Nacházíte se zde
Domů > 2015 > Rizika, přemlouvání, výměny názorů, pokušení ale i pochopení

Rizika, přemlouvání, výměny názorů, pokušení ale i pochopení

Toto jsou věci, které jsem musela překonat při poslední návštěvě babičky, dědy a prababičky.

 

U návštěvy mé prababičky (85 let)

Když mi babička nabízela, že mi něco uvaří, rychle jsem jí začala oznamovat, že jsem momentálně vegetariánka. „Vegetariánka? Co to znamená?“ ptala se prababička. Snažila, jsem se jí to polopatě vysvětlit. A dost mě překvapila, i když není vegetariánka, tak na její věk mě to příjemně překvapilo: navrhla, že mi udělá květák na mozeček. Už jsem myslela, jak mě bude přemlouvat, abych jedla maso… Nabídku jsem uvítala. Jelikož už má tolik let a samozřejmě ta paměť není už tak dobrá jako kdysi, volala mi po dvou dnech, že má udělané karbanátky (z masa) a jestli nechci přijet na jídlo. Zasmála jsem se a znovu jí připomněla mou výzvu.

 

U návštěvy mé babičky (56 let) a dědy (60 let)

Tady to bylo trošku horší. Babička vaří moc dobře, ale vaří a jí i maso. Byla jsem i s mamkou pozvaná na oběd a babička vařila bramborovou kaši se závitkem z vepřového masa a mrkvovým salátem. Mé pokyny byly jasné: jen bramborová kaše a mrkvový salát. Jak přišel ke stolu děda, hned se mě zeptal, kde mám maso? Řekla jsem mu o výzvě. Netvářil se moc rád, říkal, že je to hloupost, že potřebuji jíst všechno a že je maso tak moc dobré. Vysvětlila jsem mu svůj názor o tom, že je maso špatné a vyprávěla o všem zlém, co se děje kolem masa a jatek. Jen si povzdechl a jedl. Ať si jí, co chce. Má své zajeté koleje a nikdy ho nepřesvědčím. Ale má mamka se mě zastala, za to jsem byla ráda.

 

Rizika podle internetu.

No podle mě něco je pravda a něco není. Pod různými články s touto tématikou jsem četla komentáře vegetariánů a veganů. Psali, že na sobě nepociťují žádné nedostatky a jsou bez masa dlouhou dobu. Což mě příjemně potěšilo, že jsou lidé spokojeni se svým rozhodnutím být vegetariánem či veganem.

 

ČLÁNEK

Vegetariány postihuje rakovina tlustého střeva méně často než zaryté konzumenty masných výrobků, jsou také štíhlejší a v nižší míře je trápí vysoký cholesterol a vysoký krevní tlak, oslabená imunita, zhoršené funkce štítné žlázy, problémy s páteří, stupňující se únava či vypadávání vlasů.
http://vegetariani-a-vegani.zdrave.cz/rizika-vegetarianstvi/

Jinak výzvu zvládám dobře, zatím ji dodržuji a maso mě nějak vůbec nechybí, i když na něj mám občas chuť – tu překonám. Děkuji za vaše komentáře, jsem za ně moc ráda. Hlavně takhle vím, že to aspoň někdo čte.

 

Děkuji.

0 0

Komentářů: 2

  1. Moc hezký článek 🙂 Máš fajn mamku.
    Vím, jak se asi cítíš. Pro starší příslušníky naší rodiny (rodiče, prarodiče) byl můj přechod z vegetariánství na veganství naprosto nepochopitelný (ještě víc než vegetariánství). Přijde mi, že po letech si zvykli a nenutí mi už živočišnou stravu, i když si občas neodpustí poznámku o tom, že si veganstvím ničím zdraví (podle poslední prohlídky u lékaře a všemožných testů jsem zdravá, což se o nich říct nedá). Věřím, že svou výzvu zvládneš a povede se ti fajn 🙂

    1. Ahoj, děkuji, ano je nejlepší máma na světě! Také mě právě zajímalo jak to vezmou, myslim že to bylo spíš v dobrém jedině Děda byl tedy více proti, ale naštěstí mě nechal v klidu dojíst jídlo. Děkuji ti za podporu.

Top