihněte tuto kytičkovou spodní část, nad sporákem si nahřejte špičaté nůžtičky na nehty a ve středu udělejte dírku na provlečení knotu. Nebojte, jde to snadno.

Pak si nejlépe nad svící kytičku pomalu nahřívejte, aby trochu změkla, a tlačte části kytičky do středu tak, aby kanálky mezi nimi později vedly olej DO středu ke knotu a ne ven. V tom tkví celá finta, olej se musí ke knotu dostávat i shora, protože nemá dostatečnou vzlínavost a bez tohoto opatření by vám plamen zdeformoval plast. V misce s vodou si zkuste, jestli to funguje – vybouleniny mají plast nadnášet a střed má být zatopený (viz foto).

DSC01312DSC01313

Pak už jen provlečte knot, a spusťte plovák na hladinu sklenice od okurek naplněné olejem (na fotce je dýňový olej, který sice vypadá jako ropa, ale v čerstvém stavu je zelený, moc dobrý a zdravý). Nechte knot nasát a zapalte.

Opět zhasínejte přikrytím sklenic. Nesfoukávejte! Jinak hoří bez zápachu, je super. Knot nad hladinou udržujte dlouhý 10-15 mm, když knot dohasíná, je třeba ho povytáhnout.

DSC01314

Takhle je to snadné!!! Lampy se mi moc osvědčily. Jsou bezpečné, mají pěkný žlutý plamen, a když hoří, nesmrdí a ani prý neškodí zdraví tak jako parafín. Určitě zkuste a používejte v koupelně, u večeře, v létě v zahradě 🙂

DSC01296

6 0

Komentářů: 7

    1. Díky! Určitě to zkus. Mělo by to fungovat, esence voní už při zahřátí. Jen si vyber opravdu přírodní, protože to, co jsem četla o karcinogenech v aromatických svíčkách, mě vážně vyděsilo.

  1. Neuvolňuje se takovým spalováním nějaký sajrajt? Jinak leckde už mají nádoby na olej i ve sběrných dvorech nebo na dědinách třeba u školních jídelen, dělá to takto http://trafinoil.cz/. Stačí se optat na místní radnici, jestli se s nimi chtějí spojit.

  2. Otázkou je bezpečnost. Nemůže chytit celá nádobka? Oheň hoří přímo u nádobky plné oleje. Vypálit si dům skrz úsporu pár kaček by nebyl moc dobrý počin…

  3. To je ale hloupý nápad, oheň skoro u oleje bez dělícího zařízení, to je opravdu nebezpečné, nedoporučuji!!!!!

Top