Nacházíte se zde
Domů > 2015 > Březen nepřeje zelenině bez plastu

Březen nepřeje zelenině bez plastu

Březen skončil, skončila i výzva. To však neznamená, že se navracím do plastového světa v plné parádě. Před výzvou jsem se snažila nad plasty zamýšlet a řešit určité situace, nyní po výzvě jsem si urovnala několik dalších myšlenek, jak naložit v běžném životě s plasty, které jsou všude kolem nás. Stačí vejít do jakéhokoliv obchodu a nějaký plast se tam objeví. Nakoupit bez plastů tak, aby se nemusel plast vyhodit, je obtížné.

20150323_174354V březnu jsem se snažila plasty nekupovat vůbec, přesto jsem udělala pár výjimek. Jednalo se především o situace, kdy jsem věděla, že onen plast využiji dále. Když jsem např. navštívila bistro Be-fresh, kde dávají s sebou chutné jídlo ve vegan kvalitě, věděla jsem, že plastový kelímek si mohu schovat a donést si jej příště s sebou na další šťávu z červené řepy. Druhou variantou je vytvořit z něj květináč na bazalku. 🙂

20150307_134057

Druhým případem, kdy jsem se setkala s plastem, byly situace, u kterých jsem příjem plastu nepředpovídala. Např. v kavárně, kde mi k vodě donesli na tácku brčko… A nebo v případě, kdy jsem si objednala bedýnku místního ovoce a zeleniny, ale v bedýnce se nacházely hrušky obalené v plastu… 🙁

20150312_143146

Během měsíce jsem se setkávala se situacemi, kdy u mě někdo uviděl plast a ihned se mě ptal, jestli už nedodržuji onu výzvu. Příkladem byl sáček, ve kterém jsem si nosila avokádo do práce (pro případ, že by se po cestě rozbilo), nebo jsem měla domácí pomazánku v plastové krabičce. Lidem jsem tedy vždy musela vysvětlovat, že to není odpad, že je to plast, který se používá mnohočetněkrát a je to relativně v pořádku.

20150313_092054

alnatura pomazankaHorší situací byly potraviny, které jsem měla doma začátkem března v čerstvé kvalitě, ale v plastu (rajčata, seitan…). Musela jsem je otevřít (a sníst) a plast vytřídit. Pak jsem se už zaměřovala na potraviny, které se daly koupit ve skle/papíru nebo se daly vzít jen tak do ruky. Pokud jsem hledala hotová jídla, byly volbou pomazánky ve skle, fazole v konzervě nebo sušené v papírovém sáčku apod.

koš

Jelikož však převážná část mého jídelníčku spočívá v ovoce a zelenině, nakupovala jsem kdekoliv tyto chutné potraviny jen tak do ruky. Musím však konstatovat, že březen výzvě nepřál, resp. nepřál nákupu zelenině bez plastů. Na konci měsíce jsem měla již mírné abstinenční příznaky po určitých druzích zeleniny a ovoce, které se nedají sehnat jinak, než v plastu, zejména v tomto období. Rajčata, rukola, salátky, okurek, to vše a mnohé další se shánělo velmi špatně. Nedostatek zelených listů jsem řešila nákupem petrželových natí a nebo ujídáním rukoly kamarádovi. 🙂

Jednou ze změn, kterou jsem začala aplikovat až při výzvě, je nepoužívání obyčejných sáčků do odpadkových košů. Tříděný odpad jsem měla již dávno vyřešen, ale komunální jsem vždy házela do klasických pytlů. Vrátila jsem se zpět k vystlání koše novinami, co se válí u schránek, a uvidíme, jak se mi bude dařit.

0 0
Dagmar Chytková
Někdy nestačí být veganem, třídit odpad nebo podporovat místní produkty. Rozhodla jsem se k tomu neprodukovat plastový odpad. Budu tedy chodit nakupovat věci bez plastových obalů a vyzkouším si, jak moc pohodlné to do teď bylo.
Top