Nacházíte se zde
Domů > 2015 > Jde to, ale dře to

Jde to, ale dře to

…přesně tak by se dal charakterizovat průběh mojí několikanásobné výzvy. Jsem z ní nadšená a vážně uvažuju o tom, že budu pokračovat i po oficiálním skončení výzvy, ale nevybrala jsem si pro ni to nejlepší období.

Večery bez elektroniky

Slíbila jsem si, že po osmé hodině vypnu veškerou elektroniku (světlo vypínat nemůžu, protože nemám pokoj sama pro sebe). Zuby nehty se to snažím dodržovat, ale bohužel to většinou nestíhám a přetahuju. Domů totiž dorazím obvykle v šest večer (do té doby nemám přístup k internetu) a za ty dvě hodiny se toho snažím udělat co nejvíc. V těch dvou hodinách se ale ještě snažím najíst, převlíct a trochu poklidit, což značně snižuje čas, který mohu strávit děláním restů na počítači. Nicméně přetahuju kvůli škole a studovat zkrátka musím. Na druhou stranu když už jsem na počítači, vypnu veškerou ostatní elektroniku a většinou i světlo, bez kterého se tedy obejdu.

Sečteno a podrženo, tuto výzvu plním tak na 50%. Štve mě to, o tom není pochyb, ale zase si říkám, že je to výzva, ne striktní příkaz, který je nutné splnit za každých okolností. Výzva je tady od toho, aby člověk překonal svoje hranice a aby se posunul dál. Takže i když moje plnění „večerů bez elektroniky“ není zdaleka takové, jaké jsem si ho představovala, už to, že se elektroniku snažím omezit seč to jde, je úspěch. Aspoň pro mě.

 

Bez palmového oleje

Tady to jde bez problémů. Jediné, co moje okolí nevnímá moc pozitivně je fakt, že doba nakupování se nyní prodloužila asi na dvakrát tolik. U každého výrobku se zastavím, zkoumám složení a porovnávám s ostatními. Například čokolády bych se vzdát nemohla, a proto jsem se rozhodla, že prostě nějakou bez palmového oleje najdu. A taky, že jsem ji našla. Bohužel je to značka, kterou jsem nikdy neviděla a už si ji nepamatuji, tudíž se s vámi o ni nepodělím. Ale zkusím ji v tom obchodě najít znovu.

Mimo jiné se mi podařilo přesvědčit k nepoužívání PO i mamku. Výrazně k tomu pomohl tento dokument, takže kdo ještě neviděl, mohu jen doporučit:

 

Vegetariánem

Třetí a poslední část výzvy mě naplňuje nejvíc. Jak po fyzické, tak po psychické stránce se cítím báječně a už i rodiče uznali, že je to pro mě prospěšné. Objevuju nové suroviny a stále mě překvapuje, na kolik způsobů se dá uvařit takový kuskus, rýže, cizrna, nebo třeba i brokolice. Maso mi vůbec nechybí a zřejmě se k němu už nevrátím.

 

0 0
Jmenuji se Veronika a je mi šestnáct let. Ráda čtu, píšu, cvičím, zdravě jím, vařím a navštěvuji čajovny. Díky loňské EKOvýzvě jsem se začala zajímat o to, co jím a o to, jak se chovám k naší jediné planetě, a proto jsem se v tom rozhodla letos pokračovat. Zaměřím se na minimální produkci odpadu a jeho třídění.

Komentářů: 1

Top