Nacházíte se zde
Domů > 2015 > Kterak padlo mé fidorkové království

Kterak padlo mé fidorkové království

S rozšířením mé výzvy o omezení palmového oleje se mi otevírají nečekané možnosti, kterak využít mého kreativního myšlení.

Jako obvykle, když mě honila mlsná, zašla jsem si ke svému zdroji potravy a hledala jsem. Chtěla jsem to původně spojit i s menším nákupem, neboť mi pomalu začínají docházet zásoby, nicméně plastová božstva usoudila, že jsem jim nevěnovala dostatek pozornosti, a dala mi pocítit svůj hněv.

Čočku, fazole ani hrách jsem v papírových sáčcích nenašla. Merde!

Jediná podobná věc, kterou měli, byla rýže, jejíž kvalitu mám až moc nepříjemně spojenou s rozvařeným čímsi, co se do nás snažili nacpat v jídelně na základce. Merde podruhé!

Tak jsem si aspoň chtěla udělat radost Fidorkou, jenže ona ta mrcha obsahuje palmový olej, stejně jako Kinder čokoláda. Dobrá tedy, počkám, až budu mít narozeniny, aspoň se nebudu zbytečně obalovat lipidy.

Chtěla jsem ale sehnat aspoň něco kromě ovoce. Po chvíli hledání jsem našla Ruskou zmrzlinu. Víte, že ji teď dělají ve formě kornoutů? Ale byla bych raději, kdybych ji nenašla. Hrozně se během těch let nepozorovaně zkazila. Na víčku byl jakýsi odporný tuk, který mi na patře udělal nechutnou vrstvu. Nemám to ráda. Podobná věc se mi přihodí, když omylem kousnu do margarínu nebo do hnusné levné čokolády. Příště si koupím raději kus ovoce, vážně…

Výprava do obchodu mě ale inspirovala k jedné věci. Představa, že budu při každém nákupu běhat hodinu po obchodě a pročítat etikety, mě nijak zvlášť nenadchla. Ne že bych nedokázala ocenit kvalitní literaturu, ale dávám přednost jiné.

Proč bych ale dělala něco já, když to za mě mohou udělat jiní? Našla jsem tedy kontakt na několik velkých supermarketových řetězců a představila jsem jim svoji ideu, jak je ohromně praktické a výhodné udělat seznam jejich výrobků, které neobsahují palmový olej. Napsala jsem, jak si hrozně vážím jejich společností a blablabla (no kdyby věděli, že se ve mně při prohlížení územních plánů probouzí můj DnD elf Dorian, což je mág pyroman, mezi jehož schopnosti patří manipulace a destrukce, asi by nad mým projevem pozvedli obočí), a čekala jsem na odpověď.

Billa a Kaufland mě s mým nápadem poslali diplomaticky do háje rovnou. Prý si uvědomují, jaké je to zlo, ale že seznam mi dělat nebudou. Jejich výrobky však údajně obsahují minimum látek zatěžujících životní prostředí a oni sami se snaží o minimální škody. Lidl vyjádřil zaujetí mou myšlenkou, že se tím prý budou zabývat. Ahold, Tesco a Globus zatím stále mlčí. Tak uvidím. Podobný seznam pravděpodobně už někde v nějaké formě existuje, ale připadalo mi zajímavé zjistit, jak se k tomu tyhle podniky staví.

0 0
Ereandil Aleanath
Jsem fyzik biomolekul, kdyby někdo chtěl, můžu mu o své práci dlouhé hodiny povídat. Kromě školy a práce mám ráda asi tak tisíc a jednu dalších věcí od japonského šermu přes cestování, fotografii, hudbu až po psaní povídek. K EKO výzvě jsem se připojila už podruhé, tentokrát s vědeckou osvětou, protože mě štve, jak někteří ekologové mají vědce za náfuky a někteří vědci ekology za bandu nevzdělanců. Ale protože mám ráda výzvy, je dost dobře možné, že letos skončím u veganství a vysazování lesů. :-)
Top