Nacházíte se zde
Domů > 2015 > Igeliťák už nikdy

Igeliťák už nikdy

Když to shrnu: žádný přátelský obchod jsem v Brně nenašel, bio je drahé a zákeřná rajčata stále zamražená. Sám za sebe musím říct, že díky výzvě jsem se dozvěděl spousty nových věcí. Kromě toho, jak přibližně dnes funguje trh a jak moc některým prodavačkám záleží na tom, abyste si ten igeliťák prostě vzali, jako by na tom měli nějaký osobní zájem… jsem se dozvěděl také dost nových informací o tom, jak ono „znečištění plasty“ vlastně vypadá. Viděl jsem pár dokumentů, četl pár vyjádření a vlastně mě to dost šokovalo. Vždycky jsem věděl, že plasty jsou problém. Jen jsem netušil ty obří rozměry…

Po nabytí těch všemožných informací, na které vám mohu odkázat v komentářích, pokud se zeptáte, nedokážu pochopit hlavně jednu věc… Na kdeco má Evropská Unie metr. Jak se má co jmenovat – všichni určitě pamatujeme na „marmeládu“ – jak je nutné změnit, nastavit nebo odbourat standardy výrobních procesů… Je divné, že tak zjevný fakt, jakým je znečištění plasty, nemá žádné právní ani jiné dopady.

Samozřejmě znám řešení. Spotřební daň. Daň, která zatěžuje pohonné hmoty, cigarety a alkohol by měla být zavedena i na plasty, potažmo další neekologické obalové materiály. Pokud je balení do plastů cenově výhodnější než ekologicky nezávadná řešení – což předpokládám, jinak by mi jejich užití připadalo poněkud absurdní – měla by se tato cena srovnat právě daní. To by mohlo vést ze začátku minimálně k omezení takového plýtvání, kdy pravidelně nacházíme zboží v obalech, do kterých by se vešlo jeho dvojnásobné množství (to má v zákazníku nejspíš vyvolávat dobrý pocit, že neutrácí za „maličkosti“). A s plynoucím časem a navyšováním této daně by se mohlo podařit zdárně omezit i samotnou výrobu, nejen užití. Pak už můžeme vzít ty loďky a jet vyčistit plastové víry v oceánech, protože kdybychom tam vyrazili hned, nebylo by to k ničemu. Plastů se denně vyrobí tolik, že v současné chvíli není prakticky možné oceán od plastů vyčistit, dokud „neutáhneme kohoutky“.

Ale abych nebyl úplně negativní, tak mou víru v systém vystřídala alespoň víra v lidstvo. Nikdy bych nevěřil, že mě v takovéhle věci – EKO výzvě – podpoří tolik… řekněme „dosud neekologicky smýšlejících lidí“ 🙂 Když jsem se v jednom ze svých příspěvků zmínil o tom, že prakticky umírám na nedostatek sušenek, do dvou dnů se mi ozvalo na deset lidí, co byli ochotni mi sušenky upéct. Bez plastů. Zároveň samozřejmě veganské a bez palmového oleje, protože jsem vegan, o což to měli ještě těžší. Dokonce i naše extrémně zaneprázdněná koordinátorka brněnské lokální skupiny Greenpeace mi donesla velkou pikslu takových sušenek.

Zdeničko, děkuju.

A na závěr dobrá zpráva:

Supermarkert Albert nabízí papírové nákupní tašky

Poněkud často se setkávám s lidmi, kteří nevěří, že v tomto světě něco znamenají. Samozřejmě sami by toto o sobě neřekli, ale svůj postoj vyjadřují jasně tím, když se nechávají slyšet, že jeden jejich podpis nic nezmění. Nebo proč by měli s něčím přestat nebo začít, když ostatní budou stejně dělat opak. Je mi takových lidí líto, ale jejich hlas je nahraditelný. Vždycky totiž můžu spustit falešnou kampaň s falešnými emailovými účty. Po dobu celé EKO výzvy jsem odesílal společnosti AHOLD několik emailů z různých emailových účtů týdně, odkazoval na tento web a květnatě se rozepisoval o tom, jak moc dobrou myšlenkou je zavedení papírových tašek v supermarketech. Včera, jeden den po ukončení tohoto projektu, jsem se opět do Alberta stavil na nákup a u kasy mě čekalo překvapení:

DSC07293

Papírové tašky. (Věděli jste, že se do nich vejde tolik, co do jedné a půl až dvou běžných igelitových tašek..?!) Nevím, zda tyto papírové tašky byly zavedeny ve všech Albert prodejnách, nebo jestli jsou běžné a jen u nás je nikdy neměli. Také se nabízí možnost, že už jsem je otravoval tolik, že z dostupných informací na internetu odhadli, do kterého ze supermarketu docházím, a nastražili je jen tam. Ale ať už je to jakkoliv, srdíčko mi zaplesalo radostí. Ve své kampani samozřejmě pokračuji, ještě jsou tu ty igelitové pytlíky u zeleniny a pečiva…

Jsem moc rád, že jsem dokázal, že i jako jednotlivec mohu ovlivnit něco takového. Závěrem bych proto chtěl už jen doplnit své tvrzení, že na každém jednotlivci záleží, protože jednotlivci tvoří dav:

 

Na každém jednotlivci záleží. Obzvlášť, pokud má stovky různých emailů.

a

Kolik máte emailů, tolikrát jste člověkem…

0 0
Medard
Jsem chovný panda evropský, poslední svého druhu. Vegan, nekuřák, nenakupuju věci v plastových obalech, neplýtvám vodou... Jsem tak super, že letos bylo opravdu těžké vybrat si, v čem bych se mohl zlepšit. A tak to padlo na elektrickou energii, kterou využívám hojně, protože pracuju jako web developer a rád trénuju pokémony.

Komentářů: 16

 1. Albert má většinou ty papírové tašky ve svých větších bratrech (v menších jsem neviděla), taky Billa nabízela papírové tašky, nevím, jak tomu je teď. Aaaa abych se trochu zastala svýho dodavatele výplaty, Kafuland vede sice plastové tašky, ale ty se dají príma zkompostovat. 🙂

   

  1. Myslel jsem si, že je měli jen v hypermarketech a teď je na podněty těch emailů „jen“ zavádí i do supermarketů 🙂 V Kauflandu nenakupuju. Sobecky řeším nejdřív obchod, co mám před domem, jakmile bude v pořádku ten, zaměřím se na další.

   Kompostovací tašky jsou určitě super, pokud máš kde kompostovat… Což v Brně většinou spíš nemáš, viz výzva Minimum odpadu. Na sídlištích je tohle trochu problém.

   1. To je možné, co vím, tak u nás (tedy ne v Praze, ale na Šumpersku) taky nejprve byl jen v hypermarketu a až se spožděním šel do supermarketu (ale už je to pár let zpět). Každopádně by bylo super, kdyby takhle reagovali na e-maily.

    No jo. Pro mě je to skoro všude nejbližší varianta a je fakt, že ty tašky si i vozím domů, protože je nejprve využiju, jako zábavnou hračku pro kočky a myšáky a zbytek hodím do kompostu. Akorát mi nedošlo, že ne všichni mohou kompostovat. 😀 Jsem dítě vesnice..

    1. Oni mi na 30% z emailů i odpovídali, ptali se, odkud jsem, a tam se pak – dle zdrojů, co jsem se informoval – tašky objevily hned vedle igelitových. To abych si vyhledal seznam všech Albert supermarketů v republice a odeslal příslušný počet emailů… 😀

 2. Medy, ty tašky používám již několik let. Myslím, že je spíš nevystavují a mají je na vyžádání. Jsou sice dražší, ale větší a unesou stejně jako jiné. Mají je skoro ve všech Albertech. Hlavně má člověk dobrý pocit.

  1. Myslíš, že mi je úmyslně zatajovali? Vlastně bych se tomu ani vůbec nedivil 😀 Nicméně teď je vystavují hned vedle igelitových.

 3. protoze k nakupu vyuzivam pouze batoh, platenou tasku, kapsy a nebo auto, tak s papirovyma taskama nemam zkusenosti, ackoliv se mi vzy libilytak se ptam na otazku, ktera me trapila cely muj zivot, kdy jsem byla schopna nakupy vnimat…. neprotrhne se mi papirova taska, kdyz do ni dam nakup? pamatuji size jednou jsem nekomu nesla onu igeliku a pro jistotu v naruci, pze se mi zdalo, ze nemuze vydrzet, a papirova vypada jeste slabsi chudinka, ne?

  1. Taky jsem se toho obával. Nakupoval jsem se spolubydlícím, takže do tašky přišlo i krabicové mléko a podobný záležitosti. Taška vydržela, dokonce mi připadá i pevnější než igelitová. Ty igelitové jsou moc elastické, mají tendenci se protrhnout při kontaktu s růžkem. Papírová solidně držela. Ucha má taky pevná.

 4. Ty a slečna lokální potravina působíte jako nerozlučná dvojka. Ale všimla jsem si, že se její jméno vyskytuje ve více článcích. Nicméně jste asi skvělý tým pod dobrým velením. Je mi líto, že výzva končí a ještě víc je mi líto, že jsem z Ústí. Jednou se přestěhuji do Brna a chci být ve vašem týmu.

  na nákup používám látkové tašky, ale když už mám papírovou je to jak magie. Kus papíru s ušima unese fakt hodně. Jen teda ji nikdy nesmíte odložit na mokrou zem.  😛

  1. Ve skutečnosti je Zdenička taková dynamická střela – i když jí sebevíc chceš pomoct, stejně máš pocit, že se jen vezeš 😀 Takže nerozlučná spíše z mé strany. Zdenička funguje jako dokonalá samostatná lidská jednotka, já se jen vtírám.

   Taky jsem přemýšlel, co se asi tak stane, když jdeš po venku s nákupem v papírové tašce a zničehonic začne prudce pršet…

   1. No od dokonalosti mám rozhodně daleko a je to trošku jinak. Myslím si, že jsme tým 🙂

    Jo když zničeho nic začne hodně pršet tak ti zbydou jen ty uši 🙂 …. to vím z vlastní zkušenosti

 5. Čau,

  hele na ty obaly je normálně obalovej zákon.

  Tam je jen problém, že selhává kontrola. Inspekce na to kašle. Každopádně na podnět by reagovat měli.

  Jestli je chceš vyzvat, můžeš se podívat do zákona, vyzobala jsem ti konkrétní předpisy:

  Takže zákon č. 477/2001 o obalech

  §3 odst. 1)

  Osoba, která uvádí na trh obal, je povinna zajistit, aby hmotnost a objem obalu byly co nejmenší při dodržení požadavků kladených na balený výrobek a při zachování jeho přijatelnosti pro spotřebitele nebo jiného konečného uživatele, s cílem snížit množství odpadu z obalů, který je nutno odstranit.

  a § 31 ti jmenuje správní úřady, které vykonávají státní správu u nakládání s obaly,

  kde je asi nejvíc Česká obchodní inspekce a Česká inspekce životního prostředí.

  1. :heart: !! Zrovna tu píšu email svýmu právníku, jestli by se mi nemohl mrknout po nějakých věcech přesně tohodle charakteru. Děkuju 🙂

 6. Zdar,

  jako alternativa sáčků se mi líbí myšlenka FRUSACKu 🙂 Je to milé, barevné a představ si, že s tím vyrazíš na trh kupovat zeleninu. Přemýšlím, že si ušiju podobné třeba z organzy, co mám ve skříni po babičce…

  http://infiberry.com/frusack

 7. mohlo by někoho zajímat: v Japonsku, kde se všechno všemožně zbytečně balí do plastů a igelitky byly automaticky zdarma, motivují zase na druhou stranu zákazníky slevami za použití vlastní tašky, od 2 yenů do 5ti za nákup (podle obchodu), nebo dají razítečka do knížečky a při nasbírání určitého počtu je sleva na zboží atd.. ještě si pamatuju, že některé řetězce dávali na výběr z papírových nebo plastových tašek.

Top