Nacházíte se zde
Domů > 2015 > Resumé a Ptačí koncert

Resumé a Ptačí koncert

Tak mému „trápení“ je konec. Od soboty už zase po večerech svítím. Na jednu stranu se mi ulevilo, na druhou jsem ráda, že jsem do Výzvy šla, protože mi v mnohém pomohla. A v létě se k ní vrátím!

ranni

Poslední týden patřil mezi ty nejtěžší. Potřebovala jsem urgentně dělat věci do školy, takže jsem večery trávila v knihovně nebo Centrální počítačové učebně a už se těšila na Hodinu Země. Když ale pominu ten poslední týden, musím přiznat, že se toho během Výzvy hodně událo!

 

Co se zlepšilo:

 • biorytmy (chodím spát o cca 3 h dřív a o 3 h dřív vstávám!)
 • environmentální uvědomělost ve věcech elektřiny (provází nás celý den a moderní životní styl je na ní naprosto závislý; škoda, že u nás pořád pochází z většiny z uhlí a jádra)
 • vztahy (mám vyhrazené večery na komunikaci s blízkými)
 • večerní program (když místo čučení do monitoru vyrazíte ven do divadla, na ples, do nových podniků v Brně, zajdete na návštěvu, dáte si koupel při svíčkách a sáhnete po knize nebo po hudebním nástroji, nepromarníte tolik mládí)
 • hudební a výtvarné schopnosti (pravidelným tréninkem se zlepšují)
 • denní aktivita (přes den jsem trochu pilnější, ale pořád ne dost)
 • moje svíčky! (už si svítím rostlinným olejem místo neetického parafínu 🙂

Ani nevíte, jak moc jsem ráda, že jsem se donutila ke zdravějšímu dennímu režimu! Všechny výše zmíněné plusy bych si ráda udržela a zlepšila je, a proto plánuji, že si budu i nadále upravovat používání elektřiny (hlavně el. spotřebičů typu počítač a televize), abych u nich zůstala. Je jednodušší, když si řeknu „Tak a dnes vypínám elektřinu v devět!“ místo toho, abych se nutila „Tak a dnes půjdu spát v deset hodin!“. O letních prázdninách si to zavedu ještě striktněji.

 

Co mohlo být lepší:

 • načasování (mám spoustu práce a vrcholí mi studium, takže bych si Výzvu víc užila, kdyby přišla v méně vytíženém období)
 • procházky a sport (jen tři procházky za celý měsíc!)
 • kultura (jen jednou divadlo! Měla jsem původně v plánu operu, balet a Jeden svět. Na druhou stranu jsem ráno poslouchala ptačí koncerty!)
 • moje vůle (měla jsem několik krizí, protože na mě Výzva byla příliš velká a dlouho trvající změna)

Za krize se omlouvám, ale jelikož jsem zároveň na přísné zdravotní dietě, bylo toho omezování párkrát až moc a člověk se zlomil. Stalo se mi to asi třikrát, když jsem byla večer sama doma, a většinou jsem si pustila seriál, aby na mě někdo u večeře mluvil.

 

Kasička

Do kasičky na bohulibé účely přistálo asi 30 x 10 Kč za omylem rožnutá světla a po koruně za každou minutu elektřiny přes limit. O víkendových krizích jsem přes limit přetáhla dohromady asi 12 h, takže něco přes 1000 Kč poputuje na bohulibé účely. Tím se netrápím, před Velikonoci pravidelně přispívám a kasička mi zároveň posloužila jako „postnička“.

Máte tip na bohulibé účely, na které mám částku poslat? Pište do komentářů 😉

 

Na závěr

Určitě zkuste někdy ty kouzelné krabičky vypnout a žít chvíli bez nich. Elektrická energie je velký dar, ale v při nadměrném používání energii z člověka vysává; třeba tím, že ho svádí k ponocování. Taky nás může odvádět od toho reálného, hmatatelného a živého.

Začíná jaro a když večer vypnete světla, půjdete brzy spát a vstanete mezi čtvrtou a pátou, můžete se zaposlouchat do té nejdokonalejší hudby. Ranní ptáci jsou takovým živým a hmatatelným kontrapunktem k „ptáku našich nocí, se kterým dlouho bdíme“, tedy žárovce, jak ji popsal Nezval v Edisonovi (viz. příspěvek Ranní ptáče vs. sova)

Rozloučím se s Vámi ptačím koncertem, který jsem před dvěma týdny o půl páté nahrála. Nejlépe nahrávku dokreslí má oblíbená báseň od Emily Dickinson.

 

 
Sbor ptáků začal ve čtyři
pasáž pro nový den –
hudbu jak vesmír rozlehlou,
širou jak poledne.

Členy jsem nesčetla –
své hlasy splétali,
jak potok splýval s potokem,
až rybník zavalil.

Svědci tu nebyli –
jen muž, jenž náhodou,
domácí pílí vystrojen
šel úsvit přepadnout.

Nepěli pro potlesk –
v tomhle mám jistotu –
však v beznáročném nadšení
božstvu a člověku.

V šest příval opadl –
neozvalo se nic
z oblékání či loučení –
a tlupa byla pryč.

Východ se slunci vzdal,
nad světem zavlád den,
div, jenž to uved, splniv to,
z paměti vymazán.

(- E. Dickonson)

0 0
Top