Nacházíte se zde
Domů > 2015 > A co bude dál?

A co bude dál?

…Cvak,lup, zasyčení a vůně. Prvním lokem mám husí kůži snad všude. Zdá se mi to, nebo dřív chutnal líp? Při druhém loku vím, že je to pořád ta stejná skvělá chuť a snad leště lepší vůně….

Sedím ve vlaku a koukám z okna. Přemýšlím, jak to všechno rychle uteklo. Na stolečku mi stojí energeťák a můj život je opět veselejší. Přesně vím, co chcete říct! Ale na svoji obhajobu bych taky ráda něco řekla. Posledních pár dní bylo opravdu náročných. Ne kvůli dodržování výzvy, ale kvůli přípravám finálního večera a tak. Podle mě je mnohem důležitější mít energii na další aktivity a činy.

Až jednou vymizí ze světa zlouni, kteří ničí přírodu, i já odložím energeťák. Zatím ale potřebuji mít sílu ukazovat lidem správnou cestu a měnit svět k lepšímu.

A teď k mojí výzvě. Šla jsem do ní bez přípravy a bylo to to nejlepší, co jsem mohla udělat. Sice jsem si připravila nemilé překvapení, ale vím, že to stálo za to. Moje mapa se během měsíce proměnila v pavouka a spoustu děsivých čísel.

Hodlám zůstat u většiny lokálních potravin, a pokud si budu chtít koupit něco z ciziny, rozhodně máknu po zboží, které urazilo kratší cestu. Naučila jsem se dělat sýr a budu ho jezdit dělat na prodej, aby útulek mohl nakupovat věci zvířátkům. Zkusila jsem si vyrobit vlastní ovesné mléko, za chvíli začnu sbírat bylinky a na podzim zavařovat všechno, co potkám. Svoji závislost změní z 2-3 energeťáků na den na 2-3 za týden a když to půjde, klidně i méně.

Výzvu jsem porušila jednou, a to syřidlem do sýru. Když ale spočítám svoji osobní spotřebu, vychází to asi na 3 ml siřidla, a to není tak hrozné.

A nakonec trochu čísel:

Když budu brát, že všechny moje potraviny, které jsem si odepřela, jely kamionem (vím, že dost z nich letělo) a průměrná spotřeba je 33 l/100 km ušetřila jsem 1.4 tun CO2

 

Moje potraviny 1178 km
Odepřené potraviny 115096 km
Ušetřené kilometry 113898 km

 

Každý produkt je započítán jen jednou a vím, že můj produkt necestoval sám, tedy by se to dělilo mezi všechny. Ale i tak jsou to dost zajímavá čísla.

 

Těším se na příští rok a slibuji, že občas napíši, jak se mi daří.

ener

0 0
Zdenička
Někteří z vás mě znají z předešlých roků. Vyzkoušela jsem si jíst jen lokální potraviny a šířit ekologickou osvětu. V letošním ročníku se věnuji především logistice celého projektu . Přeji všem mnoho úspěchů ve své výzvě.
Top