Nacházíte se zde
Domů > 2015 > GMO a veganství

GMO a veganství

Řekla jsem si, že než skončí březen, můžu ještě napáchat nějakou vědeckou výtržnost. Trochu se zastanu GMO, respektive pokusím se vysvětlit, proč by se na něj lidé zabývající se ekologií neměli dívat skrz prsty. Konkrétně se budu zabývat tím, proč by se z rozšíření geneticky modifikovaných organismů měli radovat vegani.

Není GMO jako GMO. Já vím, zní to naprosto hrozně. Modifikace. A ještě k tomu genetická. A na organismech. No fuj. Určitě si teď představíte dvouhlavou devítiocasou myšku, která zeleně fluoreskuje a co nevidět se z ní stane krvelačné monstrum. Tohle je však spíš jenom taková vědecká hříčka, která nemá praktické využití, pokud zrovna nechcete prodávat zelené myšky.

Velká část genetických modifikacích se provádí na jednobuněčných organismech, především na E. coli a S. cerevisiae. První z nich je bakterie hojně se vyskytující v zažívacím traktu, druhá je pekařská kvasinka. Oba tyto organismy se hojně používají při biofyzikálních a biologických experimentech. Aby však tyhle experimenty poskytovaly nějaké relevantní výsledky, je potřeba mít jasně definovaný organismus. Také je občas potřeba zkoumat určitý protein, a tak se genetickou manipulací musí zvýšit jeho exprese. Asi tušíte, kam mířím – čím kvalitněji provedené experimenty na geneticky modifikovaných buňkách, tím méně utrpení potom čeká zvířata při další fázi testování.

Nemám ráda pokusy na zvířatech. Bohužel současná legislativa neumožňuje používání léků jako takových, které neprošly všemi fázemi testování. Veškeré tabletky z legislativních důvodů musely projít několikafázovým testováním – na jednobuněčných, na vyšších organismech a konečně i na člověku. Snad možná kromě Číny, kde jsou zřejmě pokusy na lidech levnější než na opicích. Ale i při testech na zvířatech je jasné, že jednoduchá genetická modifikace může experiment značně zkvalitnit, čímž ušetří řadu zvířecích životů.

Nemusíte se bát, že byste pak potkali něco geneticky modifikovaného v kanalizaci, všechny kvasinky po experimentu putují buď do Sava, anebo do pícky, kde se s nimi rychle skoncuje. Jak je to se zvířaty, nevím, ale předpokládám a doufám, že v peci ani v Savu nekončí.

Další oblastí, kde GMO zachraňuje zvířecí životy, je produkce léčiv a potravinových doplňků. Víte, existuje velice elegantní způsob, jak přimět kvasinky nebo E. coli, aby produkovaly to, co chcete. Prostě vezmete gen např. pro lidský inzulin, vpravíte jej do bakterie a ona ho vesele produkuje. Dříve se inzulin získával ze slinivek jatečních zvířat, teď už je téměř beze zbytku nahrazen. Další bod pro GMO.

GMO se však neomezuje jenom na jednobuněčné organismy, používá se též v zemědělství. Genetické manipulace se používaly od samého začátku zemědělství. Co jiného je šlechtění rostlin než genetická manipulace? Pračlověk procházel své políčko, vybíral pro osetí ty nejhezčí klasy, nejtlustší lusky a nejsladší jablka. Moderní věda tenhle proces jenom urychlila. Pomocí genetických modifikací je možné snížit spotřebu pesticidů a jiných chemikálií, zvýšit výnos polí… Samozřejmě používání GMO v takovéhle formě vyžaduje velkou disciplínu. Jelikož se jedná o použití v přírodě, je zde velké riziko, že se naruší řada ekosystémů. Ale rozumným členěním využívané půdy společně s řadou dalších opatření představují GMO v zemědělství velice zajímavý způsob, jak ulevit životnímu prostředí od chemikálií a třeba zlevnit produkci rostlinné potravy oproti živočišné.

V neposlední řadě se ještě chci krátce zmínit o genetické terapii v lékařství. Je to také ohromně zajímavá věc, která člověku umožňuje léčbu bez zbytečné zátěže jater.

A jelikož jsem se právě málem rozepsala o přírodních postupech léčby psychických onemocnění, je ten pravý čas skončit. Tak vám přeji hezký den a doufám, že jsem aspoň někomu zprostředkovala hezký náhled do vědeckého světa. Z různých textů mám totiž dojem, že spousta lidí vědu vidí jako zlo stojící proti ekologii, přitom tomu tak velice často není.

2 0
Ereandil Aleanath
Jsem fyzik biomolekul, kdyby někdo chtěl, můžu mu o své práci dlouhé hodiny povídat. Kromě školy a práce mám ráda asi tak tisíc a jednu dalších věcí od japonského šermu přes cestování, fotografii, hudbu až po psaní povídek. K EKO výzvě jsem se připojila už podruhé, tentokrát s vědeckou osvětou, protože mě štve, jak někteří ekologové mají vědce za náfuky a někteří vědci ekology za bandu nevzdělanců. Ale protože mám ráda výzvy, je dost dobře možné, že letos skončím u veganství a vysazování lesů. :-)

Komentářů: 8

 1. Děkuji za pěkný a stručný článek!

  Vcelku jednoduše vysvětlené argumenty a příklady, lze jej tedy využít jako zdroj, na který mohu odkázat zmatené či nedostatečně informované přátele. 🙂

 2. Jsem zklaman:( Poprve kdyz prisla dvouhlava a devitiocasa mys. Podruhe, kdyz se GMO zacalo vyzdvihovat jako neco dobreho i kdyz se ti pak musi likvidovat. Potreti, kdyz se nekdo raduje z toho, ze muze mit spoustu inzulinu. Po ctvrte kdyz doslo i na to, ze je to vlastne dobre v zemedelstvi, atd. Nejvice me zklamalo, ze se opet hledi na reseni nasledku:( Toto by opravdu nemelo mit nic spolecneho s GreenPeace. Jo a jeste jedna vec prirozene krizeni probiha napriklad u psu a stejne tak by mohlo i rostlin. Rozhodne bych to nenazyval genetickou manipulaci. Ovsem hratky s geny uz jsou na tom jinak a to proste cloveku neprislusi at je to jakkoli lakave. A navic veda velmi pravdepodobne neprijde na vsechna negativa dopredu, protoze nebere v uvahu vsechny okolnosti a neumi videt o par set let dopredu, co vsak umi je divat se na vec z jednoho pohledu napr. Chemickeho atd . No a pak uz to staci jenom vhodne prodat. Etika, prirozenost a prava podstata veci (puvod nemoci, atd.) To mi zni jako spravna cesta, ale toto je uz neco s cim by si clovek nemel zahravat. (jednou se dozvime, co to prineslo, ale pak uz muze byt pozde)

 3. Dvouhlavá devítiocasá myš byla nadsázka, protože většina lidí si pod genetickými manipulacemi představí právě něco takového.

  Nevím, jestli má představu, jak se proteiny a peptidy pro experimenty a pro farmaceutické účely získávaly dřív, většinou to byly velice kruté postupy, kdy zvíře napojili na hadičky a látku z něj odčerpávaly, případně mu dotyčný orgán (například slinivku) rovnou vzaly. Rozmysli si, jestli chceš holčičku nemocnou cukrovkou léčit inzulinem, který pochází ze zabitého zvířete, z geneticky modifikovaných bakterií, nebo ji chceš nechat umřít.

  GMO se musí likvidovat, protože jsou na to zákony a předpisy, ne proto, že by bylo nebezpečné. Jedná se zpravidla o bakterie nebo kvasinky, které by v přírodě nepřežily, na patogeny jsou pak ještě mnohem přísnější pravidla, co se týká zabezpečení laboratoře a proškolení pracovníků.

  S přístupem, že věda nikdy nepřijde na všechna negativa dopředu, bys ještě pořád čučel z oceánu na modrou oblohu a váhal bys, co dobrého přinese, když z té vody vylezeš a nedejbože vyšplháš na strom. A co teprve když z něj zase slezeš a zkusíš vymyslet… Já nevím, třeba kolo. Asi máš takovou představu, že věda je něco, co je od etiky a filosofie a zdravého rozumu naprosto oddělené, ale je to úplně jinak.

  A vůbec nevím, proč by sem můj článek nemohl patřit, týká se ekologie, a jestli ho admin schválil, pak tady má své místo.

  1. A vůbec, četl a pochopil jsi ten článek? Protože z tvého komentáře mám pocit, že trochu tápeš v tom, na co reaguješ.

   Ad řešení příčin a nikoliv následků – dobrá, co takhle pro nemocné zřídit speciální internační tábory, postupně je vyhladit a vyrobit z nich proteinové nápoje pro zbytek zdravé populace? Zabil bys tím dvě mouchy jednou ranou – nepotřeboval bys to zlé a špatné GMO pro výrobu léčiv a mohl bys zavést celosvětový alimentární komunismus s novým fancy potravinovým doplňkem.

   *Sarcastic sign*, kdyby to náhodou někdo neodhalil…

 4. Chapu, co je predmetem clanku, ale provedeni mi rozhodne neprijde green a uz vubec ne peace. Jen tak mimochodem o tykani jsme se spolu nebavili.

  Kazdopadne nepresvedcim ani Vas ani sebe o opaku. Rozhodne vsak chapu, ze existuji setrnejsi zpusoby a z prikladu s holcickou bych di nevybral ani jednu moznost. Holt na neco je veda dobra a neco uz zase ne a to je treba rozlisovat. Stejne se ve vede protlacuje jenom to, co nekomu za ty penize stoji a na ostatni veci nejsou granty.

  Takze to shrnu, GMO je z meho hlediska neprirozeny zasah, ktery cloveku neprislusi a na resena temata existuji rozumna a ucina reseni, ktera, bohuzel, zatim nejsou tolik business friendly.

  Howgh.

   

 5. Dobře, jaké víc ekofriendly postupy, které se v krátkodobém horizontu dají uplatnit?

  Důkladným průzkumem zdejšího webu a celé ekovýzvy, která se nese v přátelském duchu, jsem došla k závěru, že na vykání si tady nikdo nehraje, a hodlám respektovat zdejší společenskou normu a všem tykat.

  Pokud moje myšlenky v tomhle článku nejsou dost jasné, doporučuji můj letošní článek nebo řadu dalších serverů, kam přispívají samotní vegani a velice jednoduše tam vysvětlují spoustu věcí, kterými GMO pomáhá životnímu prostředí.

  Zatím je to takové vágní strašení, co by kdyby, nikdo si nemůže být jistý… Chci nějaké dobré protiargumenty.

Top