Nacházíte se zde
Domů > 2015 > SUPERTOWN NOT SUPERMARKET!

SUPERTOWN NOT SUPERMARKET!

Měsíc utekl jako voda a moje básnické střevo dostalo sérií článků docela zabrat a potřebuje si odpočinout.

NE SUPERMARKETŮM byla první myšlenka, když mi o EKO výzvě Zdenička napsala. Proč vlastně tohle a jaký to má environmentální a sociální dopad jsem psal již dříve, ale není na škodu to shrnout:

– Supermarkety jsou často stavěny na zelené louce na okrajích měst, je u nich parkoviště, musíte k nim dovést silnici a často jet autem. Svojí hmotou narušují krajinný ráz.

– Likvidují konkurenční malé obchody a tím jsou zodpovědné za vylidňování center měst. Vytvoří méně pracovních příležitostí než jich kvůli supermarketu zanikne. Odvádějí peníze z místa, protože jsou součástí nadnárodních korporací.

– Mají dlouhou otevírací dobu a mají otevřeno o víkendech. Jejich zaměstnanci proto musí chodit do práce i o víkendech, místo toho, aby se věnovali své rodině a svým koníčkům.

– Od svých dodavatelů ovoce a zeleniny přijímají pouze standardní kusy, vše co je větší, menší, křivé a jinak barevné je vyhozeno.

– Jsou zodpovědné za úbytek diverzity ovoce a zeleniny. Tím, že prodávají pouze některé odrůdy například jablek, mnoho pěstitelů přestalo pěstovat jiné odrůdy.

– Produkují mnoho odpadu. Jídlo, které ještě mohlo posloužit často končí v popelnici.

– …a na další jsem zapomněl, tak mě kdyžtak doplňte.

 

stop_supermarket

 

 

A co ta výzva? Bylo snadné bojkotovat supermarkety?

Pečivo koupíte v pekárně, ovoce a zeleninu na trhu, luštěniny, tofu a jiné dobroty ve zdravé výživě a zbytek v malých krámech. A u malých obchodů narážíme na můj největší problém. Pokud se jedná o malé sámošky ve stylu Brněnka, ceny jsou vyšší, ale ještě přijatelné. Pokud ale budeme mluvit o různých večerkách, tak tady narážíme na problém toho, že často jen platíte někoho jiného, aby do supermarketu došel místo vás a přihodil si provizi.

 

Co se povedlo a co ne?

Povedlo se to, že jsem si našel místa, kam můžu chodit nakupovat některé věci a nenechám tam víc, než v supermarketech. Se spolubydlícíma jsme zasadili spoustu bylinek, rajčata a tak.

Bohužel se mi nepovedlo najít obchod, kde bych mohl koupit věci jako jsou mouka, cukr, olej na smažení, těstoviny a plechovky, které by nebyly o dost dražší, než v supermarketu.

Měsíc je krátká doba a já jsem nestihl několik věcí – nepřihlásil jsem se do místního LETS a nebyl jsem v Biobance. Obojí brzy napravím.

 

A co teď?

Supermarkteu se budu snažit i nadále vyhýbat, ale dokud nenajdu obchod, kde bych mohl koupit i výše zmíněné potraviny a nenechal tam kalhoty, tak pro něco do toho supermarketu občas zajdu.

 

zdroj:  www.guardian-series.co.uk
0 0
Petr
Tento rok se zapojuji do EKOvýzvy zevnitř jako technická podpora. Minulé roky jsem řekl NE supermarketům a užíval si lokálních potravin.
Top